Жители на плевенското село Бреница затвориха днес участък от пътя Кнежа – Искър – Долни Дъбник в знак на протест заради проблеми с водоснабдяването. Те се събраха на изхода на Кнежа в посока Плевен.
По този начин жителите на Бреница искат да се обърне внимание на техния проблем с безводието, който е от години. Те издигнаха плакати с призиви "Искаме вода", "Искаме нормални условия за живот", "Докога ще плащаме въздух вместо вода".
10-15 дни сме без вода, протестираме срещу безхаберието на ВиК - Плевен, район Кнежа, казва кметът на Бреница Лъчезар Желев:
"Авариите са прекалено много, на които сме навикнали във времето - първата седмица на септември, сега втората седмица на септември, от миналия четвъртък нямаме вода. Пуснаха ни водата преди два дена, когато се разбра и за протеста.
Тяхното оправдание е, че аварират помпите. Аз като кмет на село Бреница многократно съм писал писма до ВиК - Плевен, многократно ми е обещавано и отговорът е един и същи - заложени сте във финансовата програма за ремонт на ВиК мрежата за следващата година... Едно и също.
Водопроводът е много стар. Ние с наша техника на Общината и финанси от Общината сме направили изкопа, тръбите стоят до изкопа.
Няма резервни помпи и това налага да се взимат помпите за ремонт, да чакаме да се отремонтират, да се донесат нови помпи, (така) кметството на Бреница е говорител на ВиК - Плевен, което не е правилно", посочи кметът.
"Не можем да търпим вече безводие – това е постоянно и непрекъснато по десет дни, по петнайсет дни. Всичко започва, че имаме авария, след два дена е изгоряла помпата, след още три дена нямаме вода в кладенците и всеки си говори каквото си иска. В селото имаме детска градина, училище, много млади хора, семейства и възрастни хора", каза Наталия Дановска, жител на селото и организатор на протеста.
"Ние настояваме да имаме вода или ако ще има режим, някой адекватно да дойде и да отговори – пет дена няма да имате вода, пет дена ще имате. Ние сме съгласни на всичко, но искаме някой да дойде и да ни обясни какво се случва, а не само да гадаем помежду си и в социалните мрежи", допълни тя.
В Бреница живеят над 1200 души. Има много млади семейства, които трудно се справят в дните без вода.
Жители на селото разказаха: "Имам две деца, без вода е много трудно да се гледат. За училище не могат да оправят, ужас е без вода. Ходим при баща ми, защото има геран. Но това не е нормално";
"Имам две деца, малкото е на година и половина. Много е трудно, няма как да се изкъпе. Иначе идват за сметки, плащаме въздух, а ако не си платим водата, ни я спират".
Каузата на протеста е водата, казват още хората: "Единственото, което искаме, е вода. Цялото село се е събрало само и единствено с тази кауза - да имаме вода, и ако нямаме, как ще процедираме. Никаква политика, никакви вмешателства, нищо", сподели участник в протеста в Бреница.
Проблемът с водоснабдяването на селото е от години. По думите на кмета Лъчезар Желев до 2019 г. е направена подмяна на около 400 метра от водопроводната мрежа в селото.
"След 2019 г. общината реализира два проекта за 4 млн. лева и се направи подмяна на част от водопроводната мрежа. Това е една пета от цялата водопроводна мрежа. Сега по още проекти чакаме финансиране, но това е за в бъдеще. Най-големият ни проблем е с напорния водопровод. Ние черпим вода от река Искър, там са ни сондажите.
Имаме 6 км и 700 метра водопровод до селото, което е ангажимент на ВиК оператора. Там няма един сантиметър подмяна и има куп аварии. Сега последният проблем беше заради авариите във водопровода и в помпите на сондажите, които дефектират", обясни Желев.
Той е категоричен, че жителите на Бреница ще продължат с мирните протести, защото трябва да има реакция от институциите и от доставчика на услугата. "Не може хората на село да бъдат пренебрегвани. Това, че живеем в едно българско село не означава, че нямаме право на вода и на информация", добави кметът.
Протестът днес премина спокойно. Полицията съдейства за спирането на движението по пътя от Кнежа към Долни Дъбник, който е един от натоварените в региона с трафик на тежкотоварни автомобили.
Снимки - Латинка Светозарова.
Турция посрещна Новата година с час по-рано от България. Българските изселници в Турция споделиха, че очакват Новата година както с надежда за здраве и топли отношения със страната ни, така и надявайки се на стабилно правителство. "Поздрави от Турция! Нека Новата година ви донесе много здраве, щастие, успех и сбъднати мечти", каза Севил Достум..
В Обединеното кралство Киър Стармър окачестви отминалата 2024-а година като „година на промяната“ в първото си новогодишно послание като британски министър-председател, но в същото време призна, че има още много неща за вършене през новата 2025-а година. Почти шест месеца откакто влезе на Даунинг стрийт 10, Киър Стармър продължава да се бори с..
За Кипър 2025-а ще е година на цифровата и данъчната трансформация, заяви президентът Никос Христодулидис. Той ще обяви приоритетите в управленската програма на правителството за новата година във втората си годишна реч-обръщение към нацията „За състоянието на републиката“ на 29 януари. Данъчната реформа, предложенията за която ще бъдат представени в..
Със символично вдигане на граничната бариера министрите на вътрешните работи на България Атанас Илков и на Румъния Каталин Пръдою обявиха началото на фактическото пълбноправно членство на двете държави в Шенгенското пространство. С тържествена церемония, организирана от румънското министерство на вътрешните работи на румънска територия бе направена..
Точно в полунощ бариерите на граничен пункт Кулата бяха вдигнати, а служителите на контролните институции напуснаха кабините за проверка и контрол. България вече е в Шенген и по суша. Новата 2025 година дойде на Кулата с шампанско и благодарност за добре свършена работа от служителите на НАП и Гранична полиция. Точно в 12 часа..
Време е заедно да потърсим път отвъд политическата немощ, корупцията и несигурността - това послание отправя президентът Румен Радев в обръщението си към българите за настъпващата 2025 година. В епоха на глобални сътресения единението е пътят към опазването на Отечеството, подчертава държавният глава в новогодишното си обръщение: "Скъпи..
Кокичета цъфнаха в последния ден на годината в градини в смолянските квартали Райково и Устово. Декемврийският цъфтеж на предвестниците на пролетта е обичаен през последните години заради топлите зимни месеци, обясняват стопани на градините. Град Смолян посреща безснежна Нова година, но във високите части на планинската област има обилна снежна..
Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се..
Без заря, но с лазерно шоу, София ще посрещне Новата година на площад „Александър Първи Батенберг“. След 21 ч. започва концертът на столичния..
Регистрацията на Българската православна старостилна църква (БПСЦ) е изцяло в духа на демократичния плурализъм. Това каза пред БНР журналистът Горан..