В него тя разглежда граничните състояния на деня и нощта, когато времето сякаш спира, а осезанието ни позволява да проникнем по-дълбоко в себе си и в света около нас. Опаловите часове, както ги нарича, са моменти на прозрение, които дават на героите й възможност да се сблъскат със своите страхове и истини.
В разговора ни Юлия сподели какво означава за нея тези опалови часове – символ на границите между деня и нощта, между миналото и настоящето, между реалността и вътрешния свят на човека. Тя разкри как състоянията на загуба и скръб могат да бъдат източник на сила и вдъхновение, както и как хуморът присъства дори в най-тежките моменти на нейните герои. Също така бяха обсъдени теми като значението на това да казваме "Обичам те" навреме и как липсата на показана обич може да остави следи върху личността.
Говорихме за връзката между осезанието и зрението – как осезанието прониква по-дълбоко и ни позволява да се освободим от нашите страхове и тайни. И за това как родителските "бури", прехвърлени върху децата, могат да оставят тежки белези върху тяхното бъдеще.
Изненада за Юлия беше включването на дългогодишния й редактор и издател Румен Леонидов. Той сподели своя поглед върху творчеството й и ролята на редактора като сътрудник в процеса на създаване. Леонидов разкри философските дълбини на "Часовете на опала" и говори за символиката на опаловите часове – като време за размисъл и преоценка, което помага на героите, а и на читателите, да намерят нови измерения на живота и времето.
Той подчерта важността на осезанието като средство за преодоляване на страха и несигурността, като похвали способността на Юлия Дивизиева да открива мистичното в обикновеното. Това вълнуващо издание на "Нощен хоризонт" се превърна в истинско пътешествие в света на опаловите часове, на осезанието, на любовта и духовните търсения.
Творчеството на Юлия Дивизиева и сътрудничеството й с Румен Леонидов откриха нови хоризонти на вътрешното израстване и размисъл.
Юлия Дивизиева е завършила библиография и кинопедагогика. Работи като редактор и рецензент. Пише поезия и проза. Нейни текстове са помествани в множество печатни и електронни издания. Има публикации в алманаси и сборници. Автор е на книгите: “Кукувича прежда” - разкази, изд. Факел’2015 г., “Полутон, полусянка” - стихотворения, изд. Факел’2016г., “Двайсет пети кадър” - разкази и повести, изд.Факел’2017г., “И малките неща” - поезия, изд. Факел’2018г., “Ана от острова” - роман, изд. Факел’2019г., “Заза и Фин” - детска приказка, ИК”Знаци” 2020 г., “Хора, птици и ангели” - разкази, изд. Факел’2020г., “Улица с нечетни номера” - роман, изд.Факел’2021г., "Дундаки" - книга за деца, ИК Знаци'2022., “Ключ за синя врата” - разкази, изд. Факел,2022., “Светулката Сияна” - приказка за деца, изд. Симолини’2023. “Мечта, наречена Тарфа”- разкази и стихотворения, изд. Факел,2023., “Хари и мравката Захари” - детска, изд. Факел, 2023., “Часовете на опала” - роман, изд.Факел, 2024., “Малката София” - детска, 2024, изд. Факел, 2024 Членува в СБП; Лигата на българските писатели в САЩ и по света; Литературен кръг "Смисъл".
Още по темата в звуковия файл.
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..
С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..