Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

| Интервю
Снимка: Pixabay

"Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова. 

Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС съвпадна с визитата в Скопие на унгарския премиер Виктор Орбан. 

"Това, което вчера се случи, беше в сянката на посещението на Виктор Орбан. Дори в обзорните новини това, че Орбан кацна в Охрид беше водеща тема на фона на тази важна за Република Северна Македония информация. Разнопосочно и в известен смисъл малко странно беше поведението. Днес вероятно Виктор Орбан отново ще бъде водеща новина. Кога и по какъв начин Република Северна Македония ще осъзнае тежестта на това решение все още ми се струва, че предстои да видим", коментира журналистът в интервю за предаването "Преди всички". 

За френското предложение - преговорната рамка, която беше гласувана от всички държави-членки на ЕС, Величкова коментира: "От 2022 г. то мина през медиите на фона на протестите, които ВМРО-ДПМНЕ тогава като опозиция организираше, които започнаха със заплахите, че това френско предложение е български диктат. Някак ЕС беше под радара - това, че всички 27 членки приеха тази преговорна рамка беше под радара, България беше в ролята на поредбата заплаха, а френското предложение беше представяно като опит за българизация на Северна Македония".

Според много анализатори именно тази "патриотична реторика" е била една от причините ВМРО-ДПМНЕ да спечели изборите, отбеляза Величкова. В почти 100 дни управление, освен т.нар. френско предложение +, така и не се чу изчистен план за бъдещата евроинтеграция на Северна Македония, която това правителство твърди, че е приоритет, добави тя. Според нея има малко конкретика по отношение на ЕС и евроинтеграцията. В странна ситуация сме, смята журналистът.

Запитана кога може да се очаква страната да се присъедини към ЕС, Величкова отговори: "Ситуацията е същата, каквато беше. Сякаш се говори на различни езици".

По думите ѝ сред хората няма съвсем ясна картина за това какво е възможно и какво не.

Цялото интервю на Спас Крайнин с Маринела Величкова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52