Хиляди хора излязоха по улиците на Лисабон и други градове в Португалия, за да протестират срещу рязкото покачване на цените на наемите и жилищата. Демонстрацията е част от недоволство от ценовата криза, направила имотния пазар недостъпен за много граждани на иберийската страна, предаде Ройтерс.
Участниците в протестната акция носеха плакати с надписи "Исках да се преместя от дома на родителите си, но наемът не ми позволи" и скандираха "домът е за живеене, не за спекулиране", посочва БТА.
Рита Силва от движението "Справедлив живот", което организира демонстрацията, сподели следното пред Ройтерс: "Положението ни най-малко не се е променило през последните две години".
Имотната криза в Португалия се корени в хроничния недостиг на жилища на достъпни цени, а допълнителен утежняващ фактор се оказва и пристигането на богати чужденци, примамени от правото на местожителство и данъчните облекчения. Бумът на туризма, от друга страна, доведе до засилено търсене на краткосрочни ваканционни наеми, което още повече натовари пазара на недвижими имоти.
Десноцентристкото правителство на Португалия обяви комплекс от мерки на стойност 2 милиарда евро за построяване на около 33 000 жилища до 2030 г., но протестиращите са уморени.
"Цяла поредица правителства излизаше с най-различни мерки и комплекси от мерки, но жилищният въпрос само и единствено се влошава", каза Силва.
Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..
Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова. Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места. От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..
Изходът от войната в Украйна, европейската сигурност, ситуациите в Сирия и Газа и двустранните отношения са централните теми в разговорите на дипломат номер 1 на Турция Хакан Фидан и френския му колега Жан-Ноел Баро в Париж. Те разговарят ден преди срещата на външните министри от страните на НАТО в Брюксел и в сложния международен контекст при..
Премиерът на Италия Джорджа Мелони се изказа относно митата на САЩ за хранително-вкусовата промишленост, така както и президентът на Италия Серджо Матарела. Джорджа Мелони използва случая по награждаването с наградата Maestro dell'arte della cucina italiana (Майстор в изкуството на италианската кухня). Церемонията се състоя в палата "Киджи"..
Част от подпорна стена в източната част на Небет тепе се е срутила най-вероятно вследствие на дъждовете през последните дни - съобщи в профила си във "Фейсбук" кметът на Пловдив Костадин Димитров. "Тя не попада в обхвата на проекта за реконструкция на археологическия комплекс. Направихме оглед с кмета на район “Централен” Георги Стаменов...
Петнадесет дни след възобновяването на войната в Газа броят на жертвите там надвиши хиляда, съобщиха местните здравни служби, цитирани от "Ройтерс".. Само днес при въздушни атаки, включително срещу клиника на ООН, са загинали най-малко 60 души. Израелските войски навлязоха в коридора между градовете Рафах и Хан Юнис с намерението да установят трайна..
Руски стратегически бомбардировач Ту-22М3 се разби днес в Иркутска област в Сибир, предаде "Ройтерс", като се позова на руски агенции. По предварителна информация причината за катастрофата е техническа неизправност, посочва ТАСС. Един от летците е загинал, съобщи руското министерство на отбраната. "На 2 април 2025 г., при изпълнение на..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...