Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършват се 23 години от терористичните атаки на 11 септември 2001 г.

Снимка: БТА

23 години по-късно Америка си спомня за жертвите от 11-и септември 2001 година. Тогава в резултат на четири координирани атаки, извършени от ислямистката екстремистка групировка Ал-Кайда, загиват 2996 души. Оказва се обаче, че тъмната сянка на 11-и септември продължава да оказва своето влияние върху живота на американците. 

Години след това заболявания, свързани с терористичната атака срещу Световния търговски център, вече са убили повече членове на пожарната служба в Ню Йорк, отколкото са загинали при атентата. 343 огнеборци намериха смъртта си, докато се опитваха да спасят пострадалите от агентатите, но в годините след това са починали още 360 техни колеги. 

Служителите на спешните служби са само част от 71 000 души, които са записани в здравния регистър на Световния търговски център - дългосрочно проучване, целящо да разбере ефектите на терористичните атаки върху физическото и психическото здраве. 

Оказва се, че излагането на праха и токсичните замърсители, разпръснати във въздуха при рухването на сградите на Световния търговски център, е свързано с повишен риск от сърдечно-съдови и респираторни заболявания, както и хиляди случаи на рак. Сред потърпевшите от дълготрайните последици са както пожарникари, парамедици и полицаи, така и доброволци, хората евакуирани от сградите преди да рухнат, жители на околните сгради и дори случайни минувачи.

Атаката срещу Световния търговски център в Ню Йорк, 11 септември 2001 г.

От 2753, загинали в ударените от самолети сгради на Световния търговски център - около 40% или 1103 души - остават официално неидентифицирани. 1

11-и септември доведе и до цялостно предефиниране на мерките за сигурност в страната. Докато още се отърсваше от шока, администрацията на президента Джордж Буш-Младши реши да въведе защитни мерки за сигурност, като така беше създадена както службата за транспорта сигурност, така и чисто новото Министерството на вътрешната сигурност.

Специалисти по сигурността признават, че по онова време САЩ не са очаквали атака с такива мащаби. 

"Да кажем, че бяхме хванати неподготвени, е подценяване", казва генерал Джак Уайнщайн, професор по международна сигурност в Бостънския университет и пенсиониран генерал-лейтенант от Военновъздушните сили на Съединените щати, който е бил с президента Буш по време на атаките През 1990 г., 1991 г. с  "Пустинен щит" и "Пустинна буря" изглеждаше, че армията на Съединените щати е неуязвима", каза той. 

"Ако искахме да отидем и да направим нещо, военните на Съединените щати биха могли да го направят. И тогава изведнъж бяхме хванати напълно неподготвени на 11 септември“, допълва той. Преди случилото се тероризмът сам по себе си не беше във фокуса на академичните среди", казва доцентът по политически науки в Североизточния университет Макс Ейбрамс. Докато следва докторската си степен в Оксфордския университет, той се сблъсква с изненадваща ситуация.

"През 2000 г. казах, че искам да направя нещо срещу тероризма. И от факултета по международни отношения в Оксфорд ми казаха, че тероризмът не е подходяща тема за дипломна работа и че няма да мога да намеря кой да ми помогне в разработката й. 11-и септември се случи именно в лятната ваканция между първата и втората година. И когато се върнах в университета, те казаха: "Добре дошъл отново в Оксфорд. Няма по-добро място в света за изучаване на тероризма", допълва Макс Ейбрамс, констатирайки, че академичните среди е трябвало бързо да наваксат изоставането в светлината на новата среда за сигурност.

Той допълва, че сега повечето големи изследователски университети имат специалисти по тероризъм. Но през последните 23 години разговорът за националната сигурност се отклони от тероризма като основен фокус. Сега фокусът е върху глобалните суперсили, заплахите за киберсигурността, дезинформацията и дори вътрешните заплахи за сигурността. 

И въпреки че учениците все още се интересуват да учат за тероризма и 11 септември, по-големите заплахи като изменението на климата присъстват повече в техните дискусии за националната сигурност, каза Дженифър Ериксън, доцент по политически науки и международни изследвания в Бостънския колеж.

Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Чарлз Браун

Рокади в Пентагона: Тръмп уволни командващия армията

Доналд Тръмп предприе безпрецедентни размествания в Пентагона - уволни председателя на Обединения комитет на началник-щабовете - генерала от военновъздушните сили Чарлз Браун. Той e едва вторият афроамериканец, след Колин Пауъл, заемал поста председател на Обединения комитет на началник-щабовете в историята на Пентагона. Генералът прекара 16..

публикувано на 22.02.25 в 09:41

В София ще се проведе "Поход на надеждата" в подкрепа на хората с редки болести

Генетичната диагностика на редките заболявания се заплаща от държавата само за децата. При пълнолетните хора не се поема и лечението на такива заболявания, ако са открити след навършване на 18 години. Тези проблеми поставиха от сдружение "Редки болести България", в навечерието на Световния ден, посветен на хората с такива диагнози. В Борисовата..

публикувано на 22.02.25 в 09:18

Безплатни автобуси за Голяма Задушница във Вършец и Дупница

Днес, на Голяма Задушница, община Вършец осигурява безплатен превоз на гражданите до гробищния парк. Голяма Задушница се отбелязва в деня преди Месни заговезни. Тя е първата от трите големи задушници през годината. От общинската администрация във Вършец информират, че в съботния ден ще бъде подсигурен безплатен превоз.  Автобусът ще..

публикувано на 22.02.25 в 08:50
В Братислава отбелязаха седмата годишнина от убийството на разследващ журналист и неговата годеница Ян Куциак и Мартина Куснирова

Нови протести в над 40 града в Словакия срещу премиера Фицо

Хиляди хора в над 40 града в Словакия отново протестираха вчера срещу премиера Роберт Фицо и неговата политика, която според тях доближава страната - член на ЕС и НАТО до Русия, предаде ДПА. От началото на миналия месец в Словакия се провеждат протести, предизвикани от посещението през декември на Фицо в Москва, където той се срещна с руския..

публикувано на 22.02.25 в 08:41

Военни колони преминават през България за участие в учението "Устойчива стрела"

Военни колони ще преминават през България за участие в учението "Устойчива стрела". Придвижването на личния състав и военната техника ще се извършва по републиканската пътна и железопътна инфраструктура на България от Румъния в посока към Гърция и Турция. Ще бъде използван и въздушен транспорт, посочват от МО. Придвижването ще се случва..

публикувано на 22.02.25 в 08:33

След отказа на достъп до събития: Асошиейтед прес заведе дело срещу екипа на Тръмп

Асошиейтед прес заведе дело срещу началника на кабинета на Донлад Тръмп Сюзън Уайс, заместника ѝ Тейлър Бъдович и говорителката на Белия дом Керълайн Левит, поради отказа журналисти на агенцията да бъдат допускани на събития с участието за президента.  Причината е, че агенцията продължава да нарича Мексиканския залив с това име, вместо с одобреното..

публикувано на 22.02.25 в 08:11

Днес е Месопустна Задушница, допълнителен транспорт в София

Днес е Месопустна Задушница е един от трите съботни дни в православния календар,  отредени за всеобщ помен на починалите. Нарича се така, защото предшества Великия пост. В храмовете на Задушница се отслужва заупокойна литургия и обща панихида. На Задушница се посещават гробовете. Носи се варено жито, хляб, вино, и вода. Малък дар,..

публикувано на 22.02.25 в 08:02