Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За достъпна и качествена храна" иска санкции за некоректни производители на млечни продукти

Снимка: Ани Петрова
Чуй новината! Чуй новината:

Сдружение "За достъпна и качествена храна" настоява за законови промени, с които да се завишат санкциите за некоректни производители на млечни продукти, а при многократни нарушения - да се отнема правото им да произвеждат.

Днес Сдружението организира кръгла маса, на която ще представи резултатите от съвместни проверки с контролните органи и ще коментира порочни практики на млекопреработватели, които подвеждат потребителите и застрашават тяхното здраве.

Сдружението неколкократно оповестява скандални резултати от проверки на млечни продукти, като последните от тях показаха, че само едно от 10 тествани овчи сирена и кашкавали е приготвено единствено от овче мляко, а в обявено като биволско сирене няма и грам биволско мляко. Особена реакция от контролните институции не последва.

Днес Сдружението за достъпна и качествена храна заедно с Националната асоциация на млекопреработвателите организира кръгла маса, на която да коментира ролята на неправителствените организации за ефективността на проверките за качествени и безопасни млечни продукти, да настоява за законодателни промени, които да повишат ефективността на контрола и да коментира промените в нормативната уредба за БДС и защитеното наименование за произход, която води до  промяна в детското и училищно хранене.

За пореден път от Сдружението ще настояват и за възможността имената на системните нарушители в сектора да влизат в публичен регистър. За участие във форума са поканени Министерствата на земеделието, на икономиката, на здравеопазването и на образованието, както и представител на МВР и прокуратурата.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Тръмп изключи възможността за търговско споразумение с ЕС

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изключи възможността за търговско споразумение с Европейския съюз. Пред репортери в Белия дом той настоя на мнението си, което изрази по-рано днес в социалните мрежи, че митата за вносните европейски стоки в САЩ трябва да бъдат увеличени драстично след малко повече от седмица: "Не гледам да сключа..

публикувано на 23.05.25 в 22:05

Съдът потвърди поредна глоба от 180 000 лева за ТЕЦ "Бобов дол“

Районен съд-Дупница потвърди наказателно постановление за глоба от 180 хил. лева за ТЕЦ "Бобов дол", постановлението е издадено от РИОСВ-София, а от дружеството обжалвали. Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок пред административния съд. Това е поредната солидна глоба за ТЕЦ-а край Бобов дол заради неспазени изисквания за..

публикувано на 23.05.25 в 21:19

Затварят "Петрохан" за почистване на опасни дървета

Затварят "Петрохан" за почистване на опасни дървета. Движението през проходът ще бъде ограничено на 28 и 29 май, от 9 до 15 часа. Премахването на опасни дървета от "Петрохан" ще стане за втори път в рамките на повече от месец. Заради обледеняването през декември, все още има паднали дървета в близост до пътя. В сряда и четвъртък, за..

публикувано на 23.05.25 в 20:47

Велико Търново ще се кандидатира за Европейска столица на културата за 2032 година

Велико Търново ще се кандидатира за Европейска столица на културата за 2032 година. Това обяви кметът Даниел Панов тази вечер на церемонията при връчването на надградите "Култура" на изявени дейци от различните изкуства. Велико Търново за 10-а година връчва наградите "Култура", които са статуетка "Икар" и парична премия от 2000 лева за..

публикувано на 23.05.25 в 20:23
Председателят на НС Наталия Киселова

Киселова с коментар за сезирането на КС от Радев

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова коментира внесеното от президента Румен Радев искане Конституционният съд да се произнесе по решението ѝ да върне предложението за провеждане на референдум за влизането на България в еврозоната, без да го допусне да стигне до парламентарни комисии и пленарната зала. Радев сезира КС – иска..

публикувано на 23.05.25 в 20:15

Петима леко пострадали при катастрофа на пътнически бус и лек автомобил в София

Петима души са леко пострадали при катастрофа между микробус и лек автомобил. Инцидентът е станал на булевард "Цар Борис Трети" в посока Перник. На място са пристигнали екип на Спешна помощ и патрулен автомобил на МВР. Пробите за алкохол и наркотици на водачите на микробуса и автомобила са отрицателни. Изясняват се причините за..

публикувано на 23.05.25 в 19:58

Размяна на реплики между Даниел Митов и депутати от "Възраждане" в НС

Редовният парламентарен контрол се превърна в арена на битка между депутатите от "Възраждане" и вътрешният министър Даниел Митов. Те се оплакаха, че са станали жертва на "побой, насилие и обгазяване на мирно протестиращи граждани". Даниел Митов защити действията на полицаите и употребата на лютив спрей: "Използването на помощно средство..

публикувано на 23.05.25 в 19:57