Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоян Михов: Картината се влошава!

Доклад на WWF: Загубили сме 73% от популациите на гръбначните животни в дивата природа

85% е намалението на популациите на сладководните видове в световен мащаб

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"Картината не се подобрява. Докладът е дори по-песимистичен от този преди 2 години. Ситуацията със сладководните обитатели и екосистеми е още по-зле. Водещи в негативен смисъл са сладководните видове с 85% намаление на популациите в световен мащаб, което е изключително тревожно и алармиращо".

Това заяви пред БНР ръководителят на програма "Води" във WWF България Стоян Михов относно новия доклад "Жива планета" на WWF, който разглежда глобалното състояние на дивата природа и заплахите пред нея.

Данните до момента сочат, че сме загубили 73% от популациите на всички гръбначни животни, което отново показва влошаване на ситуацията от преди 2 години. 

Като се увеличава прецизността в доклада, цифрата става все по-тревожна и плашеща по отношение на състоянието на популациите на видовете и на биоразнообразието на планетата като цяло, отчете Михов в интервю за предаването "Преди всички". 

По думите му най-критичните точки са в тропичните и субтропически райони

"В някои случаи излизат толкова плашещи, чак нереалистично изглеждащи цифри от 90-95% в Карибския регион и в Латинска Америка. Не че ги няма, но тези популации са намалели с този процент. Те може да са останали с някакви ниски бройки, но те вече не са в състояние да поддържат естественото им оцеляване в по-продължителен период от време. Това е най-плашещото. Видът не може да се каже, че е изчезнал, но той е толкова ограничен и в пространството, и като бройка размножаващи се видове, че вече е почти невъзможно да се възстанови без много сериозни усилия".

Брегът на Дунав и реката са много добър пример за това как намалява биоразнообразието и как е повлияна речната екосистема, отбеляза Стоян Михов. 

"При нас се наблюдава много сериозно намаление например при есетровите риби. Те са основен вид показател за здравето на дунавската екосистема. При тях популациите от 70-та година насам са намалели с над 90%, в някои случаи 99%. Това показва една невъзможност за оцеляване на тези видове".

Климатичните промени засягат цялото земно кълбо, те са огромни по мащаб, подчерта Михов и добави, че засушаванията на едно място често са свързани с наводненията на друго

"Ако унищожаваме природните ресурси, ние намаляваме и нашето дори икономическо и чисто финансово състояние и устойчивост на нашите общества, което води до войни и конкуренция за ресурси", предупреди той. 

Цялото интервю на Лора Търколева със Стоян Михов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Браво! Ти можеш!" Как младежи с увреждания се чувстват полезни и пълноценни

В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях.  В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат..

публикувано на 03.12.24 в 08:03
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори.   Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..

публикувано на 02.12.24 в 08:52

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..

публикувано на 02.12.24 в 06:50

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19