Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Израел и "Хизбула" продължават размяната на удари

Поразен от израелски дрон автомобил в Ливан, 2 септември 2024 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Израел и "Хизбула" продължават да си разменят презгранични удари. Израелски бойни самолети са извършили най-интензивните бомбардировки в южната част на Ливан от почти една година на война.  Ливанската радикална шиитска групировка "Хизбула" обяви, че е осъществила ракетни атаки срещу военни цели в северната част на Израел. По-рано беше съобщено, че израелски военни са щурмували офиса на телевизия "Ал Джазирa" в град Рамала на Западния бряг. Преди това израелските власти забраниха струпванията на хора от северния град Хайфа до границата с Ливан.

Израелската армия заяви, че над 100 ракети са били изстреляни от Ливан към Израел рано тази сутрин. Хиляди хора потърсиха укритие в бомбоубежища. Избухнали са пожари в резултат на падащи боеприпаси. "Хизбула" заяви, че е изстреляла ракети по израелски военнопромишлен комплекс в Северен Израел, както и по военна база и летище край кибуца Рамат Давид, на 45 километра от границата. Групировката заяви, че ударите са "първоначален отговор" на взривове на пейджъри и радиостанции по-рано тази седмица. Израел от своя страна посочи, че в отговор нанася удари по цели на "Хизбула" в Ливан. Училищата в северните части на Израел ще останат затворени днес и утре. Болниците в същата част на страната са получили указания да се подготвят като за война. Лечебните заведения ще продължат дейността си в помещения с допълнителна защита срещу ракетен обстрел. Ограничават се и струпванията на хора в много северни райони на страната и окупираните от Израел Голански възвишения. Въвеждането на мярката е заради очаквания отговор на "Хизбула", след като по-рано при израелски удар в Ливан бяха ликвидирани командири от шиитското движение.

Междувременно базираният в Катар канал "Ал Джазира" излъчи на живо кадри от минутите, в които израелските войски се появяват на вратата и биват допуснати да влязат в офиса на канала в Рамала. Те предават военна заповед на един от служителите на телевизията за затваряне на канала за 45 дни. Няколко минути по-късно предаването е прекъснато. В изявление Синдикатът на палестинските журналисти осъди израелския ход.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очакваната продължителност на живота в Испания достигна 84 години

Очакваната продължителност на живота в Испания е достигнала до 84 години. Това е най-добрият резултат, отчетен откакто се води статистика. Продължителността на живота при раждане се е увеличила с 0,24 години през миналата година, показва последното проучване на Националния статистически институт в Испания. Според данните продължителността на живота..

публикувано на 20.11.25 в 01:11

За десета година от БЧК в Ямбол предоставят храна и хигиенни материали на бездомни хора през зимата

За десета поредна година от организацията на Българския Червен кръст в Ямбол предоставят през зимните месеци храна и хигиенни материали на хора, живеещи на улицата. Три пъти седмично на бездомниците се предоставят пакети, уточни директорът на червенокръстката организация Митко Филипов: "Освен хигиенните материали като тоалетна хартия, сапун,..

публикувано на 20.11.25 в 01:10
Британският министър на отбраната Джон Хийли.

Великобритания предупреди за рискове от опасни действия на руски шпионски кораб

  Руски шпионски кораб, близо до териториалните води на Обедиенното кралство, е използвал лазери, за да попречи на пилотите на Кралските военновъздушни сили, следящи за активността му, заяви министърът на отбраната Джон Хийли.   Джон Хийли заяви пред репортери, че „изключително опасното“ движение на  кораба „Янтар“ се приема „изключително сериозно“ от..

публикувано на 20.11.25 в 00:46

Само четири язовира на територията на Югозападна България преливат

Само 4 от стопанисваните 182 язовира на територията на Югозападна България преливат, съобщиха от териториалното поделение на държавното предприятие за управление и стопанисване на язовирите.  Към момента няма опасност продължаващите валежи от дъжд да създадат рискови ситуации.  С повишено внимание се наблюдават язовирите в района на Банско, Разлог,..

публикувано на 19.11.25 в 22:43

МФ: Мярката за СУПТО ще бъде въведена от април 2026 година

Въвеждането на мярката за СУПТО ще бъде от април 2026 година, уточняват от Министерството на финансите в съобщение, с което искат да опровергаят “манипулативни” според тях твърдения. “С промяна в Закона за ДДС, заложена в проекта на Закон за държавния бюджет на Република България за 2026 г., се предвижда производителите и разпространителите на софтуериза..

публикувано на 19.11.25 в 22:11

Комисията по туризъм прие проектобюджета за 2026 година

Парламентарната комисия по туризъм прие бюджета на Министерството на туризма за 2026 година с 11 гласа "За" и 5 "Против". Общата стойност на бюджета е 14 742 800 евро.  В тази сума влизат разходи за персонал в размер на 3 031 500 евро, издръжка и други текущи разходи - 10 731 700 евро и 979 600 евро за капиталови разходи. "Няма съществени..

публикувано на 19.11.25 в 22:07

В Скопие започна процесът за пожара в дискотека „Пулс“

В Скопие започна процесът за пожара в дискотека „Пулс“ в Кочани, при който загинаха 63 души.  След като прочете имената на 34-мата обвиняеми и присъстващите им адвокати, съдия Диана Илиевска постанови да обедини делото „Кочани“ с обвинителния акт срещу собственика на охранителната агенция „Рубикон“ Александър Нацев. Той е обвинен в особен принос към..

публикувано на 19.11.25 в 21:34