Министерството на регионалното развитие обсъжда нови критерии за поставяне на пътна маркировка. Едно от предложенията е това да не се прави между ноември и края на март.
Изцяло нова наредба за пътните маркировки пише МРРБ, каза Диана Русинова от Европейският център за транспортни политики.
"Защото нашата наредба е много остаряла. Тя е от 2001 година. Кърпена е стотици пъти и трябваше да се изработи изцяло нова. От 2019 година има една междуведомствена работна група, която нищо не свърши и сега най-после има някакъв подем и желание да работи", коментира тя.
Русинова каза, че има желание да се намалят изискванията за светлоотразителност. Но в същото време да има критерии за контрол за поставящите и възлагащите маркировката.
"Има известно боричкане между различни лобита. Най-вече има много голямо желание за понижаване на критериите за светлоотразителност. Ние твърдо сме против. За първи път се въвеждат критерии за контрол - критерии за това между 1 ноември и 31 март да не се полагат маркировки, защото метеорологичните условия са неподходящи. И след това се започва и безкрайни спекулации - ама то времето, ама те ни накараха. Критерии за контрол с наредбата няма да ги решим, защото има критерии за контрол, няма санкции и за тези, които възлагат. Защото, ако възложителят ви възложи Слагайте маркировка декември, вие по договор сте длъжни да го направите. Но в същото време ако наредбата го забранява, нищо не можем да направим на този, който ви е накарал да слагате маркировка, той харчи нашите пари обществени.
Гледаме да ги синхронизираме с европейския опит. Трябва да се съобразим и с доста силното лоби на фирмите, които полагат пътни маркировки, но гледаме да постигнем нещо разумно в полза на гражданите, и в крайна сметка някакси да накараме държавата наистина да започне да си изпълнява ролята, защото знаете, че маркировките са ужасни, особено горе по Видин. Там маркировка няма може би от 40 години", обясни Русинова.
За сега предложенията се обсъждат от работна група. Очаква се текстовете да бъдат пуснати за обществено обсъждане. Европейският център за транспортни политики обяви през април, че за година са получени над 200 сигнала за липсваща пътна маркировка.
Върховният съвет на отбраната на Италия потвърди пълната подкрепа за Украйна и да даде път на 12-ия указ за военна помощ. На заседанието в президентския палат "Куиринал" участваха държавният глава Серджо Матарела, премиерът Джорджа Мелони, министрите Таяни, Кросето, Пиантедози, Джорджети и Урсо и началникът на отбраната - генерал Лучано Портолано...
Британският министър на вътрешните работи Шабана Махмуд защити мащабните промени в системата за убежище на Обединеното кралство, заявявайки пред депутатите, че настоящата ситуация е „извън контрол и несправедлива“. Говорейки в Камарата на общините, Шабана Махмуд каза: „Ако не успеем да се справим с тази криза, ще повлечем повече хора по път, който..
С нов туристически рекорд Кипър влиза в зимния сезон. Броят пристигащи туристи през 10-те месеца на тази година надмина нивото, постигнато за цялата 2024 г., показват обявените в понеделник данни на статистическата служба. Кипър продължи възходящата тенденция от летните месеци за туристическа активност, като регистрира през октомври силен ръст..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че подкрепя предприемането на по-агресивни действия срещу наркокартелите и производството на наркотици в Мексико и Колумбия, но не обяви пряка военна намеса на САЩ в двете страни, предаде Ройтерс. Тръмп засили кампанията си срещу трафика на наркотици по море, като разреши по-мощни операции и даде на..
Съветът за сигурност на ООН одобри проeкт на резолюция, внесена от САЩ, която включва плана на Доналд Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа. С гласуването на този документ се отваря възможността за разполагането в анклава на международни сили по стабилността, а след изпълнението на поредица от условия, съдържа и потенциален път към създаването на..
Съветът за сигурност на ООН одобри проeкторезолюцията на САЩ, която включва плана на Доналд Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа. Самият план от 20 точки е приложение към документа. С тази резолюция се отваря възможност за разполагането на международни сили по стабилността в анклава. Освен това се очаква тя да ускори плановете на страните, които обмислят..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп съобщи, че ще одобри продажбата на изтребители F-35 на Саудитска Арабия. Тръмп говори пред репортери в Белия дом ден преди да приеме там саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман. Ройтерс отбелязва, че Пентагонът вече е дал принципно одобрение за сделка с Рияд за 48 изтребителя пето поколение. Това би..
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим..
При превалутирането на българските левове в евро в пощите ще се проверяват документите за самоличност , като ще се прави тяхно копие и ще се извършва..