Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

| Интервю
Снимка: Савина Спасова

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации, като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във всички министерства и при българските евродепутати.

Това е мнението на Светлана Боянова - изпълнителен директор на Българската аграрна камара. Коментарът ѝ е във връзка с финалния доклад на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен по стратегическия диалог за бъдещето на аграрния сектор на европейската общност

Документът не ме впечатлява, той е резултат от интензивната работа на 29 експерти по цялата агрохранителна верига на европейско ниво, посочи Боянова, като добави, че в него има някои неща, които приветстват. И даде пример - да бъде сменен подходът отгоре надолу, както и да бъде осигурен допълнителен фонд, който да е специално заделен за земеделските производители, за да могат те да постигат устойчивостта, която се търси на европейско ниво, а не финансите да се предоставят само по линия на общата селскостопанска политика. 

Светлана Боянова има опит в няколко преговорни процеса за бъдещата ОСП, но, по думите ѝ, сега ще бъде по-различно. След протестите на фермерите през януари ЕК усети, че нещата не са добре, обясни тя. По думите ѝ в документа е изведено земеделието и автономността на ЕС в производството на храни като стратегически отрасъл. Въпросът е обаче как, отбеляза експертът и заяви категорично, че в България ние също трябва да променим подхода. Според нея позицията трябва да бъде предварително съобразена с браншовите организации"Колкото повече прозрачност има на процесите, толкова по-добре", смята тя.

Основните предизвикателства в документа

За екологичните изисквания нещата се повтарят, като може да има някои облекчения, отбеляза Светлана Боянова в предаването "Преди всички", но добави: "На нас ни се иска повече, особено за бюджета, защото в документа не се казва нищо по този въпрос".

Втори въпрос, който не виждаме, е присъединяването на нови страни-членки и въобще либерализацията на пазара с Украйна, посочи тя и каза, че най-много ни касае Украйна. 

"Не приемаме подобна формулировка - че социално-икономическата подкрепа за земеделските стопани трябва да бъде по-целенасочена, като се дават субсидии на тези, които най-много се нуждаят", каза също Боянова. По думите ѝ тук има неща, които трябва да бъдат изчистени. 

За търговията с трети страни пише, че трябва да се промотира стратегически земеделието и производството на храни, но и че трябва да има реципрочност, коментира тя и обясни, че изискванията за българските и европейските производители трябва да са същите като на тези, които внасят, защото иначе те подбиват цените. 

По думите ѝ има и съображения, свързани с животновъдния сектор. Има страхове, че наблягането на диетите, базирани на растителни протеини, застрашава производството на протеин от месни и млечни продукти, уточни Боянова. Според нея хитро е написано, но и тук много зорко трябва да следим какво се случва. 

Друга важна тема, която отбеляза експертът, е напояването. Тя подчерта, че по този въпрос няма конкретика - какви политики ще се предложат за водата и в частност за земеделски цели. Проблемът с достъпа до вода е много сериозен, напомни Светлана Боянова и настоя за адекватна политика на европейско ниво, за да може темата да намери и адекватно решение в България. Според нея може би има някакво неразбиране за важността на темата в МОСВ. 

Ври и кипи в целия ЕС, обобщи Боянова. 

Цялото интервю на Веселина Миланова със Светлана Боянова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват децата с нова геймърска визия

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват деца и ученици с нова визия , съобщи пред БНР Галина Боева - ръководител сектор "Връзки с клиенти" в Центъра за градска мобилност.  След допитване до децата се спряхме на геймърски дизайн , посочи тя и обясни:  "Решихме, че това, с което можем да привлечем вниманието на децата, е нещо..

публикувано на 17.09.24 в 11:50

БЧК: Обучението по първа долекарска помощ може да започне още в детската градина

Животът може да се преобърне само за миг. Как да бъдем максимално полезни на изпаднал в критична ситуация човек може да се учи още от детска възраст. Обучението може да започне още в детската градина под формата на игра , смятат от Българския червен кръст. При инцидент с изгубено дишане и съзнание първите 3 до 5 минути са особено важни –..

публикувано на 17.09.24 в 10:33

Ниските изкупни цени и фалшифицирането на меда отказват пчеларите

До края на седмицата по повод празника на столицата се провежда традиционен есенен софийски фестивал на меда .  Годишно в България се произвеждат между 8 и 12 хил. тона мед, като голяма част от него се изнася. През последните 10 години обаче броят на регистрираните пчелари е намалял 3 пъти , алармираха браншовите организации на производителите..

публикувано на 17.09.24 в 07:12
Борис Бонев

Борис Бонев: Постоянните избори водят до блокаж на работата в Общинския съвет

"Не съм съгласен, че София не хубавее. Проблемът е, че не хубавее нито със скоростта, нито с качеството, с което искаме това да се случва. Това, което пречи на София да бъде красив град, е липсата на внимание към детайла ".  Това заяви пред БНР Борис Бонев - председател на групата на ПП-ДБ-Спаси София в Столичния общински съвет.  Той отбеляза..

публикувано на 15.09.24 в 13:07
Николай Стайков

Николай Стайков: Не знаем съдружниците на Пеевски в събирането на политическите трюфели

От разследването "Осемте джуджета" отпреди 4 години остана крилатата фраза за летящото килимче, което някой задейства и в институциите започва всичко да се получава в нечия полза , привидно законно. Летящото килимче продължава да действа, с основен "шофьор" Делян Пеевски . Това каза пред БНР Николай Стайков, журналист от Антикорупционния..

публикувано на 14.09.24 в 14:12

Абсурдните правила за паша в националните паркове - геноцид за животните и бухалка за фермерите

Ще има ли достатъчно пасища за биологичното ни животновъдство или единственият път на фермерите е към унищожаване на стадата и затваряне на фермите? Две министерства и една парламентарна комисия все още не успяват да намерят отговор на този въпрос и решение на проблема с пашуването в националните паркове. Рестрикциите за ползване на..

публикувано на 13.09.24 в 07:02

В "Люлин" ще протестират заради опасно кръстовище

Днес в столичния квартал "Люлин" 5 ще се проведе протест за безопасно движение преди първия учебен. Недоволните ще се съберат на кръстовището на булевардите "Д-р Петър Дертлиев" и "Панчо Владигеров". Причината за протеста са поредица молби към Столична община за обезопасяване на опасното кръстовище , които молби остават нечути. Първата такава..

публикувано на 11.09.24 в 07:13