Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За летящите коли и въздушни таксита - кога и в България?

Снимката е илюстративна
Снимка: архив

До десетина година в София може да има въздушни таксита. Това показват оповестени планове за строителство на портове за летящи коли на новия трети терминал на летище София. Но пред Европа има още доста дълъг път дори да догони САЩ и …. Саудитска арабия и Дубай по темата.

Още тази година е можело България да дойде първият летящ автомобил, казва Тодор Иванджиков от Асоциация на българската авиационна индустрия. Двуместната безпилотна кола, която е китайско производство вече лети в Китай, каза Тодор Иванджиков. Демонстрирана е в Бразилия, Испания и Австрия.

Но статистиката не работи в полза. Не и на България. А на Европа като цяло. Първата летяща кола беше представена през 22-ра. А обещанието е до 24- та да има вече ще има летящи таксита. Саудитският въздушен превозвач договори през юли 50 електрически вертикално излитащи самолета от германски производител. 

През март китайска компания купи лиценза за успешно тестван в Европа летящ автомобил. Друга китайска компания планира да доставя си летящи коли през 2026 г. 

А трета компания вече е пред сертифициране на комерсиалните си полети. В САЩ американски стартъп ще започне да продава летящи коли през 2025. За около 300 000 долара. Бразилски стартъп, контролиран от производителя на самолети Embraer очаква да продава електрически летящ автомобил през 2026 г. Защото в Европа летящите коли не си пробиват път лесно.

И в Китай сигурността също тепърва трябва да се доказва.

Тодор Иванджиков от Асоциация на българската авиационна индустрия припомни - "Европа има закони за летящите въздухоплавателни средства. Но регулациите премиват през плановете за дроновете и общото европейско дрон пространство. Работи се по новите правилата за сигурност, засягащи по-тежките дронове…"

"Докато няма сигурност няма да има и въздушни коли“, каза обаче Даниела Минчева от ГВА, господарят на безпилотните средства. И това не е българска прищявка. Става въпрос за именно за директивата за европейско небе за безпилотни средства, която все още не е регулирала въздушните таксита….

Даниела Минчева допълни, че в България е рано за пространство за безпилони системи. У нас, като и в повечето държави, няма интерес от желаещи да станат оператори на това въздушно пространство.

Именно заради липсата на интерес на оператор за безпилотни средства не работи установената обособена зона за безпилотни средства до град Раковски, край Пловдив.

Тестово и в южната част на София ще има такава обособена зона, обясни Даниела Минчева от ГВА.

Минчева не се ангажира за дата кога в България може да има комерсиално приложение на летяща кола.

Тодор Иванджиков сподели, че към пространството за безпилотни летящи средства освен РВД, знаел за още два оператора, които имали интерес. И допълва, че това, че от летище „София“ ще може да излети летяща кола, не е фантастика. 

Идеята на инвеститора третият терминал на летище „София“ да има и три порта за летящи коли са изненада на фона на вече публично оповестените планове за 500 милиона лева. 

Но според Тодор Иванджиков това е сигнал и за останалите кметове, че трябва да започнат да мислят не само за обикновените пътища в един град. А и за въздушната инфраструктура. Защото заради същия модел кола, която Тодор Иванджиков иска да покаже в България, китайският град Гуанджоу обяви програма за милиард и 400 милиона дoлapa, които да отидат за услуги, пpи ĸoитo се изпoлзвaт пилoтиpaни и бeзпилoтни (мaлĸи) лeтaтeлни средства.


Още по темата в звуковия файл.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Етнографския музей

Коларо-железарската и бакърджийската работилница в "Етъра" остават статични

Две от работилниците в Етнографския музей "Етър" край Габрово остават статични, след като и на последния конкурс не се явиха майстори с желание да ги заемат. Вече 60 години на чаршията в комплекса на открито се демонстрират характерните за района занаяти.  Коларо-железарската и бакърджийската работилница на чаршията в "Етъра" остават статични след..

публикувано на 11.04.25 в 16:31
Стив Уиткоф

Пратеникът на САЩ Стив Уиткоф ще се срещне с Владимир Путин

Американският пратеник в Русия Стив Уиткоф ще се срещне с руския президент Владимир Путин в Санкт Петербург, обяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. ТАСС предава, че двамата ще обсъдят "урегулирането" на конфликта в Украйна, но че не би следвало да се очаква голям пробив в мирните преговори. Това е поредна визита на Уиткоф в Русия след..

публикувано на 11.04.25 в 16:10

Жители на столичния кв. "Слатина" искат читалище "Отец Паисий – 2023" да отвори врати

Жители на столичния квартал "Слатина" излязоха на протест пред сградата на Столичната община с настояване да отвори врати читалище "Отец Паисий – 2023".  Жители на района са участвали в строежа на сградата с дарения и труд, посочи един от протестиращите - Юлиян Андреев, който спомена и причините, заради които читалището не работи: "Измамното..

публикувано на 11.04.25 в 16:03
Васил Михайлов

Осъдиха на 4 г. затвор сина на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил

На общо четири години затвор беше осъден синът на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил. Софийският районен съд го призна за виновен по няколко обвинения за хулигански действия и нанасяне на различни по степен телесни повреди. Наказанията за отделните деяния бяха между 6 месеца и 3 години и 3 месеца. След като му наложи най-високото..

публикувано на 11.04.25 в 15:57
Авиобаза

В авиобаза "Безмер" се проведе Ден на отворените врати

Ден на отворените врати се проведе в авиобаза "Безмер" по случай Международния ден на авиацията и космонавтиката - 12 април. В базата можеха да бъдат разгледани щурмови самолети СУ-25, стрелково въоръжение и оборудване. Със седем щурмови самолета СУ- 25 разполага авиобазата в момента, те бяха модернизирани през 2021 година. Максималната скорост,..

публикувано на 11.04.25 в 15:36

Украйна ще получи допълнителна военна помощ за 21 милиарда евро

Украйна ще получи допълнителна военна помощ за 21 милиарда евро, съобщи министърът на отбраната на Великобритания Джон Хийли на съвместна пресконференция с германския си колега Борис Писториус и украинския Рустем Умеров след заседанието на министрите на отбраната във формат "Рамщайн". В него участваха общо 51 държави. Среща в Брюксел на..

публикувано на 11.04.25 в 15:24

Липса на кворум провали извънредното заседание на СОС заради боклука в София

Представители на нито една от поканените институции не се включиха в извънредното заседание на Столичния общински съвет, свикано заради боклука в София и работата на завода за преработка на отпадъци. В заседанието участваха само кметът Васил Терзиев, зам.-кметът по екология Надежда Бобчева и директорът на завода Николай Савов...

публикувано на 11.04.25 в 15:23