Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС окончателно забрани продажбата на вейпове на деца

Снимка: Pixabay

Народното събрание единодушно и окончателно въведе забраната за употреба, продажба и предлагане на бездимните и нагреваеми тютюневи изделия на деца под 18-годишна възраст. Освен това депутатите гласуваха и пълна забрана за рекламирането им по радиа и телевизии.

С приетите на второ четене промени в Закона за закрила на детето, внесени от ГЕРБ, се въвежда пълно ограничение  за употребата, продажбата и предлагането на непълнолетни на изделия, различни от тютюневи изделия, бездимни, нови, нагреваеми тютюневи изделия, известни като вейпове. Като под изделия, различни от тютюневите се имат предвид вещества, субстанции, течности и изделия, на базата на растения, билки или плодове, които не съдържат тютюн или никотин и могат да бъдат консумирани чрез процес на горене, нагряване, изпаряване или друг процес, както и растения и вещества, забранени със Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите.

Целим ефективна забрана за продажбата, разпространението и употребата на т.нар. вейпове сред лицата до 18-годишна възраст, посочи водещият вносител на промените проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС.

И допълни, кои ще са следващите законодателни стъпки.

"Следващата битка, която трябва заедно да проведем, е битката срещу употребата на енергийни напитки сред подрастващите. Може би това ще бъде първото нещо, което ще стартираме в следващия парламент, защото битката за здравето на нашите деца е нещото, което е най-важно", обясни Ангелов.

С приетите на второ четене промени в закона за закрила на детето, внесени от ГЕРБ, депутатите единодушно гласуваха и предложението на ПП-ДБ изцяло да се забрани  рекламата на т.нар. вейпове и по радиата и телевизиите.

Със заключителните разпоредби се гласуваха и промени в Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, като се въвежда аналогична забрана и санкция за нейното неспазване. Който предлага или продава нови тютюневи изделия, бездимни тютюневи изделия или нагреваеми тютюневи изделия ще се наказва с глоба от 1000 до 3000 лева, при повторно нарушение - глобата е от 2000 до 5000 лева.


По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Йотова

Илияна Йотова е гост на българския контингент в Косово за 6 май

Българският военен контингент в Косово ще отбележи Деня на храбростта с тържествена церемония. Вицепрезидентът Илияна Йотова ще бъде гост на събитието в щаба на KFOR (КейФОР) в Прищина. Йотова ще се срещне с българските военнослужещи в състава на стабилизиращата мисия на НАТО в Косово и ще участва в отбелязването на Деня на храбростта и..

публикувано на 06.05.25 в 09:08

Пресъздават стари гергьовски обреди в музей "Етър"

Старите гергьовски обреди ще бъдат пресъздадени днес и в етнографския музей "Етър" край Габрово. На люлки, вързани на раззеленено дърво, ще могат да се залюлеят и малки, и големи. Гергьовските люлки са магнит най-често за децата и са традиция, наследена от предците ни, които вярвали, че като се залюлееш силата на дървото ще се пренесе..

публикувано на 06.05.25 в 09:00

Военен ритуал и фолклорен празник за Гергьовден във Велико Търново

С военен ритуал и фолклорен празник Велико Търново ще отбележи Деня на храбростта и Гергьовден. С военни почести ще бъдат поднесени цветя в знак на признателност към търновското и българско войнство пред паметника "Майка България", пред паметната плоча на Военния клуб, на Арката на генералите и на паметника на генерал Сава Муткуров във Велико..

публикувано на 06.05.25 в 08:52
Частица от мощите на св. Георги в село Горни Лозе - в храм

Частица от мощите на св. Георги от Нигрита е изложена за поклонение в с. Горни Лозен

Днес е последният ден, в който може да бъде видяна частица от мощите на свети Георги от Нигрита, Гърция, изложена в храма "Свети Атанасий" в софийското село Горни Лозен. Църквата ще бъде отворена от 7.30 часа и ще приема хора, докато има желаещи. Частицата от мощите на свети Георги Победоносец идва у нас за втори път – за първи път беше..

публикувано на 06.05.25 в 08:37

Как изглежда армията ни между два парада?

Майор Джейсън Рoйко e човекът, който докара у нас първия Ф-16 в началото на април . Той ще е и инструкторът, който ще обучава българските пилоти у нас. Пред българските пилоти стои доста време на интензивни тренировки , каза майор Джейсън Рoйко в интервю за БНР. Според него повечето тренировки са ключът към усвояването на самолета .  Майор..

публикувано на 06.05.25 в 08:11
Руската столица се подготвя да отбележи 9 май - Москва, 5 май 2025 г.

Украинска атака с дронове затвори летища в Москва

Украинско нападение с дронове е довело до временно спиране на полетите на всички московски летища, съобщиха руските власти. Украинските сили са атакували отново и Курска област. От руското МО съобщиха, че са свалени общо 105 украински дрона над различни региони на Русия. По информации от украинска страна един човек е загинал при руски удар..

публикувано на 06.05.25 в 08:08

Вход свободен в Музея на авиацията в Крумово

Музеят на авиацията край Крумово по традиция ще отбележи 6 май с вход свободен, безплатен музеен тур и много изненади за най-малките посетители. В деня на отворени врати гостите на Музея ще имат възможността да разгледат постоянната вътрешна и външна експозиция, както и най-новата изложба "Да мечтаеш Космоса", с рисунки на военния пилот..

публикувано на 06.05.25 в 08:00