"До края на месеца художниците могат да кандидатстват в сайта, където има онлайн форма. Там трябва да качат 3 свои творби. Така получаваме заявките. Петчленно жури преглежда творбите и в края на септември, началото на октомври обявяваме художниците, които са преминали професионалната "цедка", обясни пред БНР Милена Радева, илюстратор и организатор на форума.
"Идеята на биеналето не е да постави ограничение или задача на художниците, а всеки сам да прецени как да представи себе си", допълни тя.
"Първото издание беше по-скоро от уста на уста информация. Във второто издание получихме изключително много заявки от художници, които сега започват. През 2022 г. около 50:50 бяха познатите вече на българската сцена имена и непознатите. Тази година съм изненадана колко много творби сме получили до момента", разказа Милена Радева в предаването "Преди всички".
Каталог за всяко биенале остава като документално свидетелство след изложбата.
Радева е основател на малко издателство, насочено към българска литература. Има над 200 илюстрирани книги в цял свят.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Над 70 майстори занаятчии ще участват в традиционния панаир на занаятите в троянското село Орешак, който започва на 14 август и ще продължи до неделя. Той се провежда в дните около големия християнски празник Успение на пресвета Богородица. Майсторите на традиционни български занаяти ще разположат своите шатри на улицата пред Националното..
Мъж от Монтана е задържан заради домашно насилие над 19-годишната му дъщеря. Патрул на полицията в Монтана е изпратен на сигнал за домашно насилие около 2:40 часа в понеделник. На място са установени майка, баща и дъщеря. При проведената беседа дъщерята - на 19 години, заявява, че ѝ е бил нанесен побой от нейния баща, като свидетел на побоя..
Турският президент Реджеп Ердоган заяви във вторник в телефонен разговор с украинския си колега Володимир Зеленски, че Турция "е готова да бъде домакин на среща на върха на лидерско ниво" между Украйна и Русия, предаде Ройтерс. След разговора турското президентство публикува изявление, в което се казва, че лидерите са обсъдили и двустранните..
Младежки обществен съвет към областния управител на Смолян ще бъде учреден в следващите месеци. Това стана ясно по време на среща в областната управа с младежи в Международния ден на младежта, който отбелязваме днес на 12 август. Срещата бе по покана на областния управител Захари Сираков: "На 12 август 2025 г. се навършват 26 години от..
Броят на мигрантите, прекосили Ламанша с малки лодки, откакто лейбъристите в Обединеното кралство дойдоха на власт миналото лято, надхвърли 50 000. Данните на Министерството на вътрешните работи показват, че 50 271 души са предприели опасното пътуване, като само в понеделник 474 мигранти са акостирали на английския бряг. Отделно френските..
В Плевенско седем населени места ще бъдат снабдени с водоноски от ВИК. Причината е голяма авария на магистрален водопровод "Черни Осъм", която се отстранява. Отстранена е аварията между помпена станция "Крушовица", заради която беше нарушен обявения режим в Плевен. От ВИК –Плевен съобщиха, че заради авария водата от водоснабдителна група..
Две къщи и две стопански постройки са изгорели този следобед при пожар в троянското село Голяма Желязна. По първоначална информация пожарът е тръгнал от една от стопанските постройки и е причинен от късо съединение. Три екипа на пожарната са гасили пламъците. Пожарът е локализиран и няма опасност за други къщи и сгради. Няма пострадали..
Страната ни вече съхранява слънчева енергия в батерии, които са частни инвестиции . На сайта на ЕСО в оперативните данни се показва енергията,..
Русия винаги е измервала себе си спрямо великата сила на деня. Това обясни пред БНР Елена Поптодорова, бивш посланик на България в САЩ и основател на..
Системата на опазване на недвижимото културно наследство е абсолютно разрушена . Това заяви пред БНР арх. Петър Петров, бивш директор на Националния..