Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив 2019 пет години по-късно: Какво донесе на града фабриката за идеи?

| Интервю
Снимка: БТА

Пловдив отбеляза 10 години от избирането си за Европейска столица на културата и 5 години от получаването на титлата.

Как се промени градът след мащабния културен проект – темата коментират пред БНР знакови лица, които са сред инициаторите и съмишлениците на Пловдив 2019.

"Искахме много повече за нашия любим Пловдив. Бяхме наясно от какво не сме доволни и на базата на тази културна критичност решихме, че можем да построим нашата концепция "Пловдив заедно" и беше доста успешна. Каквото и да се случва, Пловдив остава първата българска европейска столица на културата. Тогава енергията беше като големия взрив. Отвори се възможност за много значими събития в изкуствата и културата", подчерта Мариана Чолакова.

"Инициативата дойде от нашето сдружение "Изкуство днес", реших, че имаме огромен шанс и ще спечелим. Поведохме отдолу нагоре идеята – това е граждански ресурс. Това е един от фокусите на тази програма: град и граждани", посочи Емил Миразчиев.

"Проектът е изключително успешен. Имаме културни организации, хора на изкуството, които имат много повече самочувствие. Имаме много повече културни продукти с много нюанси в тях. Този проект е една фабрика за идеи. Те са базата за бъдещата културна политика на този град", смята Десислава Шишманова.

"Пловдив показа как културата може да променя градовете, да дава импулси в много по-широко ветрило, извън чисто артистичната и културна програма – към бизнеси, туризъм, имидж, медии, към независимия сектор", коментира Виктор Янков от фондация "Пловдив – Европейска столица на културата 2019".

За първи път от три десетилетия България е представена на Tanzmesse, най-голямата професионална платформа за съвременен танц. Тазгодишното издание се провежда в Дюселдорф. Според Янков това участие е добър пример "как българската култура може да бъде посланик на България по много адекватен, модерен, съвременен начин".

Пандемията показа много рязко какъв вакуум може да има в обществото в момента, в който културата спре и няма публики, изтъкна той.  

"Пловдив 2019 беше най-голямата публична културна инвестиция в периода 2017-2019 г. Рекламирането на един град, на един културен продукт, на един културен календар привлича и образова нови публики. Има хора, които израснаха с представата, че България е част от европейската културна карта."

Градът и регионът вече натрупва ползи от домакинството си като Европейска столица на културата 2019. Ръстът в туризма е изключително осезаем и това са най-лесните измерители и ползи, които може да усетим 5 години след титлата, отбеляза Виктор Янков.

"Културата стана много по-разпознаваема, по-видима, по-адекватно маркетирана, което привлече нови публики. И сега, като отидете на Opera Open, на фестивала лятото на Античния театър, ще видите тийнейджъри, деца, млади хора - публика, която преди това не се докосваше до тези стигматизирани като консервативни сфери на изкуството." 

Повече детайли по темата чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спират преминаването на тирове през Петрохан от 8:00 ч. на 4 юли

Спират преминаването на тирове през Петрохан от 8:00 часа утре. Временната организация на движение за автомобили над 12 тона се отменя, след като от днес бе пусната отсечката от високоскоростния път Ботевград - Мездра. Заради ремонтните дейности на високоскоростния път Ботевград – Видин от 16 юни тежкотоварните автомобили над 12 тона можеха да..

публикувано на 03.07.25 в 17:10

БНР почита Верка Сидерова в събота със специално издание на "Имат ли песните спиране"

Социалните мрежи се изпълниха със спомени за народната певица Верка Сидерова, която си отиде на 99-годишна възраст. Стотици почитатели споделят своите любими изпълнения, както и емблемите на Сидерова "Лале ли си, зюмбюл ли си" и "Изгряла е месечинка" - с думи на благодарност за наследството, което остави обичаната певица.  "Верка Сидерова,..

публикувано на 03.07.25 в 17:08

Митов: Изпратили сме на президента предложение за главен секретар на МВР, но няма отговор

Предприети са съгласувателни действия с президентството за назначаване на главен секретар на МВР, но до момента няма отговор.  Това съобщи пред депутатите от вътрешната комисия министър Даниел Митов. "Още от самото начало след встъпването в длъжност на правителството и мен като министър сме предприели съответните съгласувателни действия с..

публикувано на 03.07.25 в 17:04

Жители на ямболски села искат да се възстанови закрита пожарна

Втора година жители на над 10 ямболски села настояват да бъде възстановен закритият преди повече от две десетилетия противопожарен участък в село Скалица. В момента населението на една трета от община Тунджа разчита на пожарникари от Ямбол, който се намира на около час пъ т. Не по-различна е ситуацията и в съседната община Стралджа...

публикувано на 03.07.25 в 17:01
Фридрих Мерц

Мерц: Време е да пораснем и да покажем собствените си сили

Германският канцлер Фридрих Мерц защити днес в реч разходите от 5% за военна отбрана, приети на срещата на върха на НАТО. Той заяви, че Европа вече не може да разчита само на САЩ и трябва да направи повече за своята сигурност. Германският канцлер Фридрих Мерц говори днес пред конференцията на Федералната асоциация на кооперативните банки и..

публикувано на 03.07.25 в 16:51
Президентите на САЩ и на Русия - Доналд Тръмп и Владимир Путин.

Путин заяви, че ще разговаря по телефона с Тръмп

Руският президент Владимир Путин заяви, че ще разговаря с американския си колега Доналд Тръмп по телефона. Това ще бъде първият публично обявен разговор между двамата лидери от повече от две седмици. "Днес ще разговарям с президента на САЩ", каза Путин пред руските медии по време на посещение в изложбен център в Москва. 

публикувано на 03.07.25 в 16:45
Християн Мицкоски

Мицкоски смята, че "по талибански" от доклада на ЕП се изтрива "македонската идентичност и език"

Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски остро критикува отпадането на термина "македонска идентичност и македонски език" от доклада на Европейския парламент за напредъка на страната към членство в Евросъюза.  Той заяви, че е предупредил за такъв "инженеринг" и отправи остри критики към предишните управляващи, допуснали, "по талибански..

публикувано на 03.07.25 в 16:36