Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив 2019 пет години по-късно: Какво донесе на града фабриката за идеи?

| Интервю
Снимка: БТА

Пловдив отбеляза 10 години от избирането си за Европейска столица на културата и 5 години от получаването на титлата.

Как се промени градът след мащабния културен проект – темата коментират пред БНР знакови лица, които са сред инициаторите и съмишлениците на Пловдив 2019.

"Искахме много повече за нашия любим Пловдив. Бяхме наясно от какво не сме доволни и на базата на тази културна критичност решихме, че можем да построим нашата концепция "Пловдив заедно" и беше доста успешна. Каквото и да се случва, Пловдив остава първата българска европейска столица на културата. Тогава енергията беше като големия взрив. Отвори се възможност за много значими събития в изкуствата и културата", подчерта Мариана Чолакова.

"Инициативата дойде от нашето сдружение "Изкуство днес", реших, че имаме огромен шанс и ще спечелим. Поведохме отдолу нагоре идеята – това е граждански ресурс. Това е един от фокусите на тази програма: град и граждани", посочи Емил Миразчиев.

"Проектът е изключително успешен. Имаме културни организации, хора на изкуството, които имат много повече самочувствие. Имаме много повече културни продукти с много нюанси в тях. Този проект е една фабрика за идеи. Те са базата за бъдещата културна политика на този град", смята Десислава Шишманова.

"Пловдив показа как културата може да променя градовете, да дава импулси в много по-широко ветрило, извън чисто артистичната и културна програма – към бизнеси, туризъм, имидж, медии, към независимия сектор", коментира Виктор Янков от фондация "Пловдив – Европейска столица на културата 2019".

За първи път от три десетилетия България е представена на Tanzmesse, най-голямата професионална платформа за съвременен танц. Тазгодишното издание се провежда в Дюселдорф. Според Янков това участие е добър пример "как българската култура може да бъде посланик на България по много адекватен, модерен, съвременен начин".

Пандемията показа много рязко какъв вакуум може да има в обществото в момента, в който културата спре и няма публики, изтъкна той.  

"Пловдив 2019 беше най-голямата публична културна инвестиция в периода 2017-2019 г. Рекламирането на един град, на един културен продукт, на един културен календар привлича и образова нови публики. Има хора, които израснаха с представата, че България е част от европейската културна карта."

Градът и регионът вече натрупва ползи от домакинството си като Европейска столица на културата 2019. Ръстът в туризма е изключително осезаем и това са най-лесните измерители и ползи, които може да усетим 5 години след титлата, отбеляза Виктор Янков.

"Културата стана много по-разпознаваема, по-видима, по-адекватно маркетирана, което привлече нови публики. И сега, като отидете на Opera Open, на фестивала лятото на Античния театър, ще видите тийнейджъри, деца, млади хора - публика, която преди това не се докосваше до тези стигматизирани като консервативни сфери на изкуството." 

Повече детайли по темата чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Априлци отбелязват 149-годишнината от Новоселското въстание

С тържествена заря-проверка тази вечер в град Априлци ще бъде отбелязана 149-годишнина от Новоселското въстание и ще бъде почетена паметта на загиналите за Освобождението. В събитията ще участва ипредседателят на Народното събрание Наталия Киселова. Новоселското въстание избухва на 1 май 1876 г. с обявяването на Новоселската република...

публикувано на 17.05.25 в 08:31
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Украйна с призив към съюзниците си за продължаване на натиска срещу Русия

Украйна призова съюзниците си да продължат с натиска върху Русия, след като първите преки преговори между Киев и Москва от три години насам не доведоха до споразумение за прекратяване на огъня. За по-малко от два часа беше договорена размяната на по 1000 военнопленници - най-голямата подобна размяна до момента. Киев поиска незабавно..

публикувано на 17.05.25 в 08:08
Подкрепящите шествието ще се съберат пред храм-паметника

Шествие за въвеждането на задължителноизбираеми часове по религия в София

В столицата днес ще се проведе шествие в подкрепа на въвеждането на задължително избираем час по религия в училище. Привържениците на предложението на МОН се събират в 12 часа на обед пред храм-паметника "Свети Александър Невски". Светият Синод на Българската православна църква съобщи в официалната си интернет страница, че подкрепя..

публикувано на 17.05.25 в 07:56

Служителите в музеите и художествените галерии протестират символично

Специалистите в музеите и художествените галерии ще протестират символично днес. Акцията е организирана от Национална федерация "Култура" към КТ "Подкрепа" под надслов: "За достойни възнаграждения". Символичният протест е в навечерието на Европейската нощ на музеите и Международния ден на музеите, който в продължение на 20 години се..

публикувано на 17.05.25 в 07:50

Четвърти ден без градски транспорт в София. Докога ще продължи кризата?

И днес София осъмна без наземен градски транспорт заради продължаващия протест на работещите в него с настояване за увеличение на заплатите. За четвърти пореден ден не се движат трамваи, тролеи и автобуси - с изключение на тези по линиите, обслужвани от частен оператор. Това са автобуси с номер 12, 18, 20, 21, 22, 24, 27, 29, 30, 31, 81,..

публикувано на 17.05.25 в 07:20
Теодор Тодоров

Как Северозападна България може да се превърне в Силициева долина?

Как Северозападна България може да се превърне в Силициева долина? За това разказва пред БНР Теодор Тодоров от Плевен, който е завършил музикалната гимназия, но днес е в основата на голям проект за родния си град. Той е архитект на софтуерни решения и от 20 години се занимава с информационни технологии. Неговата кауза е да развие Плевен..

публикувано на 17.05.25 в 06:45
Село Върбовка

Върбовка, Караисен и Нидан - вкусните рецепти на местните жители

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари . Миналата събота ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в село Дъскот . В Павликенското село Дъскот, наброяващо..

публикувано на 17.05.25 в 06:25