Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред.
Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия.
"Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава. ... Не знам какво в този момент може да се случи, защото наистина отношенията са максимално влошени", уточни той и подчерта, че преди две години е смятал, че това са най-лошите отношения между България и Северна Македония, "а се оказа, че сега, две години по-късно, те са още по-лоши".
Според Георгиевски ситуацията в РСМ в момента е много тъжна:
"Не трябваше да се стига до тази ситуация. В т.нар. френско предложение няма нищо лошо, ако Македония го приеме и върви напред. Очевидно обаче имаше сили в страната, които и преди изборите смятаха, че това е предложение, с което ще се влошат отношенията с България. След изборите виждаме, че продължи тази реторика на антибългарска политика в РСМ. Много е жалко, че достигнахме до това Албания да се отдели и Македония остана с Косово и Босна и Херцеговита като единствените държави на Балканите, които още нямат отворена инициатива за преговори с Европейския съюз".
Бившият македонски премиер е на мнение, че съседната им Сърбия има интерес от това България и РСМ да са скарани постоянно:
"А после се наслагват и интересите на по-големите световни сили, които искат да има отворени и нерешени проблеми на Балканите".
Маската на проюгославските нагласи падна и в РСМ вече не крият, че става дума за просръбски симпатии, смята Любчо Георгиевски.
"От времето на обявяването на българското вето в Македония сме свидетели на невиждана сърбизация на македонското общество. Нещо, което преди това не беше така изразено и се криеше зад проюгославско настроение в обществото, а вече е отворено просръбско настроение. И в тази посока се използват всички възможности, за да се продължава конфронтацията с България. Виждате каква ситуация на яростен спор се създаде около протокола при визитата на Гордана Силяновска. ... Това (казаното от македонския вицепремиер Александър Николоски - б.р.) е политика на подхранване на просръбските сили в Македония".
Просръбските структури използват всяка възможност споровете между Скопие и София да стават все по-големи, каза още той.
По думите му най-добри са били отношенията Скопие - София по времето на правителството на Зоран Заев:
"България не трябваше да изпуска възможността при премиера Заев, защото той беше много конструктивен спрямо София и отношенията по негово време бяха на много високо ниво. Сега в Македония има съвсем друга атмосфера. ... На македонската дълбока държава и на просръбските сили им е изгодно това РСМ да не влезе в ЕС. Целта на Сърбия е Македония винаги да бъде зад нея, за да може да ѝ оказва влияние. Но трябва да кажа, че и в България има политици, които помагат на Сърбия за това. Зад тях стоят други сили, примерно Русия. Всяка голяма криза в света, особено в Европа, отговаря на руската политика".
Трябва балансирана политика и в София, и в Скопие, обобщи бившият македонски премиер Любчо Георгиевски.
Интервюто на Илия Вълков с Любчо Георгиевски в предаването "РадиоТочка" можете да чуете от звуковия файл.
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..