Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив 2019 пет години по-късно: Какво донесе на града фабриката за идеи?

| Интервю
Снимка: БТА

Пловдив отбеляза 10 години от избирането си за Европейска столица на културата и 5 години от получаването на титлата.

Как се промени градът след мащабния културен проект – темата коментират пред БНР знакови лица, които са сред инициаторите и съмишлениците на Пловдив 2019.

"Искахме много повече за нашия любим Пловдив. Бяхме наясно от какво не сме доволни и на базата на тази културна критичност решихме, че можем да построим нашата концепция "Пловдив заедно" и беше доста успешна. Каквото и да се случва, Пловдив остава първата българска европейска столица на културата. Тогава енергията беше като големия взрив. Отвори се възможност за много значими събития в изкуствата и културата", подчерта Мариана Чолакова.

"Инициативата дойде от нашето сдружение "Изкуство днес", реших, че имаме огромен шанс и ще спечелим. Поведохме отдолу нагоре идеята – това е граждански ресурс. Това е един от фокусите на тази програма: град и граждани", посочи Емил Миразчиев.

"Проектът е изключително успешен. Имаме културни организации, хора на изкуството, които имат много повече самочувствие. Имаме много повече културни продукти с много нюанси в тях. Този проект е една фабрика за идеи. Те са базата за бъдещата културна политика на този град", смята Десислава Шишманова.

"Пловдив показа как културата може да променя градовете, да дава импулси в много по-широко ветрило, извън чисто артистичната и културна програма – към бизнеси, туризъм, имидж, медии, към независимия сектор", коментира Виктор Янков от фондация "Пловдив – Европейска столица на културата 2019".

За първи път от три десетилетия България е представена на Tanzmesse, най-голямата професионална платформа за съвременен танц. Тазгодишното издание се провежда в Дюселдорф. Според Янков това участие е добър пример "как българската култура може да бъде посланик на България по много адекватен, модерен, съвременен начин".

Пандемията показа много рязко какъв вакуум може да има в обществото в момента, в който културата спре и няма публики, изтъкна той.  

"Пловдив 2019 беше най-голямата публична културна инвестиция в периода 2017-2019 г. Рекламирането на един град, на един културен продукт, на един културен календар привлича и образова нови публики. Има хора, които израснаха с представата, че България е част от европейската културна карта."

Градът и регионът вече натрупва ползи от домакинството си като Европейска столица на културата 2019. Ръстът в туризма е изключително осезаем и това са най-лесните измерители и ползи, които може да усетим 5 години след титлата, отбеляза Виктор Янков.

"Културата стана много по-разпознаваема, по-видима, по-адекватно маркетирана, което привлече нови публики. И сега, като отидете на Opera Open, на фестивала лятото на Античния театър, ще видите тийнейджъри, деца, млади хора - публика, която преди това не се докосваше до тези стигматизирани като консервативни сфери на изкуството." 

Повече детайли по темата чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов протест срещу насилието над животни в Кюстендил

Група от гражданска инициатива "Няма да мълчим" и "Мръсни лапи" направиха нов протест срещу насилието над животни пред сградата на Областната дирекция на полицията. В Кюстендил искат зоополиция и наказания за насилниците над животни Пред полицията, защото тя, както и прокуратурата, неглижира проблема и не реагира резултатно на..

публикувано на 13.04.25 в 13:39
Граждански протест с искания за мерки срещу войната по пътищата, село Телиш, 12 април 2025 г.

Протест срещу войната по пътищата пред храм-паметник "Св. Александър Невски"

Нова демонстрация в памет на загиналата при катастрофа 12-годишна Сияна е организирана в София - пред катедралния храм "Свети Александър Невски". Десетки хора се събраха по обед пред храм-паметника "Свети Александър Невски". Има специално построена сцена и отстрани на единия от входовете на храма откъм улица "Московска". От тонколоните прозвуча..

публикувано на 13.04.25 в 13:23
Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил

Патриарх Даниил поздрави православните християни за Цветница

Православният свят чества днес Цветница. Църквата почита тържественото влизане на Христос и неговите ученици в Йерусалим. По данни на статистическия институт близо 340 хиляди българи празнуват днес, кръстени на цветя, дървета и храсти. Цветница е, над 300 000 българи празнуват имен ден В катедралния храм "Свети Александър Невски" в..

публикувано на 13.04.25 в 13:19
Петър Стоянович

Проф. Петър Стоянович: Човеци ни липсват, скъпи хора!

Не би трябвало да имаме претенции как формално ще се нарича предметът – "Аз и обществото" или "Обществото и аз", но е важно децата, които влязат в този час, да излязат след образованието си с разбирането, какво означава да си гражданин, съпричастен, да работиш в колектив, както се казва "страх Божий", с респект към закона, коментира в..

публикувано на 13.04.25 в 13:14
Първият български изтребител F-16 Block 70 беше посрещнат по време на тържествена церемония в Трета авиобаза в с. Граф Игнатиево. Сред официалните гости на събитието бяха премиерът Росен Желязков, министърът на отбраната Атанас Запрянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.

Тържествена церемония в Трета авиобаза посрещна първия Ф-16

Първият изтребител Ф-16 Блок 70 за българската армия беше посрещнат с тържествена церемония в Трета авиобаза край пловдивското село Граф Игнатиево. Представянето на новия изтребител за българските военновъздушни сили стана на церемония, в която участваха премиерът Росен Желязков, министърът на отбраната, цялото военно ръководство, както и..

публикувано на 13.04.25 в 12:59

Джевдет Чакъров: Искаме отговори от нашите партньори в мнозинството

Депутати от парламентарната група ДПС-ДПС се събраха днес в централата на партията в центъра на столицата. Това се случва след снощните скандали между представители на политическата сила и полицията в квартал "Бояна". Около 11:00 привърженици на парламентарната група на ДПС-ДПС се събраха централата на ДПС на столичния булевард "Александър..

публикувано на 13.04.25 в 12:44
Пожар след руска атака в Суми, 17 ноември 2024 г.

Над 20 жертви на руски удар в Северна Украйна

Над 20 души са убити при руски удар срещу северния украински град Суми днес, съобщи и.д. кмет Артьом Кобзар, цитиран от Ройтерс. "Руснаците удариха град Суми с ракети, убити са цивилни", съобщи Андрий Ермак, шеф на кабинета на украинския президент, в пост в Х. Американският пратеник Стив Уиткоф се срещна с Путин в Санкт Петербург..

публикувано на 13.04.25 в 12:14