Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатите обсъждат Закона за насърчаване на инвестициите

Снимка: БТА

Народното събрание ще обсъди на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите.

Вносител на измененията е Министерският съвет.

В мотивите към законопроекта се изтъква, че с промените се въвеждат мерки по прилагането на европейски регламент за обявяване на някои категории помощи за съвместими с вътрешния пазар. Вносителите посочват, че във връзка с получено становище на Българската агенция за инвестиции, законопроектът е прецизиран, като в текстовете се регламентират приложимите за всеки приоритетен инвестиционен проект изисквания относно инвестициите в дълготрайни материални и нематериални активи и осигуряването на заетост.

Специфицирани са изискванията относно изграждането на индустриални зони и индустриални паркове, технологични паркове, както и изграждане или разширяване на производствени и складови бази с необходимата техническа инфраструктура на стратегически обекти от значение за националната сигурност. Детайлизирани са изискванията, че изграждане на индустриални зони с необходимата техническа инфраструктура за привличане на инвестиции, както и изграждането на индустриални паркове, вписани в Регистъра на индустриалните паркове, следва да бъде осъществявано при условия и по ред, определени с правилника за прилагане на закона.

Точка първа от проектопрограмата за четвъртък, 19 септември, предвижда депутатите да изслушат служебния министър на вътрешните работи Атанас Илков във връзка с неспазения законов срок от страна на Министерството на вътрешните работи за началото на Националния регистър за случаите на педофилия. В предложения дневен ред за четвъртък е проект за решение за задължаване на Министерския съвет да изготви доклад във връзка с изпълнението на решения на Народното събрание, свързани с бъдещето на комплекса „Марица-изток“, както и продължението на обсъждането на първо четене на промените в Закона за опазване на околната среда. 

В петък се очаква депутатите да обсъдят законопроект за ратифициране на актовете на Четвъртия извънреден конгрес на Всемирния пощенски съюз. Предвиден е редовен парламентарен контрол.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма пряка опасност пожарът в сунгурларска община да засегне село Скала

Няма пряка опасност пожарът, който бушува трети ден, в сунгурларска община да засегне село Скала. Преди два часа от общината заявиха, че огънят се е разраснал и се е насочил към населеното място. Цял ден продължиха дейностите на терен. Пожарът в Сунгурларско се разрасна и се насочва към село Скала Пожарникари гасят и огън между средецките..

публикувано на 10.08.25 в 18:03
Пресконференция на Бенямин Нетаняху, 10 август 2025 г.

Нетаняху: Окупацията на град Газа е най-добрият начин за бързо прекратяване на войната с "Хамас"

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви на пресконференция в неделя, че израелската окупация на град Газа е "най-добрият начин за бързо прекратяване на войната с "Хамас", съобщават Ройтерс и Франс прес. Той посочи, че израелската армия контролира 70% до 75% от Газа, с изключение на град Газа и зоната на централните лагери, и че окупацията..

публикувано на 10.08.25 в 17:45
Снимката е илюстративна, архив.

Пожар край Свиленград, затвориха магистрала "Марица"

Пожар избухна днес следобед в местността Мумнево край Свиленград. Огънят прехвърли магистрала "Марица" и се насочи към Свиленград, съобщи началникът на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Свиленград Ивелин Тонев, цитиран от БТА. Заради задимяването магистралата "Марица" е затворена за движение, съобщиха от Агенция "Пътна..

публикувано на 10.08.25 в 17:36
Ансамбъл

Официално беше закрит XIII Национален събор на народното творчество в Копривщица

Завърши 13-ото издание на Събора на народното творчество в Копривщица, който напълни поляните в местността Войводенец над града. Три дни, шест сцени и над 7000 участници – Копривщица събира най-добрите самодейци от България Тази година между 8 и 10 август се явиха над 6000 представители на всички административни области в страната, които се..

публикувано на 10.08.25 в 17:30

Търсят специалист да поправи часовниковата кула в монтанското село Винище

Търсят специалист да поправи часовниковата кула в монтанското село Винище. Съоръжението е построено през 2007 година Часовникът на кулата в монтанското село Винище не работи. Местните жители се оплакали за проблема на кмета на общината Златко Живков, който сподели:  "Има питане и искане да дойде човек, който да нагласи, да свери часовника, защото не..

публикувано на 10.08.25 в 17:08

Пожарът в Сунгурларско се разрасна и се насочва към село Скала

Пожарът в Сунгурларско отново се разрасна заради силния вятър, който смени посоката си и ускори придвижването на пламъците към село Скала, съобщиха от пресцентъра на Община Сунгурларе, предаде БТА. С оглед придвижването на огъня към село Скала са пренасочени усилия със земеделска техника – трактори с брани, които се опитват да пресекат нивите и..

публикувано на 10.08.25 в 16:55
Снимката е илюстративна, архив.

Пожар горя в района на Банкя и манастира "Св. Петка"

Пожар е избухнал в ранния следобед днес в района на град Банкя по пътя за Клисурския манастир "Света Петка". На място са били изпратени седем екипа на пожарната. Минути след 14:00 часа огънят е локализиран, а след това е овладян. На място са се отзовали и доброволци от Доброволнота формирование за защита при бедствия на Столичната община. По..

публикувано на 10.08.25 в 16:50