"Следващите няколко месеца ще са решаващи за изхода от войната в Украйна. Той трябва да бъде определен от Киев и от съюзниците му, а не от Русия. Не остава много време!"
Това заяви украинският президент Володимир Зеленски в първия ден от посещението си в Съединените щати, по време на което възнамерява да представи на президента Джо Байдън подробен "план за победа". Кремъл обяви, че ще го проучи внимателно, ако бъде публикуван официално.
По конкретното съдържание на "Плана Зеленски" засега има само спекулации. Украинският президент настоява подробностите да чуе първо Джо Байдън, когато го приеме в Белия дом в четвъртък. Преди това Зеленски ще говори пред Съвета за сигурност на ООН и ще държи реч пред Общото събрание на световната организация.
Днес той призова партньорите на страната му да не пропиляват следващите месеци до края на годината, за да не се окажат по-късно пропилени следващите няколко десетилетия. На Украйна ѝ е необходим справедлив мир, настоя Зеленски.
"Нужен ни е мир. Такъв, какъвто се предвижда във формулата ни за мир и в устава на ООН. Правим всичко възможно да го постигнем - с оръжие, за да правим независимостта и хората си, и с дипломация, за да консолидираме партньорите си и за да принудим Русия да се смири".
Освен с Байдън Владимир Зеленски се надява да се срещне и с двамата кандидати за президентските избори в Съединените щати през ноември - Камала Харис и Доналд Тръмп.
В Москва говорителят на Владимир Путин Дмитрий Песков отказа да коментира "Плана Зеленски" с мотив, че не може да се вярва на изпреварващи и дори противоречиви медийни публикации за съдържанието му.
Руското външно министерство пък публикува данни за украинската офанзива в пограничната Курска област. Според тях, от началото ѝ преди 7 седмици са убити 56 цивилни, а 266 са ранени. Евакуирани са над 130 000 души.
Консултативната комисия по ваксините в САЩ взе решение да спре да препоръчва всички възрастни да се ваксинират ежегодно срещу Covid-19. Досега препоръчителната ваксинация срещу Covid-19 беше официално одобрена за повечето американци . Американските медии припомнят, че министърът на здравеопазването Робърт Кенеди-младши уволни всички 17 членове на..
В тетевенското село Черни Вит днес за пета поредна година се организира празник на домашните сирена . Празникът на домашните сирена в Черни Вит е едно от тези събития, които съчетават традицията с иновацията по много уникален начин. Идеята на Цветан Димитров да запази и популяризира тези сирена не само заради тяхната история, но и заради..
Военната академия "Г. С. Раковски" в София отваря вратите на Комплекса "Царски зали" в рамките на Европейските дни на наследството, които тази година са на тема "Архитектурно наследство: прозорци към миналото, врати към бъдещето". Предоставен е свободен достъп за гражданите да посетят обектите на територията на Академията, която е групов..
Столична община, граждани и бизнес ще чистят пл. "Св. Александър Невски" от фасове днес, съобщиха от пресцентъра на Общината. Столичният инспекторат призовава всички да почистят около домовете си. Инициативата "София без фасове" ще се състои от 10:00 до 12:00 ч. на пл. "Александър Невски". Доброволци, бизнеси и екипи на Столичния инспекторат ще..
Институтът за пазарна икономика сигнализира за ръст на бюджетните разходи за персонал с над 15,6 милиарда лева за десетилетие. Според анализа, изготвен от неправителствената организация, това е нарастване от 3,2 пъти. Над половината от допълнителните средства - малко над 8 милиарда лева, са натрупани само в последните три години. "В бюджета за 2025 г...
Полски и съюзнически самолети бяха вдигнати във въздуха рано днес, за да гарантират безопасността на полското въздушно пространство, след като Русия започна въздушни удари срещу западната част на Украйна, близо до границата с Полша, съобщиха въоръжените сили на страната членка на НАТО, предаде Ройтерс. "Полски и съюзнически самолети оперират в нашето..
Служители на миграционните служби в САЩ съобщиха за над 400 арестувани в рамките на операция в района на Чикаго, започнала преди преди близо две седмици. Асошиейтед прес отбелязва, че това число дава ранна представа за мащаба на действията срещу незаконната имиграция. Подобни операции бяха стартирани по-рано в Лос Анджелис и Вашингтон...
Във великотърновското село Шемшево вече няма нито къщи за продан, нито терени. Това каза пред БНР кметът му Кирил Ангелски. Разпределиха..
По призив на партия "Възраждане" днес край сградата на Народното събрание се проведе антиправителствен протест . Антиправителствен протест ще..
Ресурсите на ПП-ДБ не стигат, за да могат те да представляват функционална и достатъчно силна алтернатива на статуквото. Това обясни пред БНР..