Това каза пред БНР един от учредителите на Българския хелзинкски комитет Красимир Кънев преди заключителната конференция на проекта "Равни - заедно", който има за цел да укрепи гражданските организации на уязвимите общности в България, за да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, сегрегацията, езика на омразата, престъпленията от предразсъдъци. Събитието ще събере на едно място представители на едни от най-уязвимите малцинства в България – роми, ЛГБТ-общности, мигранти, както и публични власти и правозащитни институции. Проектът е съфинансиран от ЕС по програма "Граждани, равенство, права и ценности". Той е изпълняван от партньорски правозащитни организации от България и Швеция с водещ партньор БХК.
В рамките на проекта е направено изследване, което да очертае картината на развитие на проблема с престъпленията от предразсъдъци и реч на омразата – от началото на демократичните промени до сега, посочи Кънев. По думите му таргетите на престъпленията от омраза се менят в годините:
"Някога са били турците, после ромите, след това са ЛГБТ-хората, мигрантите продължават да бъдат таргет на този тип деяния. От друга страна виждаме реакциите на международните организации".
Мигрантската криза беше големият двигател на отприщването на тази реч на омраза и престъпления от омраза към тази група, отбеляза Кънев в предаването "Преди всички".
Според него по-голямата видимост на тези групи е отпушила реакция срещу тях.
Тактиките на опонентите на малцинствата също се променят, но не може да се каже, че старите тактики са забравени, коментира също той и обясни: "Ако се открие някакъв простор, социален или политически, тези стари тактики се възраждат".
По думите на Красимир Кънев речта на омраза се приспособява към новите форми на комуникация. Тя прониква в социалните мрежи, в неформалното интернет общуване, прониква и чрез политически партии, изтъкна той.
В рамките на днешната конференция ще бъдат обсъдени и законодателни изменения и мерки за системно прилагане на действащото законодателство относно престъпления от предразсъдъци:
"Има някакви закони, които не се спазват, но има и необходимост да се създадат нови закони. За съжаление, в България те се създават, когато стане някакъв проблем, основно на международно ниво. Ние не трябва да чакаме да ни осъди Страсбург, за да направим промени, от каквито има остра нужда – и изменения в наказателното законодателство, и изменения в другото законодателство, което се справя с другите форми на реч на омразата. Трябва системно да подходим към този проблем и да направим системни промени. Има проблем също със статута на някои от институциите, които се занимават с реч на омраза, например Комисията за защита от дискриминация. Тя не е независим орган и го доказа в своите решения".
На събитието ще бъде представена и Бялата книга, която включва предложенията за законодателни изменения.
Цялото интервю на Веселина Миланова с Красимир Кънев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Нашето управление е по-различно от Фандъкова, защото правим нещата по-често и по-добре, а и София е по-чиста, каза зам.-кметът по екология на Столична община Надежда Бобчева в интервю пред БНР. В предаването "12+3" тя коментира схемите за измами с рециклируемите отпадъци в Столична община и сигналът до европейската прокуратура...
Община Сатовча официално бе вписана в книгата на рекордите на "Гинес" с най-много чешми на територията си. Новината съобщи кметът д-р Арбен Мименов, който се надява вековната семейна традиция за изграждането на чешми да продължи. Освен вписването в Книгата на рекордите, община Сатовча получи и официален документ, връчен от упълномощения..
Близо 200 проверки по летните ни курорти е направило за месец министерството на туризма, отчете министър Мирослав Боршош и потвърди, че в момента тече акция в "Слънчев бряг". Слънчев бряг на прицел от НАП, РЗИ, КЗП – проверяват туристическата услуга Няколко институции, сред които и Министерство на туризма, участват в проверките в курортния..
Правителството одобри третият последен законодателен пакет с промени, за да може България да бъде изключена от т.нар. сив списък за пране на пари. Поставянето на страната ни в списъка възпрепятства чуждите инвестиции в страната, отбеляза правосъдният министър Георги Георгиев. Очаква се още този месец промените в Наказателния кодекс,..
Условията, при които живеят бежанците у нас, са нечовешки и това не трябва да бъде допуснато да продължи. Това заяви пред БНР Иван Иванов, председател на Държавната агенция за бежанците. "Не е нормално страна от ЕС да предоставя такива условия през 21-ви век. ... Ще набележа спешни мерки, макар и с минимални средства, да променим това"...
Тази извънредна комисия по здравеопазване на НС вчера и кръглата маса днес повдигнаха много въпроси. И да сме благодарни на Тошко Йорданов, че предизвика отзвука в мрежите със стотици изказвания на лекари, които предлагат реални и възможни решения в здравеопазването, коментира в интервю пред БНР Пенка Георгиева, представител на пациентските..
Правителството одобри на днешното си заседание близо 2 милиона лева за археологически проучвания и теренна консервация. Допълнителните средства са насочени към проучванията на седем от най-значимите археологически обекти в България, обясни министърът на културата Мариaн Бачев: "Първата българска столица Плиска, античната колония..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..
Нови цени на тока, природния газ и парното Репортаж на Юлияна Корнажева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.