Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Канада ще достави на Украйна над 80 000 ракетни двигателя

Канадският министър на отбраната Бил Блеър обяви в петък, че Отава ще предостави на Киев повече военна помощ, сочи изявление, публикувано на уебсайта на правителството на страната, предаде Ройтерс.

Като част от пакета за военна помощ, Украйна ще получи 80 840 допълнителни ракетни двигателя CRV-7 и 1300 бойни глави, които ще пристигнат през следващите месеци. Освен това ще бъдат дарени 970 картечници C6 и 10500 9 мм пистолета. Страната вече обяви през юни доставката на 2160 от тези двигатели.

Всяка от ракетите CRV7 може да бъде оборудвана със съответните бойни глави, за да бъдат нанасяни удари срещу сгради, танкове или войници.

Обявената сега помощ включва също 970 картечници C6 и 10500 9 мм пистолета.

Канада ще дари шасита от 29 бронетранспортьора M113 и 64 бронирани коли Coyote, които канадските въоръжени сили вече не използват, поясни военният министър на страната Бил Блеър.

Канада е част от Контактната отбранителна група за отбрана на Украйна UDCG, включваща 57 държави, сред които са 32 страни от НАТО.

По думите на Бил Блеър това обединение е доказателство за единството и ангажираността на съюзниците и партньорите да осигурят на Киев изключително важните способности, от които се нуждае, за да се бори за своя суверенитет и сигурност.

"Украинската отбранителна контактна група (UDCG) е доказателство за единството и ангажираността на съюзниците и партньорите да осигурят на Украйна изключително важните способности, от които се нуждае, за да се бори за своя суверенитет и сигурност. Това, което се случва в Украйна, ще помогне да се определи траекторията на глобалната сигурност. Подкрепата на Канада за Украйна остава непоколебима", коментира Блеър.

От началото на руската война срещу Украйна през февруари 2022 г. Канада е предоставила военна помощ за Киев на стойност 3,3 милиарда щатски долара.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Искане за по-лека мярка за неотклонение за мъжа, задвижил трамвая, който се блъсна в подлез

Съдът ще разгледа искането за промяна в по-лека на мярката за неотклонение на 22-годишния Даниел Терзиев от София, който в ранните часове на 2 септември неправомерно задвижи трамвай и предизвика излизането му от релсите. При инцидента бяха нанесени сериозни щети върху превозното средство, подлез и паркирани в района коли, а Терзиев остана в ареста с..

публикувано на 11.09.25 в 08:24

Доклад отчита сериозен спад в свободата на пресата

Свободата на пресата в световен мащаб е намаляла значително през последните пет години, достигайки най-ниското си ниво за последните 50 години, показва доклад на мозъчен тръст в Стокхолм, предаде АФП. В Афганистан, Буркина Фасо и Мианмар, които са сред най-слабо представящите се страни по отношение на свободата на печата, се отбелязват..

публикувано на 11.09.25 в 08:16
Испанският министър-председател Педро Санчес в парламента в Мадрид, Испания, 10 септември 2025 г.

Испанският парламент отхвърли предложението за намаляване на работната седмица

Испанският парламент отхвърли намаляването на работната седмица. Проектът на правителството предвиждаше тя да бъде 37,5 часа вместо досегашните 40. След часове на ожесточени дебати Конгресът на депутатите отхвърли законопроекта на кабинета "Санчес". Срещу текстовете очаквано гласуваха представителите на партията на Карлес Пучдемон "Заедно". По..

публикувано на 11.09.25 в 08:09

Мартин Мачев: В един от сондажите има вода, чакаме да разберем годна ли за пиене

Надявам се в най-скоро време водният режим в Плевен да бъде облекчен. В  един от сондажите има вода, утре се чака информация дали е годна за пиене водата. Ако е, ще бъде свързан с водопреносната мрежа, каза в интервю пред БНР новият областен управител на Плевен Мартин Мачев. В предаването "Преди всички" съобщи: "Другото положително..

публикувано на 11.09.25 в 08:03
Атаката срещу Световния търговски център в Ню Йорк, 11 септември 2001 г.

11 септември: 24 г. от безпрецедентните терористични атаки в САЩ

Днес се навършват 24 години от терористичните атаки на 11 септември 2001 г. срещу Световния търговски център в Ню Йорк и Пентагона. При безпрецедентните атаки международната терористична мрежа "Ал Кайда", оглавявана от саудитеца Осама бин Ладен, похитители превзеха едновременно 4 граждански самолета. Два от тях удариха кулите близнаци на..

публикувано на 11.09.25 в 08:02
Снимката е илюстративна, архив.

Продължават усилията за овладяване на пожара в община Карнобат

Продължават усилията за овладяване на пожара в землищата на селата Екзарх Антимово, Добриново, Смолник и Житосвят, заради който е в сила частично бедствено положение в община Карнобат .  По думите на кмета на Карнобат Георги Димитров няма опасност за населените места от пламъците, разраснали се вчера заради силния вятър. Кметът на Карнобат..

публикувано на 11.09.25 в 07:50

На първото си заседание след лятната ваканция се очаква ЕЦБ да остави лихвите без промяна

Европейската централна банка се очаква да остави непроменени лихвените си проценти на първото си заседание след лятната ваканция.  Вчера за първи път българският управител Димитър Радев участва като наблюдател в заседанието на гуверньорите от страните от еврозоната, информира репортерът Марта Младенова информира: 2,1% е августовската инфлация, което е..

публикувано на 11.09.25 в 07:43