Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

| Интервю
Снимка: Савина Спасова

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации, като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във всички министерства и при българските евродепутати.

Това е мнението на Светлана Боянова - изпълнителен директор на Българската аграрна камара. Коментарът ѝ е във връзка с финалния доклад на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен по стратегическия диалог за бъдещето на аграрния сектор на европейската общност

Документът не ме впечатлява, той е резултат от интензивната работа на 29 експерти по цялата агрохранителна верига на европейско ниво, посочи Боянова, като добави, че в него има някои неща, които приветстват. И даде пример - да бъде сменен подходът отгоре надолу, както и да бъде осигурен допълнителен фонд, който да е специално заделен за земеделските производители, за да могат те да постигат устойчивостта, която се търси на европейско ниво, а не финансите да се предоставят само по линия на общата селскостопанска политика. 

Светлана Боянова има опит в няколко преговорни процеса за бъдещата ОСП, но, по думите ѝ, сега ще бъде по-различно. След протестите на фермерите през януари ЕК усети, че нещата не са добре, обясни тя. По думите ѝ в документа е изведено земеделието и автономността на ЕС в производството на храни като стратегически отрасъл. Въпросът е обаче как, отбеляза експертът и заяви категорично, че в България ние също трябва да променим подхода. Според нея позицията трябва да бъде предварително съобразена с браншовите организации"Колкото повече прозрачност има на процесите, толкова по-добре", смята тя.

Основните предизвикателства в документа

За екологичните изисквания нещата се повтарят, като може да има някои облекчения, отбеляза Светлана Боянова в предаването "Преди всички", но добави: "На нас ни се иска повече, особено за бюджета, защото в документа не се казва нищо по този въпрос".

Втори въпрос, който не виждаме, е присъединяването на нови страни-членки и въобще либерализацията на пазара с Украйна, посочи тя и каза, че най-много ни касае Украйна. 

"Не приемаме подобна формулировка - че социално-икономическата подкрепа за земеделските стопани трябва да бъде по-целенасочена, като се дават субсидии на тези, които най-много се нуждаят", каза също Боянова. По думите ѝ тук има неща, които трябва да бъдат изчистени. 

За търговията с трети страни пише, че трябва да се промотира стратегически земеделието и производството на храни, но и че трябва да има реципрочност, коментира тя и обясни, че изискванията за българските и европейските производители трябва да са същите като на тези, които внасят, защото иначе те подбиват цените. 

По думите ѝ има и съображения, свързани с животновъдния сектор. Има страхове, че наблягането на диетите, базирани на растителни протеини, застрашава производството на протеин от месни и млечни продукти, уточни Боянова. Според нея хитро е написано, но и тук много зорко трябва да следим какво се случва. 

Друга важна тема, която отбеляза експертът, е напояването. Тя подчерта, че по този въпрос няма конкретика - какви политики ще се предложат за водата и в частност за земеделски цели. Проблемът с достъпа до вода е много сериозен, напомни Светлана Боянова и настоя за адекватна политика на европейско ниво, за да може темата да намери и адекватно решение в България. Според нея може би има някакво неразбиране за важността на темата в МОСВ. 

Ври и кипи в целия ЕС, обобщи Боянова. 

Цялото интервю на Веселина Миланова със Светлана Боянова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Михайлов

Иван Михайлов: 90-дневното примирие в търговската война е и за преоценка

С това 90-дневно примирие в търговската война се надявам да настъпи някаква преоценка , макар че тези войни са доста ожесточени, но мисля, че тези 90 дни ще видим някакви нови действия и разговори . Това мнение изказа пред БНР Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара (AmCham) в България. По думите му все..

публикувано на 10.04.25 в 17:46

Тежките катастрофи: Проблем е не само инфраструктурата, но и поведението на шофьорите

Днес общественият консултативен съвет по училищни политики към областния управител на Ловеч организира в Ябланица, съвместно с Районното управление на полицията там, първата детска полицейска академия. Сред темите са превенцията и борбата срещу употребата на наркотични вещества и алкохол при младежите, както и тази за пътната безопасност.   "..

публикувано на 10.04.25 в 12:22
Лили Иванова

Да надхитриш времето и да преминеш през него с аплодисменти - Лили Иванова

Тази вечер от 18.30 часа в кино "Одеон" е официалната премиера на книгата и документалния филм "Лили" на журналиста Георги Тошев . Билетите са безплатни.  "Всичко за довечера е готово. Дори ще има втора прожекция поради големия интерес от 20 часа. Тя обаче е с бонус - това ще бъде по-дългата версия на филма. Тя вече е със символични билети",..

публикувано на 10.04.25 в 10:46
Антон Хекимян

ГЕРБ-СДС изпращат на прокуратурата сигнал за нередности в завода за отпадъци на София

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

Янислав Янчев, МЗХ: В диалог сме с МОСВ, търсим решение за пашуването в националните паркове

България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..

публикувано на 08.04.25 в 11:31

Край на злоупотребите с общински жилища в София? Оптимизират режима

С нова наредба за общинските жилища съветниците от различни политически групи в градския парламент на София предлагат по-социална, по-справедлива и по-устойчива жилищна политика . Идеята е общинските жилища в София да се предоставят за срок от 5 години, а безсрочно да могат да се ползват само от хора с увреждания над 71% и граждани  над..

публикувано на 08.04.25 в 11:06

ВКС осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Цариградска

Върховният касационен съд осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Владислава Цариградска . Това беше продължение на нейната битка със сайта, който в годините назад публикува многобройни статии срещу нея, уронващи името ѝ. Тя получи обезщетение, но продължи битката до ВКС, а решението беше определено като "пробив"...

публикувано на 08.04.25 в 10:17