Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ливанското министерство на здравеопазването съобщи, че

При израелски удари в южната част на Ливан са загинали най-малко 182 души, а над 700 са ранени

Израелските военни (ЦАХАЛ) заявиха, че са нанесли удари по над 300 цели на "Хизбула" в Южен Ливан

Дим се издига след израелския обстрел на селата в района на Набатия, Ливан, 23 септември 2024 г.
Снимка: АП/БТА

Ливанските власти съобщиха, че най-малко 182 души са убити в резултат на масираните израелски удари по обекти на групировката "Хизбула". 

Ливанското министерство на здравеопазването съобщи, че при израелските удари в южната част на страната са загинали 182 души, а 727 са ранени - най-големият брой жертви от близо година на трансгранични сблъсъци, предава АФП.

От здравното министерство, които актуализират по-ранните данни, добавиха още, че сред жертвите са "деца, жени и парамедици". 

Същевременно Израел не изключи възможността за сухопътна операция в Ливан.

Ливанският премиер Наджиб Микати окачестви израелските действия срещу Ливан като "война на изтребление" и "план за унищожение".

"Продължаващата израелска агресия срещу Ливан е война на изтребление във всяко едно отношение, план за унищожение, целящ унищожаване на ливанските села и градове", посочи в изявление Микати. 

Той призова "ООН и нейното Общо събрание, както и влиятелните държави да възпрат агресията". 

По-рано израелската армия обяви, че е взела на прицел днес над триста обекта на "Хизбула" на ливанска територия. Само за час от 6:30 сутринта са нанесени 150 удара. 

Израелската армия призова цивилните в Южен Ливан да не се приближават до постове на "Хизбула".

На въпрос за възможно сухопътно настъпление в Ливан, говорителят на армията Даниел Хагари каза, че израелските сили "ще направят всичко необходимо" за безопасното връщане у дома на евакуираните жители на Северен Израел.

Министърът на отбраната Йоав Галант призова израелската общественост към спокойствие и предупреди, че атаки по "Хизбула" ще има все по-навътре в ливанска територия с цел да бъдат намалени възможностите на групировката за нападения срещу мирни израелци.

Галант е говорил за ситуацията с американския си колега Лойд Остин.

Напрежението в региона се повиши допълнително след вълната от експлозии на пейджъри и радиостанции миналата седмица, за която от "Хизбула" се заканиха да отмъстят. 

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пропалестински протест в Лондон, 13 април 2024 г.

Обединеното кралство забрани "Палестинско действие" като терористична организация

В Обединеното кралство депутатите гласуваха за забрана на "Палестинско действие" като терористична организация, въпреки някои опасения на правозащитници, че този ход може да се окаже удар върху легитимните форми на протест.  Във Великобритания искат да забранят групата "Палестинско действие“ Проектът за заповед за изменение на Закона за..

публикувано на 02.07.25 в 22:00

Азербайджанци у нас осъдиха смъртта на граждани от азерски произход в Екатеринбург

Азербайджанската диаспора в България осъди действията на руските сили на реда, които са довели до смъртта на граждани от азерски произход в град Екатеринбург. От сдружението призовават международните правозащитни организации да обърнат внимание на случаите в Руската федерация, при които се говори за "етническа престъпност" и се подбужда омраза..

публикувано на 02.07.25 в 21:50

Младите лекари очакват одобрен законопроект за заплащането на труда им до края на юли

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" очакват до края на юли да има одобрен от парламента законопроект, с който се определя минималното заплащане на труда на медицинския персонал. Това стана ясно след организирана от тях дискусия по темата, която се проведе в Народното събрание. Протестиращите поискаха минималната заплата за лекар без..

публикувано на 02.07.25 в 21:46

Иран спира сътрудничеството с МААЕ

Иран спира сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия. Президентът на страната Масуд Пезешкиан утвърди решението, което бе гласувано миналата седмица от иранския парламент с аргумента, че агенцията взима страната на външните врагове на Ислямската република. Иран увери, че служителите на МААЕ в страната са в безопасност С..

публикувано на 02.07.25 в 21:12

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов излезе с позиция по скандала

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов от "Продължаваме промяната" излезе с позиция по скандала. Според него решението да бъде махнат е взето едностранчиво от градоначалника инж. Огнян Атанасов и без да е разговаряно с него. Служители на Общината разказват, че двамата били приятели, но във вторник имали остро пререкание по..

публикувано на 02.07.25 в 20:05
Активисти на

40 организации от Европа настояват за по-бързо въвеждане на директивата за делата шамари

40 организации от над 15 европейски държави се обединяват , за да настояват за по-бързото приемане в националното законодателство на директивата срещу т.нар. дела шамари , които се използват, за да заглушат граждански организации и журналисти.  В България организациите, които настояват за по-бързото транспониране на европейската директива, са..

публикувано на 02.07.25 в 19:55
Илие Боложан

Румъния вдига данъци и такси

Премиерът на Румъния Илие Боложан обяви серия от мерки, включващи увеличаване на данъците и таксите в страната. Сред тях са увеличаване на ДДС и акциза върху алкохол, тютюн и горива, както и замразяване на заплатите в държавния сектор. Сред мерките, които ще бъдат част от този проект, са коригирането на ДДС на два прага (общата ставка от 21%..

публикувано на 02.07.25 в 19:42