Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Навършват се 23 години от терористичните атаки на 11 септември 2001 г.

Снимка: БТА

23 години по-късно Америка си спомня за жертвите от 11-и септември 2001 година. Тогава в резултат на четири координирани атаки, извършени от ислямистката екстремистка групировка Ал-Кайда, загиват 2996 души. Оказва се обаче, че тъмната сянка на 11-и септември продължава да оказва своето влияние върху живота на американците. 

Години след това заболявания, свързани с терористичната атака срещу Световния търговски център, вече са убили повече членове на пожарната служба в Ню Йорк, отколкото са загинали при атентата. 343 огнеборци намериха смъртта си, докато се опитваха да спасят пострадалите от агентатите, но в годините след това са починали още 360 техни колеги. 

Служителите на спешните служби са само част от 71 000 души, които са записани в здравния регистър на Световния търговски център - дългосрочно проучване, целящо да разбере ефектите на терористичните атаки върху физическото и психическото здраве. 

Оказва се, че излагането на праха и токсичните замърсители, разпръснати във въздуха при рухването на сградите на Световния търговски център, е свързано с повишен риск от сърдечно-съдови и респираторни заболявания, както и хиляди случаи на рак. Сред потърпевшите от дълготрайните последици са както пожарникари, парамедици и полицаи, така и доброволци, хората евакуирани от сградите преди да рухнат, жители на околните сгради и дори случайни минувачи.

Атаката срещу Световния търговски център в Ню Йорк, 11 септември 2001 г.

От 2753, загинали в ударените от самолети сгради на Световния търговски център - около 40% или 1103 души - остават официално неидентифицирани. 1

11-и септември доведе и до цялостно предефиниране на мерките за сигурност в страната. Докато още се отърсваше от шока, администрацията на президента Джордж Буш-Младши реши да въведе защитни мерки за сигурност, като така беше създадена както службата за транспорта сигурност, така и чисто новото Министерството на вътрешната сигурност.

Специалисти по сигурността признават, че по онова време САЩ не са очаквали атака с такива мащаби. 

"Да кажем, че бяхме хванати неподготвени, е подценяване", казва генерал Джак Уайнщайн, професор по международна сигурност в Бостънския университет и пенсиониран генерал-лейтенант от Военновъздушните сили на Съединените щати, който е бил с президента Буш по време на атаките През 1990 г., 1991 г. с  "Пустинен щит" и "Пустинна буря" изглеждаше, че армията на Съединените щати е неуязвима", каза той. 

"Ако искахме да отидем и да направим нещо, военните на Съединените щати биха могли да го направят. И тогава изведнъж бяхме хванати напълно неподготвени на 11 септември“, допълва той. Преди случилото се тероризмът сам по себе си не беше във фокуса на академичните среди", казва доцентът по политически науки в Североизточния университет Макс Ейбрамс. Докато следва докторската си степен в Оксфордския университет, той се сблъсква с изненадваща ситуация.

"През 2000 г. казах, че искам да направя нещо срещу тероризма. И от факултета по международни отношения в Оксфорд ми казаха, че тероризмът не е подходяща тема за дипломна работа и че няма да мога да намеря кой да ми помогне в разработката й. 11-и септември се случи именно в лятната ваканция между първата и втората година. И когато се върнах в университета, те казаха: "Добре дошъл отново в Оксфорд. Няма по-добро място в света за изучаване на тероризма", допълва Макс Ейбрамс, констатирайки, че академичните среди е трябвало бързо да наваксат изоставането в светлината на новата среда за сигурност.

Той допълва, че сега повечето големи изследователски университети имат специалисти по тероризъм. Но през последните 23 години разговорът за националната сигурност се отклони от тероризма като основен фокус. Сега фокусът е върху глобалните суперсили, заплахите за киберсигурността, дезинформацията и дори вътрешните заплахи за сигурността. 

И въпреки че учениците все още се интересуват да учат за тероризма и 11 септември, по-големите заплахи като изменението на климата присъстват повече в техните дискусии за националната сигурност, каза Дженифър Ериксън, доцент по политически науки и международни изследвания в Бостънския колеж.

Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

2 500 семейства в Кипър ще получат пакети с основни храни за Коледа

2 500 уязвими семейства в Кипър ще получат „Коледни пакети с любов“. Те са подготвени по инициатива на Кипърския червен кръст и ще бъдат раздадени до края на тази седмица.  Благотворителните пакети съдържат 26 вида храни от първа необходимост, сред които зехтин, мляко, конфитюр, варива, тестени и зърнени изделия. Предоставят се също и..

публикувано на 18.12.24 в 04:51
Съдебната палата в Кюстендил

Делото за фалиралата "Дупнишка популярна каса“ ще продължи догодина

Окръжен съд – Кюстендил определи за януари и февруари догодина нови дати за следващи 4 съдебни заседания по делото за фалиралата през 2013 г. "Дупнишка популярна каса“. От месец март до момента са проведени 16 заседания по делото, като са разпитани над 125 свидетели. Пострадали според обвинението са 226 души, които загубиха парите си...

публикувано на 17.12.24 в 22:06

Петър Волгин и Андрей Ковачев в ЕП в диалог за войната в Украйна

Евродепутатът от "Европа на суверенните нации" Петър Волгин обвини западните властови центрове и Европейския парламент за дезинформацията по повод войната в Украйна по време на дебат в пленарната зала в Страсбург: "Разобличаването на западните лъжи минава през ясното изговаряне на следните факти. За първи път независима украинска държава се..

публикувано на 17.12.24 в 21:50

Предпазлив оптимизъм в ЕП за бъдещето на Сирия

Евродепутати изразиха предпазлив оптимизъм за бъдещето на Сирия по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Натали Лоазо от "Обнови Европа" подчерта: "Ражда се нова Сирия. Надеждата се смесва с несигурността, след като ислямистките бунтовници завзеха Дамаск и предизвикаха основателни опасения сред християните. Всички..

публикувано на 17.12.24 в 20:33

В Невестинско създадоха група в социалните мрежи заради проблемите с тока

В Невестинско е създадена група в социалните мрежи от потърпевши с проблемитe с тока в района, които са от години. В групата влизат кметски наместници и отделни абонати в отдалечените села и махали, които ще контактуват директно с ръководството на "Електрохолд" при аварии и нови спирания на електроподаването. До създаването на такава група се стигна..

публикувано на 17.12.24 в 19:53
Доброволци и жители почистват калта от улиците в Пайпорта, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Испанското правителство одобри разпределението на 50 млн. евро между 78 общини, засегнати от наводненията

Правителството в Испания одобри разпределението на 50 милиона евро между 78 общини, засегнати от наводненията. Испанският премиер обяви новите мерки за подпомагане на пострадалите от наводненията Жертвите на наводненията в Испания вече са 222, десетки още се издирват Помощта се отпуска за наемане на безработни за възстановяване на..

публикувано на 17.12.24 в 19:44
Украинският премиер Денис Шмигал потвърди, че Украйна няма да поднови договора за транзит на руски газ след 1 януари 2025

ЕК не подкрепя удължаване на договора за транзит на руски газ през Украйна

Европейската комисия не подкрепя нито удължаване на договора за транзит на руски газ, "нито други решения за поддържане на транзитния поток" през Украйна. Това заяви говорител на комисията, цитиран от агенция "Ройтерс". За удължаване на срока на транзита след 1 януари 2025 година, когато изтича срокът на руско-украинският договор, пледира словашкият..

публикувано на 17.12.24 в 19:35