Кипър ще бъде сред европейските държави с най-тежко въздействие на климатичните промени върху уязвимите домакинства, алармира научен доклад, представен от Кипърския институт. Икономическите и социални политики за справяне с климатичната криза са в центъра на голяма международна конференция, която ще се проведе в Кипър от 26 до 28 септември.
С над 10% може да се намали брутният вътрешен продукт в региона на Източното Средиземноморие и Близкия изток от повишаване на средната температура дори с 1 градус, а Кипър може да загуби от 5 до 9% от брутния си вътрешен продукт до 2050 г. в резултат на въздействието на климатичните промени. Това посочва професорът от Кипърския институт Теодорос Захариадис, базирайки се на три независими международни проучвания. Най-новите икономически анализи засилват негативните прогнози за много неблагоприятна ситуация, подчертава той.
Екстремните метеорологични явления, които са с нарастваща интензивност и продължителност, все повече показват, че отрицателните ефекти от изменението на климата може да надхвърлят досегашните икономически сценарии, твърди експертът.
Той отбелязва, че политиките, които трябва да бъдат следвани, са свързани с непрекъснат път към декарбонизация, инвестиции, регулаторни решения и икономически стимули за зеления преход. Специално внимание според него трябва да се обърне на защитата на най-уязвимите граждани от тежките последствия от климатичната криза.
Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия експерт Камен Колчев. "Българинът обича да купува имоти. В това няма нищо лошо. Проблемът е, че поради твърде слабо развития ни вътрешен пазар на финансови инструменти и поради ниската инвестиционна..
Книгата "Лицемерието на властта" се разглежда властта като понятие и обхваща историческо време – от освобождението до е Освобождението на България до 1948 г., когато е установен комунистическият режим, каза авторът на книгата Яни Киров, историк, в интервю пред БНР. "За историята трябва да се пише дистанцирано, без емоции както един патолог...
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори софтуер за управление на бюджета. Това е абсурдно и съм сигурен, че сме единствената държава в Европа . Това коментира бившият служебен финансов министър Валери Белчев в интервю пред БНР. "Това..
Швеция е освободила българския кораб "Вежен" и изключва възможността екипажът му умишлено да е прекъснал телекомуникационен кабел между нея и Латвия, предаде Ройтерс. "Разследването ясно показа, че не става дума за саботаж", гласи изявление на шведските прокурори, цитирано от Ройтерс. "Установено беше, че комбинация от метеорологични..
Ръководството на ПП свали политическото си доверие от кмета на пловдивския район "Северен" Венцислава Любенова. Решението е взето на заседание на Изпълнителния съвет на партията, на който е обсъдена работата на кметовете и общинските съветници, избрани с нейната листа. "Като изрази общо задоволство от работата на избраниците си по места,..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..
Швейцарското правило да се прилага и за повишение на максималната пенсия, която сега е 3400 лева - това е едно от исканията на КНСБ към правителството на Росен Желязков преди обсъждането на проектобюджета за 2025 година. Засега се предвижда увеличение на пенсиите от 1-и юли с между 8 и 9 процента, което обаче не засяга тавана на пенсиите. От..