Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емил Кастехелми: Загуби ли Вугледар и Торецк, Украйна ще понесе още разрушения

| Интервю
Украинският президент Володимир Зеленски на посещение в Скрантън, Пенсилвания, САЩ
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"По-близо сме до мира, отколкото си мислим." Когато изричаше тези думи пред аудиторията на телевизионния канал ABC News в началото на тази седмица, Володимир Зеленски контрира обещанието на Доналд Тръмп за по-скорошен край на руско-украинската война като обясни, че това може да стане не чрез сделка и отстъпки за Путин, а чрез по-решителна подкрепа на Вашингтон за Киев.

Но, извадени от контекста на предизборната борба в САЩ и поставени в контекста на събитията в собствената му страна, тези думи на украинския лидер звучат коренно различно. Защото развоят на бойните действия в Донбас това лято, и особено през последните два месеца, показват, че войната наистина приближава към завършек, но не по начина, по който се надява Зеленски.

С малки, но ежедневни стъпки Путиновата армия лека полека разкъсва отбранителните линии на украинците едновременно на няколко места по фронт, широк повече от 100 километра. Ако допреди месец се говореше главно за заплахата, надвиснала над Покровск, преди няколко седмици се заговори за Курахове, а тази седмица - за Вугледар. Разпадне ли се украинската отбрана на тези места, в съвсем недалечно време контролът на Киев върху Донбас може да се свие до относително малката агломерация около Краматорск в северозападния ъгъл на Донецка област.

Под въпрос е също дали украинската армия ще успее да задържи завоеванията си на руска територия преди смяната на властта в САЩ - голяма част от тази разменна монета вече е загубена в резултат на контраатаките на руснаците по-рано този месец.

Според Емил Кастехелми - анализатор от базираната във Финландия Black Bird Group - ситуацията в Курска област се стабилизира за украинците.

"Основната контраатака бе по западния фланг на украинския плацдарм в Курск. С нея руснаците съумяха да отворят сухопътен коридор между градовете Коренево и Глушково (по южния бряг на река Сейм). Преди това те бяха принудени да снабдяват войските си в Глушковския район и край Тьоткино само по понтонни мостове (бомбардирани от украинците), така че тази операция им свърши работа, освен че отвоюваха част от териториите си."

С "положителна динамика", според израза на говорителя на Кремъл, се развиват и бойните действия в Донбас. Вече седмици минаха, откакто руските войски стоят на броени километри от Покровск и близкият до него Мирноград. Но логистичните артерии в района са неизползваеми за украинците заради близостта на руската артилерия и дронове. Това усложнява отбраната на един доста широк участък от фронта. 

Кастехелми описва коренната промяна, настъпила за броени месеци в тази част на Украйна:

"Основните доставки със сигурност вече са отклонени през по-малки пътища от север. Трафикът по основния път за Константиновка вече не е възможен, както през май, когато бях там."

САЩ отпускат поредна военна помощ за Украйна за над 8 млрд. долара

Руското министерство на отбраната съобщи в сряда за овладяването на село Хостре. То се намира на трийсетина километра югоизточно от Покровск и на 5 източно от град Курахове - в участък, където украинските войски дълго време се биха в полуобкръжение.

"Украинците успяха да се изтеглят от този район в добър ред и без значителни загуби. Доколкото виждам, няма подразделения, поне не големи подразделения, попаднали в обкръжение," казва Кастехелми.

За украинското командване в случая съхраняването на живата сила е за сметка на отстъпени територии и по-голяма уязвимост на съседните позиции. Уязвимост, от която руснаците умеят да се възползват:

"Съществен напредък те постигнаха в участъка между Селидове и Курахове. Там през септември те успяха да завладеят град Украинск и няколко села наблизо. Тази ситуация е проблематична за украинците, защото на запад от Украинск няма толкова укрепени позиции. Руснаците могат да обходят Селидове от юг и да ударят към Курахове от север."

Положението далеч на юг, около Вугледар, изглежда безнадеждно за много от поддръжниците на Украйна. За пръв път след две години безплодни атаки, стрували й стотици бронирани машини и безчет човешки жертви, подразделения на руската армия влязоха в тази украинска крепост.

"Руснаците заплашват града от три страни - от изток, от запад и от юг. Изглежда, че също така са успели да навлязат и да се разположат в югоизточния му край."

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Анализатор от Frontelligence Insight констатира, че наблюдаваме заключителния етап от битката, и изрази надежда, че ще бъдат издадени "правилните заповеди, отдаващи приоритет на живота на войниците над желанието да се задържат територии."

Но Емил Кастехелми сочи опасността да се повтори това, което се случи след падането на друга украинска крепост - Авдеевка, през февруари. Липсата на добре подготвени позиции в тила тогава доведе руските войски пред Покровск днес, половин година по-късно.

"Проблемът е, че, губейки Вугледар, украинците ще загубят позиция, която е много добра за отбрана. На север от града също има укрепления, но не е ясно дали са пригодни за възпиране на руското настъпление в този район."

"Загубата на Вугледар ще означава, че битките и разрушенията ще се пренесат на други места. И, разбира се, руснаците ще са с един град по-близко до постигане на целта си - завладяването на Донбас. Така че разбираемо е защо украинското командване не иска да се откаже от Вугледар толкова лесно."

Аргументите за удържането на Вугледар важат и за Торецк, въпреки растящите загуби от украинска страна.

"Торецк също не е толкова значим - не е някакъв транспортен или логистичен възел, но този град и прилежащите му селища са един от не толкова многото застроени райони в Донбас. А украинците, като че ли се противопоставят най-успешно на руското настъпление именно в застроените райони. Освен това отстъплението от тук би превърнало в огромен проблем възвръщането на тези територии при бъдеща контраофанзива."

България, Румъния, Гърция и Хърватия координират позициите си за ЕС и Украйна

"Боевете в този район продължават от месеци. Тук украинците сдържат противника относително успешно. С всяка следваща седмица обаче виждаме, как руснаците напредват постепенно, така че градът, или поне по-голямата му част, могат да се озоват в руски ръце към края на годината."

От описаната дотук ситуация проличава, че ударите на украинските дронове по арсеналите на руската армия в Торопец, западно от Москва, и при Тихорецк, в южния Краснодарски край, нямат непосредствен ефект върху операциите на руската армия, въпреки признаците, че са унищожени хиляди тонове снаряди, ракети и бомби.

"Руското командване, разбира се, не съхранява боеприпасите си само на едно или две места. Все още е трудно да се прецени ефектът от разрушаването на тези арсенали. Възможно е то да намали темпа на руското настъпление на отделни участъци от фронта. Но това е огромна армия - тя няма да спре заради разрушаването на два комплекса. За това са необходими удари с повече далекобойни средства по повече обекти и райони."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Боряна Делийска

Проф. Боряна Делийска: Грипът също може да увреди бъбреците

Празникът на радиото е празник на неговите слушатели. За себе си проф. Боряна Делийска, специалист по бъбречни заболявания казва, че не може без радиото и в нейния дом се слуша от сутрин до вечер програма "Хоризонт." Проф. Делийска насочва вниманието ни към студа и здравето на бъбреците: " Студът в някаква степен намалява имунитета..

публикувано на 25.01.25 в 06:15

Британският финансов министър пожела британците да бъдат оптимисти като Тръмп

В обширно интервю за вестник „Таймс“ британският министър на финансите Рейчъл Рийвс заяви, че Обединеното кралство трябва да се поучи от „позитивизма“ на Доналд Тръмп и си пожела британците да бъдат по-оптимистични. На фона на проблемите, пред които е изправена Рейчъл Рийвсq с нейните строги мерки в бюджета, и смяната на администрацията във Вашингтон,..

публикувано на 25.01.25 в 03:51
МБАЛ-Елхово

Детското отделение на болницата в Елхово ще бъде ремонтирано

Ремонт и модернизация на детското отделение на елховската  болница „Св. Иван Рилски“ планират от общинската администрация. Стойността на дейностите е за половин милион лева, като средствата ще бъдат осигурени по европейски проект.   Елховската болница е сред малкото в страната общински лечебни заведения, които са финансово стабилни. Освен жителите на..

публикувано на 25.01.25 в 03:45
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Обвинена в шпионаж във Великобритания българка не знаела истинската цел на операциите

33-годишната Катрин Иванова, част от българската шпионска клетка, действала във Великобритания, отрече да е знаела, че събраната от нея информация ще бъде изпратена на Русия, научиха съдебните заседатели след приключилия пореден ден от процеса в Централния наказатален съд в Лондон.    Катрин Иванова и оше петима български граждани са обвинена в шпионаж в..

публикувано на 25.01.25 в 00:48

Започна нов сондаж за природен газ в кипърската изключителна икономическа зона

Енергийното развитие в Източното Средиземноморие навлиза в критичен етап. Нов сондаж за природен газ започна днес в кипърската изключителна икономическа зона, в потенциално най-голямото поле в региона. Обявено бе, че разработването на кипърските находища ще се ускори с предстоящото подписване на две важни споразумения между Кипър и Египет...

публикувано на 24.01.25 в 22:44
Бурята

Вилнеещата над Британските острови буря "Ейоуин" взе една жертва

Бурята "Ейоуин", която вилнее над Британските острови, взе жертва, след като паднало дърво уби мъж в колата му. На много места в Република Ирландия и Обединеното кралство са нанесени тежки материални щети. Бурята "Ейоуин" връхлетя Британските острови с ураганни ветрове Ирландската полиция потвърди, че мъж е загинал, след като повалено от..

публикувано на 24.01.25 в 22:36

Гърция залови голяма пратка кокаин на пристанището в Солун

Гърция хвана голяма пратка кокаин на пристанището в Солун. Заловеният кокаин е на стойност над един милион евро, съобщават от бреговата охрана. Пристанищните власти не са работили по предварителна информация. При рутинна проверка на пратка с банани от Еквадор за пристанище Солун са открити 29 кг кокаин в хладилната камера на един от..

публикувано на 24.01.25 в 22:30