Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава акцията по почистване на тонове умряла риба в морето край Волос

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кметът на гръцкия град Волос призова никой да не влиза в морето. Продължава акцията по почистване на тонове умряла риба. В събота местните власти обявиха извънредно положение заради опасността от екологична катастрофа.

Забранено е къпането в няколко плажа около района на инцидента, но според местния кмет, никой не знае дали не се разпространява някаква зараза в морето.

Тонове сладководна риба от езерото Карла навлизат в солено море и умират, казаха специалистите. Шлюзовете на езерото са отворени от миналия септември, след наводненията при буря.

В същото време от областната управа успокояват, че вече почти е приключила акцията по изчистване на морето от мъртвите риби.

Кметът на Волос обаче поставя под съмнение разследването до сега и иска официален анализ от специалисти, а до тогава остава призива - не влизайте в морето.

Премиерът Мицотакис посети района и обеща обезщетения на пострадалите. Вече повече от седмица са затворени хотели и заведения.

Лидерът на опозицията Каселакис, който също посети района, поиска наказание за всички, отговорни за катастрофата. В област Волос е обявено  бедствено положение.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Къщата на баба Кали, както е известен домът на архитектите в Арбанаси

Даниел Панов сезира институциите за некачествен ремонт на 300-годишна къща в Арбанаси

Кметът на община Велико Търново Даниел Панов сезира Министерството на културата и Дирекцията за национален строителен контрол за некачествен ремонт на 300-годишна къща в Арбанаси, която се ползва от великотърновската организация на Съюза на архитектите в България.  Къщата на баба Кали, както е известен домът на архитектите в Арбанаси, беше в окаяно..

публикувано на 20.05.25 в 12:56

Анализ: Държавите от Централна и Източна Европа в еврозоната постигат по-бързо средноевропейски доходи

Държавите от еврозоната постигат средноевропейски доходи по-бързо от тези, които членуват единствено в Европейския съюз, показва анализ на Фискалния съвет. В него се сравняват страните от Централна и Източна Европа, които са приели еврото (от Словения до Хърватия), с тези, които са останали извън него (Полша, Унгария, Чехия, Румъния, България)...

публикувано на 20.05.25 в 12:56

Проучване: Богатството на българите достигна 1 трилион лева

За първи път в края на 2024 година, богатството на българите достига историческа стойност от 1 трилион лева - пет пъти повече от брутния вътрешен продукт. Средно, според проучване на Експертния клуб по икономика и политика, на домакинство се падат по 350 000 лв. 70% от всичко, което българите притежават, са жилищата. Едва малко над един..

публикувано на 20.05.25 в 12:41

НАП: Над 162 000 дружества и еднолични търговци вече обявиха доходите си

Над  1 62  000 дружества и еднолични търговци вече обявиха доходите си пред На ционалната агенция за приходите , повече от месец и половина преди изтичането на крайния срок - 30 юни, съобщиха от институцията .  Данъчната служба във В. Търново отчете преизпълнение на плана за приходите Близо 30  000  са подадените до момента..

публикувано на 20.05.25 в 12:40

Великобритания, Франция и Канада заплашиха Израел с конкретни мерки

Френският президент Еманюел Макрон и премиерите на Великобритания и Канада Киър Стармър и Марк Карни засилиха натиска срещу израелския премиер Бенямин Нетаняху за спиране на военната офанзива в Ивицата Газа и осигуряване на достъп на хуманитарна помощ. Нетаняху обяви, че Израел ще поеме контрола върху цялата територия на Газа Макрон, Стармър и..

публикувано на 20.05.25 в 12:29

Нови имиграционни разпоредби влизат в сила в Испания

В Испания влизат в сила нови имиграционните разпоредби. Целта на промените е улесняване на законното пребиваване на чужденци в страната. Текстовете, одобрени през ноември, предвиждат по-гъвкав достъп до разрешителни за пребиваване и работа, по-лесно събиране на семейства, ако един от членовете вече е интегриран в Испания. Една от..

публикувано на 20.05.25 в 12:24
Кристоф Хансен

Кристоф Хансен: Военните разходи не трябва да са за сметка на селскостопанската политика

ЕС не трябва да дава приоритет на оръжията пред маслото в разходите си за отбрана и трябва да се въздържа от пренасочване на средства, предназначени за земеделските производители, предупреди еврокомисарят по земеделие на блока Кристоф Хансен в интервю за "Файненшъл таймс“.  Кристоф Хансен заяви пред изданието, че увеличението на военните разходи не..

публикувано на 20.05.25 в 12:17