Албумът "Небе и хляб" е едно вдъхновяващо пътешествие из темите за любовта, живота, преосмислянето на човешкия път и надеждата във Възкресението. Сивов изследва "вертикалното и хоризонталното измерение" на живота чрез символиката на небето и хляба, като отразява както духовните търсения на човека, така и неговите ежедневни нужди. За "Нощен хоризонт" той сподели, че този албум изисква "по-задълбочено отношение към текстовете и музиката", като съчетава лирика с философски размишления.
Пламен Сивов разказа и за творческия процес около създаването на албума. За първи път в кариерата си той заменя традиционната си китара с пиано, което придава нова звучност на песните му. В сътрудничество с професионалния пианист и аранжор Самуел Ефтимов, Сивов създава албум, който надхвърля рамките на бардовската музика и експериментира с по-интимен и дълбок стил. Текстовете на песните, както споделя самият Пламен, носят "размисли за любовта, за преходността на живота и за търсенията на човешката душа".
Една от основните песни в албума – "Небе и хляб", която дава и името на проекта, е централна тема на разговора в "Нощен хоризонт". Сивов обясни, че "небе и хляб" символизират достатъчното, което човек трябва да има, за да бъде щастлив – балансирането на духовното и материалното, необходимостта от свързване с вътрешния си свят. В песента се изследват теми като болката, тишината, човешката същност и прошката, като текстът е наситен с поетични и философски мотиви.
Освен философски и религиозни теми, в албума има силно присъствие на природни символи, които Пламен Сивов свързва с човешките преживявания – вода, върхове, езера и вятър, които играят важна роля в изграждането на емоционалния и духовен пейзаж на песните. Албумът е експериментален в своето звучене и предлага нови възможности за възприемане на бардовската музика, отвъд традиционните акустични аранжименти.
Пламен Сивов е роден през 1970 г. в Сливен и завършва Юридическия факултет на Софийския университет, а след това специализира управление на неправителствени организации в САЩ. Със своята поезия и музика той е известен не само в България, но и в чужбина, като участва в множество фестивали и е носител на награди за поезия и музика. Творческите му постижения го правят една от значимите фигури в съвременната бардовска музика, а албумът "Небе и хляб" е поредното доказателство за неговия талант и дълбочина. "Небе и хляб" е албум, който изисква слушателят да се вглъби и да се остави на поезията и музиката да го поведат към размисъл за това, което е важно в живота – любовта, духовното израстване и надеждата за бъдещето.
Пламен Сивов е автор е на десетки песни, познати както от соловия му репертоар, така и от албумите на групата "Точка БГ", на която е един от основателите. През 2007 г. е първата му изява на фестивал на поетите с китара, а през 2009 г. печели големите награди на фестивалите в София и Бургас. Негови стихове са публикувани в български и чуждестранни поетични антологии. Носител е на награди за поезия и музика. "Небе и хляб" е петият му самостоятелен албум.
Още по темата в звуковия файл.
В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..
В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..
Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..
Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.