Отбелязваме 125-годишнината от рождението на големия български бас Михаил Попов - име от музикалното ни минало, потънало в забравата.
На концетния подиум беше впечатляващ. Имаше мощен, красив по тембър, истински басов глас, великолепно поставен. Пееше и комични, и трагични герои, величави и смешни персонажи, и навсякъде беше много убедителен. Сериозен музикант, той изнасяше много камерни концерти и впечатляваше с чувството си за стил и изработване на детайлите.
Михаил Попов е роден на 21 септември 1899 г. в Плевен. Първите си уроци по музика получава от баща си - учител и любител на музиката. Той го учи да свири на цигулка. В юношеските си години Михаил Попов пее в хорове, дори участва в постановки на оперети. Следва право в Софийския университет и за да се издръжа, участва в хорове, вкл. и в хора на Оперната дружба. Дават му и малки роли. Там взема първите си вокални уроци от известния педагог Иван Вулпе.
През 1923 г. Попов се явява на конкурса за млади певци на Министерството на просветата и получава стипендия за обучение в Италия. Постъпва в Неаполската консерватория. Негов преподавател е знаменитият певец Фернандо де Лучия. Михаил Попов прави впечатление с гласа си и често го канят като подържащ бас в концертите на известни тенори - сред тях Бениамино Джили и Тито Скипа.
През 1927 г. се завръща в България и след три самостоятелни концерта - в Плевен и София - той е назначен като солист в Софийската опера. Дебютът му е на 27 септември същата година като Мефистофел от операта „Фауст“ на Гуно и е посрещнат с много симпатия от публиката. От този момент до края на 60-те години, цели 4 десетилетия, той е незаменимият бас на Софийската опера. Подготвя 60 роли, сред които Филип Втори от „Дон Карлос“, Борис и Пимен от „Борис Годунов“, Зарастро от „Вълшебната флейта“, Осмин от „Отвличане от сарая“, Кончак и Галцики от „Княз Игор“, Кецал от „Продадена невеста“, Иван Сусанин от едноименната опера, Кутузов от „Война и мир“ и др.
Михаил Попов е известен и с камерните си концерти. Особен интерес представляват тези, на които на пианото е Панчо Владигеров. Всъщност много от камерните песни на композитора са изпълнени за първи път от Михаил Попов - с тях правят и много турнета в чужбина.
Попов е известен и уважаван вокален педагог, преподавател в Консерваторията. През 1964 г. става професор.
Михаил Попов умира на 15 август 1978 г. В Златния фонд на БНР се съхраняват спомени на известния баритон Асен Селимски за големия певец в запис от 1995 г. Чуйте в звуковия файл, където има и изпълнение на Попов в ролята на Гремин от "Евгений Онегин" на Чайковски.
Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..
"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа. Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят. Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" . "..
Утре – 23.01, ще се проведе конференцията "Момичета с мисия: Образование". Регистрацията за нея е безплатна. Организира се от издателство "Ентусиаст" и от Френския културен институт. Това събитие е вдъхновено от книгата "Жени, лишени от търпение" на Джаили Амаду Амал , разказа пред БНР Сиана Колибарова, издателство "Ентусиаст". "Бяхме..
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..