Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втори осъден по делото за убийството на граничния полицай Петър Бъчваров

Снимка: Pixabay

Има втори осъден по делото за убийството на българския граничен полицай Петър Бъчваров, пише одринският новинарски сайт batiekspres.com.

Мустафа Е. получи 12 години затвор за опит за убийство и 6 месеца за увреждане на имущество, уточнява сайтът.

Граничният полицай Петър Бъчваров загина на 7 ноември 2022 г. по време на дежурство по охрана на българо-турската граница в района на село Голям Дервент, припомня БТА. 

Заедно със свой колега - военнослужещ, той се натъква на пробив в оградата на границата. При огледа полицейският служител е ранен смъртоносно от куршум, изстрелян от посока Турция. По случая бяха задържани братята Енгин Е. и Мустафа Е.

На 6 февруари съдът в Одрин осъди Енгин Е. на доживотен затвор за убийството на Бъчваров и на 12 години за опит за убийство на българския военнослужещ, който е давал заедно с Бъчваров наряд в нощта на инцидента.

Мустафа Е., който е бил заедно с брат си край границата, първоначално бе наказан само с пробация. Решението на Одринския съд обаче бе обжалвано пред Апелативeн съд.

Апелативният съд е върнал делото в Одрин, тъй като магистратите са изразили несъгласие с решението за Мустафа Е. 

На заседание, състояло се вчера, съдът в Одрин не е променил присъдите на Енгин Е. и е осъдил брат му Мустафа на 12 години затвор за опит за убийство и на 6 месеца за увреждане на имущество, пише batiekspres.com.

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В още едно ловешко село е въведен режим на водата

В още едно ловешко село от утре се въвежда  режим на водата заради намалелия дебит на водоизточниците. В село Пресяко вода ще има само от 7.00 ч. до 19.00 ч.през ден. На подобед режим са още Къкрина, Брестово и Дренов. Днес заради авария до 17.00 ч. ще бъде спряно водоподаването за Северната индустриална зона в Ловеч, която е и на режим през нощта.

публикувано на 18.08.25 в 12:54

Овладян е пожарът на сметището край село Шишманци

Овладян е пожарът, възникнал рано тази сутрин на сметището край пловдивското село Шишманци. Няма силно задимяване в района, включително и на близкия участък на автомагистрала "Тракия". Мобилна станция за измерване на качеството на въздуха пристигна на сметището. Пожарът е възникнал около 05:30 часа, като огънят е обхванал смесени отпадъци...

публикувано на 18.08.25 в 12:39

Мария Филипова не отговори дали би приела да е служебен премиер

Омбудсманът Велислава Делчева предлага на НС да одобри за неин заместник Мария Филипова, която в момента е председател на Комисията за защита на потребителите. След изслушването на тримата кандидати за поста Филипова е класирана на първо място с 15 точки от петчленна комисия по оценяването към омбудсмана.  Подобно на омбудсмана Велислава Делчева Мария..

публикувано на 18.08.25 в 12:30
Киър Стармър

Стармър – сред седемте лидери, които ще придружат Зеленски на срещата му с Тръмп

Британският премиер Киър Стармър е един от седемте западни лидери, които ще придружат украинския президент Володимир Зеленски на срещата му с американския президент Доналд Тръмп във Вашингтон. Британски медии спекулират днес, че Стармър ще използва максимално добрите си, макар и странни, отношения с Тръмп, в името на украинската..

публикувано на 18.08.25 в 12:20

Стотици се стекоха на патриаршеската литургия за Успението на Св. Иван Рилски в Рилския манастир

Стотици миряни от цялата страна и чужбина се стекоха на светата патриаршеска литургия в Рилския манастир, оглавена от Негово светейшество Даниил, за 1079 години от Успението на Св. Иван Рилски, патрон на светата обител. Дълга е опашката от чакащи пред саркофага да се поклонят и целунат ръката на светеца. Патриарх Даниил оглави и..

публикувано на 18.08.25 в 12:09

Задържаха двама за пожара във вилна зона край Стара Загора

Двама души са задържани за причиняване на пожара, който пламна вчера следобед във вилна зона "Седми километър" край Стара Загора. Неделчо Маринов: Можем да кажем, че пожарът край Стара Загора е потушен Засегнати от пламъците са близо 20 постройки, част от които монолитни къщи. Изгорели са и стотици декари сухи треви, храсти и дървесна..

публикувано на 18.08.25 в 11:56
Чудотворната икона Пресвета Богородица

Иконата Св. Богородица Всецарица в Банско ще помага на онкоболни и зависими

Четирима благодетели банскалии дариха копие на чудотворната икона на Света Богородица Всецарица на църквата Света Троица в Банско. тя е донесена от Атонския манастир  идеята е да помага на хора с онкологични заболявания и зависимости, сподели в интервю пред БНР единият от дарителите Костадин Хаджитодоров. "Това е третата чудотворна икона..

публикувано на 18.08.25 в 11:55