Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Нушева: Първото слабо място ще е определянето на съставите на СИК-овете

| Интервю
Ваня Нушева
Снимка: Силвия Великова

Темата за това как да гласуваме - електронно или на хартия, е силно политически експлоатирана, каза пред БНР Ваня Нушева от "Прозрачност без граници".

"Не проблемите в технологията, не проблемите в софтуера или в машините са онази предпоставка, за да бъде провокирана дискусия, а по скоро политическите нагласи - интерпретациите на политическите лидери, които са ръководени основно от това дали електронното или хартиеното гласуване би позволило по-ефективно техните избиратели да участват в изборния процес".

Според нея многото изказвания по темата имат обратен ефект и карат хората да имат съмнения в изборния процес:

"Особено когато институциите предприемат някакви действия, трябва много добре и професионално да комуникират различни теми, защото когато един проблем твърде много се преекспонира, тогава започва да се получава вместо ефект - дефект в комуникацията". 
По думите ѝ проблемът е, че ангажиментите по изборния процес са разпръснати към различни институции. За да бъде изпълнена една дейност, в нея са включени няколко институции, обясни Нушева и добави, че така всеки се опитва да прехвърли "горещия картоф" към другия. Според нея това е проблем на законодателството.

"Нещата са относително ясни. ЦИК е институцията, която трябва да определя всички параметри на всички материали, да определя необходимите действия на участниците и другите да ѝ съдействат, когато тя няма необходимия административен, институционален или технически капацитет".

В предаването "Преди всички" експертът отбеляза също, че при толкова много избори, които са се провели до момента, нямаме информация за това дали е направена експертиза на качеството на различните видове хартии, които са използвани. По същия начин стоят нещата и с други параметри на материали в изборния процес, добави тя. 

"Институциите толкова са забили в дребни детайли, че вече вместо да опитаме да дадем по-голяма яснота за това какво се случва и да имаме по-голямо доверие, сякаш все повече губим доверие в това дали ще бъде добре организиран изборният процес. Затова е важно ЦИК много добре да комуникира всички тези действия, които предприема, и да дава необходимата информация, а също така и да има анализ за това на какво се дължат дефицитите от предходни избори. Ако нямаме анализ, политическите играчи започват да спекулират за причините за един или друг технически проблем", изказа мнението си Ваня Нушева. 

Тя коментира и казуса с регистрацията на двете ДПС-та: "Виждаме колко е проблемно решението на ВАС и то тепърва, ако бъде екстраполирано към други действия на ЦИК и други решения на ВАС и на районните съдилища - виждаме какви нови проблеми и нови въпросителни ще отваря. Тук стои големият въпрос за това какви са правомощията на ЦИК - доколко тя има правомощия да формулира още по-конкретни детайли от организацията на изборния процес или трябва механично да прекопира разпоредбите на Изборния кодекс в своите решения и документи".

ЦИК трябва да спазва Изборния кодекс, но той ѝ дава правомощия да урежда конкретни детайли, които няма как един закон да е определил, уточни експертът.

"Тепърва ще видим по какъв начин ще се наложи практиката по отношение на регистрирането на партии и коалиции за следващи избори. Трябва да има изрично ясно упоменаване в Изборния кодекс как се процедира, защото виждаме, че този проблем в партиите стана изключително сериозен проблем, стоящ пред ЦИК, която беше в кръгова отбрана в рамките на първия ден".

По отношение на казуса с двете фракции на ДПС ЦИК се опита да постъпи безпристрастно, което не беше никак лесно, коментира Нушева и добави обаче, че начинът, по който е комуникирала, е бил проблемен. Според нея ЦИК трябва да разполага с правомощия да урежда и по-конкретни детайли по организацията на изборния процес, когато не са вписани в Изборния кодекс. 

Първото слабо място в целия процес ще е определянето на съставите на секционните избирателни комисии от страна на районните комисии, смята Нушева и прогнозира: 

"Вероятно е отново да не бъде постигнато съгласие и всички решения да бъдат прехвърлени по веригата до РИК, в последствие до ЦИК, до окръжните административни съдилища. Напрежението между членовете на СИК е претендент и на застъпници на двете фракции в спорещата партия - очевидно е фактор, който силно ще влияе". 

Тя напомни, че не трябва да се изключва и влиянието на корпоративния, купения и контролиран вот, който ще бъде използван като фактор за мобилизиране на подкрепа, която социолозите няма как да уловят. 

Цялото интервю на Силвия Великова с Ваня Нушева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19