Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Киър Стармър и Володимир Зеленски обсъдиха подкрепата за Украйна

Снимка: АП/БТА

Украинският президент Володимир Зеленски отново призова САЩ и Великобритания да позволят използването на ракети с голям обсег на действие за поразяване на цели на руска територия по време на посещението си в Лондон, където се срещна с британския премиер Киър Стармър и новия генерален секретар на НАТО Марк Рюте. 

Володимир Зеленски сподели на Даунинг стрийт подробности за неговия "план за победа". Подробности от този план все още не са направени публично, но ключов момент в тях изглежда е използването на ракетите "Сторм Шадоу", защото отношение по този въпрос взеха както Киър Стармър, така и Марк Рюте.

Говорител на британския премиер заяви, че за момента няма промяна в позицията на правителството за използването на тези ракети.

Той допълни, че "няма война, която да е спечелена с едно оръжие", и ракетите "Сторм Шадоу" не са ключът към победата.

Генералният секретар на НАТО от своя страна коментира, че от правна гледна точка е възможно използването на далекобойни ракети, защото Киев е в правото си да поразява цели в Русия, ако те представляват пряка заплаха за Украйна, но в крайна сметка от отделните съюзници зависи дали ще се съгласят на този ход.

Марк Рюте каза още след срещата си на четири очи с Володимир Зеленски, че "за Украйна е изключително важно да надделее, защото ситуацията е не само проблем за Украйна, но и заплаха за всички нас".

Рюте говори и за възможността Доналд Тръмп да се завърне в Белия дом, което може да означава оттегляне на подкрепата на САЩ за Украйна.

Той заяви, че "това не го притеснява, защото е абсолютно убеден, че САЩ ще участват в западната коалиция именно, защото разбират, че не става въпрос само за Украйна, но и за тях. И ще бъдат по-малко защитени, ако Путин спечели войната в Украйна".

Володимир Зеленски ще проведе още срещи в Европа - с лидерите на Франция и Италия.

По публикацията работиха: Радмила Попова, Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Продължава гасенето на пожара до елховското село Мелница

И днес продължава гасенето на пожара до елховското село Мелница. През цялата нощ в района останаха 8 противопожарни автомобила. Осем противопожарни екипа ще дежурят през нощта в района на елховското с. Мелница Периметърът на пожара е обхванал около 30 000 декара-изгорели са гористи местности и нискостеблена растителност. Въпреки че в..

публикувано на 31.07.25 в 08:57
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп обяви високи мита за Индия и Бразилия

Президентът Доналд Тръмп обяви, че от 1-и август САЩ ще обложат вноса на стоки от Индия с 25% мито, плюс допълнителна, все още необявена по размер санкция, заради покупките от страна на Делхи на руски оръжия и енергийни ресурси на фона на войната в Украйна. Доналд Тръмп обяви за предстоящата митническа ставка за вноса от Индия с публикация в..

публикувано на 31.07.25 в 08:47

Тръмп е песимист за постигане на търговско споразумение с Канада

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще бъде трудно да се постигне търговско споразумение с Канада. Той каза това, след като Отава обяви планове да признае  палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември "Канада отново подчертава, че "Хамас" трябва незабавно да освободи всички заложници, отведени при..

публикувано на 31.07.25 в 08:30

Вера Стаевска: Цяла България гори! Трябва да имаме летателна техника за гасене!

Днес-31.07, отново ще се проведе протест на площад "Независимост" в столицата. Гражданите изразиха недоволството си от липсата на по-добра летателна техника за борбата срещу пожарите и във вчерашния ден. Те настояват за закупуването на такава.  В Националния план за възстановяване на природата срокът това да се случи е 2026 година, обясни пред..

публикувано на 31.07.25 в 08:20

Пореден протест с искане за купуване на летателна техника за борба срещу пожарите

И днес граждани излизат на протест с настояване страната ни да купи по-добра летателна техника за борбата срещу пожарите.   Като еколог и като  зам.-министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков Тома Белев казва, че е абсурден диалогът между институциите за специализираната техника за гасене на пожари: "В България..

публикувано на 31.07.25 в 08:17

С възпоменателна разходка студентите в Сърбия ще отбележат 9 месеца от трагедията в Нови Сад

В Сърбия - студенти, блокиращи факултета по драматични изкуства към университета в Белград, обявиха, че ще организират възпоменателна разходка утре - 1 август, за да отбележат девет месеца от срутването на козирката на жп гарата в Нови Сад.  При инцидента, който отприщи вълна от недоволство в страната, загинаха 16 души. Участниците в..

публикувано на 31.07.25 в 08:10

Образователна програма за традиционната архитектура в музей "Етър"

Стари строителни техники от различни европейски страни ще усвояват в музея на открито "Етър" край Габрово участници в образователна програма за традиционната архитектура. Тази година ще бъдат представени умения за работа с дърво. За десета година образователната програма за усвояване на традиционни строителни техники събира в "Етъра" участници,..

публикувано на 31.07.25 в 07:56