Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес честваме 116 години от обявяването на независимостта на България

Послание от В. Търново: България ще пребъде, независимо от политическите недоразумения

Кулминацията на честванията във Велико Търново е тържествената проверка-заря на площад "Цар Асен Първи" от 19:30 часа

Снимка: Здравка Маслянкова

Велико Търново е център на тържествата за 116-ата годишнина от обявяването на Независимостта на България. Тя е провъзгласена на 22 септември 1908 година с манифест на княз Фердинанд Първи в църквата "Свети 40 мъченици", а след това е обявена и на хълма Царевец. 
На днешния ден преди 116 години княз Фердинанд Първи и правителството на Александър Малинов с обявяването на независимостта в Търново категорично се обявяват, въпреки волята на Великите сили, че България и народът ѝ ще живеят свободно и сами ще определят своето бъдеще.
Днес във Велико Търново отново бяха пресъздадени паметните събития от 22 септември 1908 година с прочитането на Манифеста за независимостта:

"С благословението на Всевишния прогласявам съединената на 6 септември 1885 година България за независимо Българско царство!“. 
С военен ритуал в крепостта "Царевец" беше издигнат българският трибагреник, а деца пуснаха в небето 116 бели, зелени и червени балони.

Имаше празнично шествие, водено от военните оркестри на България и Румъния, туристически обиколки "По стъпките на българската държавност", концерти.

В честванията се включиха много граждани, които споделиха пред БНР:

"Денят на българската независимост е празникът, който трябва да се чества задължително от всеки българин, защото тогава ние наистина ставаме свободни";

 "Във всички случаи независимостта означава свобода и това, което са завещали дедите ни, се мъчим в съвремието да го възприемаме по същия начин. Доколко успяваме – е отделен въпрос";

"Посланието е, че трябва да сме независими, да носим празника в сърцата си, да се гордеем, че сме българи и че имаме независима държава";

 "Без този празник нямаше да я има България";

"България ще пребъде, независимо от политическите недоразуменията по върховете на управлението".
Уроците на независимостта са особено важни днес, коментира пред БНР председателят на Народното събрание Рая Назарян, която се включи в тържествата в старопрестолния град:

"Да бъдем заедно, да потискаме противоречията си и да даваме воля на пътя за съзиданието на народа ни за единството".
Независимостта е не само ден за гордост, но и обещание за бъдеще, посочи в словото си в царския дворец в крепостта "Царевец" председателят на Народното събрание:

"Независимостта не е дар, а завет. Независимостта се отстоява всеки ден, не е веднъж завинаги. Отстояваме я, като я надграждаме. Независимостта е воля за съзидание", отбеляза Рая Назарян.

Кметът на Велико Търново Даниел Панов упрекна политиците разделение и насаждане на език на омразата и ги призова: "Не на разделението, а на обединението. Не на разрухата, а на строителството". 
Кулминацията на честването -  тържествената проверка-заря, започна от 19:30 часа на площад "Цар Асен Първи" във Велико Търново. Можете да я чуете пряко по БНР.

Снимки -  Здравка Маслянкова.
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сирена сиренна система

Тест на система за ранно оповестяване в Ямбол

Локалната система за ранно оповестяване на предприятие, съхраняващо отровни вещества, ще бъде тествана днес  в Ямбол. При изпитанията на техническата изправност от сиренните системи ще бъдат излъчени гласови съобщения за техническа проверка, акустичен сигнал за тревога и гласово съобщение за край на проверката . Тестът на системата ще..

публикувано на 25.02.25 в 05:06

Кипър ще компенсира загубите на земеделците от студеното време

В Кипър от днес започва незабавна първоначална оценка на щетите, нанесени върху селскостопанските култури от екстремно студеното време, обхванало острова в последните дни, съобщиха от земеделското министерство. Фермерите са в отчаяние от огромните поражения. Тази нощ преминава с жълт код за изключително ниски температури.    Екипи на земеделското..

публикувано на 25.02.25 в 04:55

В Ямболско остава висок броят на бездомните животни

Увеличава се броят на осиновените кучета от общинския приют в Ямбол. През миналата година нов дом са намерили близо 60 четириноги, но броят на бездомните животни не намалява.   Общинският приют отново е пренаселен, като животните в него около 150. Сигнали за изхвърлени домашни любимци постъпват всеки ден, уточни  Надежда Горанова, главен експерт в отдел..

публикувано на 25.02.25 в 04:39

Съдът остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу Дома на Европа

Софийският районен съд остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу сградата на Европейската комисия в София по време на протеста на "Възраждане" в събота. Петима души са привлечени като обвиняеми във връзка с протеста на "Възраждане" На свобода излиза само непълнолетният 17-годишен младеж, който ще е под надзора на..

публикувано на 24.02.25 в 21:57

Пловдивчани подкрепиха Украйна

Със запалени свещи под формата на сърце, подредени пред катедралния храм "Света Богородица", украинската общност в Пловдив отбеляза третата годишнина от началото на широкомащабната война на Русия срещу Украйна. "24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на..

публикувано на 24.02.25 в 21:36
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп изрази готовност да се срещне не само с Путин, но и със Зеленски

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изрази готовност да се срещне не само с руския президент Владимир Путин, но и с украинския - Володимир Зеленски. На пресконференция с гостуващия във Вашингтон френски президент Еманюел Макрон Тръмп, който наскоро нарече Зеленски "диктатор", покани украинския лидер във Вашингтон "през тази или следващата..

публикувано на 24.02.25 в 21:13

Кирил Петков: Европа е силна, а ние сме в нейния център

Стотици хора участват тази вечер в София в шествие в подкрепа на Украйна. От сградата на президенстската администрация участниците в Гражданския събор в подкрепа на Украйна се отправиха към представителството на Европейския парламент и на Европейската комисия, където в събота се стигна до сблъсъци с полицията по време на протест, организиран от партия..

публикувано на 24.02.25 в 20:44