Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разговор за способностите на армията трябва винаги да има, заяви служебният премиер

Премиерът Димитър Главчев на летище "Граф Игнатиево" - 13 септември 2024 г.
Снимка: БГНЕС

Разговор за способностите на армията трябва винаги да има, заяви служебният премиер Димитър Главчев. Засега не се планира среща, която да обсъди проблемите, сред инцидента със загиналите двама военни пилоти от петък, стана ясно от думите на Главчев:

"Нека да излязат резултатите от следствието. Каквото е необходимо ще предприема. За армията и да е отбранителната способност на по-високо ниво винаги трябва да се води такъв разговор и ние го правим. 
Но не е само и до разговори, трябва да се да се вземат и конкретни мерки".

Главчев припомни, че и към момента бюджетът за армията изпълнява критериите на НАТО. Алиансът настоява поне два процента от БВП да отиват за отбрана. Димитър Главчев припомни, че служебният кабинет просто продължава политиките, наследени от редовните кабинети.

Бюджетната процедура за догодина върви, припомни Главчев.
Служебният премиер свика днес работна среща с министри, на която да се обсъдят мерки за превенция при евентуални наводнения у нас. Причината е тежката ситуация в Централна и Източна Европа, причинена от рекордните валежи и наводнения.
"Стискаме палци на нас да не ни се случи. Животът показва, че обикновено се случва и аз искам да разбера каква ни е готовността да можем да реагираме веднага. Изпълнителната власт и институциите трябва повече да обръщат внимание на превенцията и да бъдат подготвени", каза премиерът Главчев.

На срещата при него участват вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова, както и министрите на вътрешните работи, на околната среда, на земеделието и храните, на регионалното развитие и благоустройството, на икономиката и индустрията, на енергетиката и на отбраната.

Димитър Главчев очаква ЦИК да подобри сътрудничеството си с изпълнителната власт.

Този следобед ЦИК ще обсъди с представители на шест министерства организацията на изборите на 27 октомври:

"Както знаете, ЦИК е основният орган, който провежда и организира избори, докато изпълнителната власт и Министерският съвет, съответно имат повече спомагателна и логистична роля. Искам да се засили ролята дотолкова, доколкото да могат да бъдат предотвратени всякакви изкривявания на изборния процес.

Дори на последните избори видяхте, че никой не каза, че е имало нещо, поне аз не чух някой да каже обратното на това, че изборите са минали нормално.

Сега работим в посока да елиминираме потенциални възможности за изкривяване на изборния процес", коментира Димитър Главчев. 

Днес: 
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

Лъв, избягал от зоопарк край Анталия, е застрелян, след като е ранил местен жител

Лъв е избягал тази нощ от зоопарк  в Манавгат,  в района на турския курорт Анталия.  Хищникът е ранил сериозно местен жител, който е бил на полето близо до зоопарка. Пострадалият е настанен в болница.  След издирване, при което е използван дрон, ловци са открили и застреляли лъва,    съобщи турският информационен портал Майнет (Mynet), цитиран..

публикувано на 06.07.25 в 16:15

Забраниха къпането по язовири и водоеми в Бобовдолско

Кметът на Бобов дол Елза Величкова издаде заповед за забрана къпането и за използването на неохраняеми водни обекти на територията на общината за гребане, за водни спортове и ползването на съдове и съоръжения с развлекателна цел В общината има над 10 водоема - язовири, микроязовири, водоеми. Кметовете и кметските наместници в селата са задължени..

публикувано на 06.07.25 в 16:02

Прокуратура повдигна обвинения на тримата младежи, нападали минувачи в София

Софийската районна прокуратура (СРП) привлече към наказателна отговорност трима младежи – на 15, 16 и 18 г., за извършени хулигански действия в София, съобщиха от държавното обвинение. На 4 юли, около 3:40 ч. на площад "Славейков" в столицата, обвиняемите Т.А., Б.И. и Дж.Н. извършили непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и..

публикувано на 06.07.25 в 15:39

Полагат шумна маркировка при разклонението на Е-79 за Бобов дол

Шумна маркировка се полага при отклонението от главен път Е-79  за Бобов дол през Дяково.  Кръстовището е доста натоварено от и към АМ " Струма" за миньорския град. Там се кара и с висока скорост, а има и няколко къщи. Затова е преценено да са положи шумна маркировка, поясняват пътни специалисти Такава маркировка е положена преди..

публикувано на 06.07.25 в 15:17
Дим се издига над ивицата Газа след израелски въздушни удари - 6 юли 2025 г.

Израелски въздушни удари са убили най-малко 33 палестинци, съобщиха медици в Газа

При израелски въздушни удари в Газа са убити най-малко 33-ма  палестинци, съобщиха служители от местни болници. По информация на израелските военни през последното денонощие са били поразени над 100 цели в анклава, предаде Асошиейтед прес. Ударите са нанесени, докато израелският премиер Бенямин Нетаняху се готви да посети Вашингтон за преговори в..

публикувано на 06.07.25 в 14:26
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк: След 8 юли вече ще може да кажем, че България е част от еврозоната

След 8 юли вече ще може да кажем, че България е част от еврозоната. Това обясни пред БНР Илхан Кючюк, евродепутат от групата "Обнови Европа".  На тази дата трябва да се проведат две гласувания, които да доведат до приемането на страната ни в общността, използваща единната европейска валута.  "Не мисля, че ще има проблем при гласуването..

публикувано на 06.07.25 в 14:00