Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлана Йорданова: Фрапантните случаи с наркотици започват от 10-годишна възраст

Когато родителят не разбира потребностите и нуждите на едно дете, то може много лесно да се обърне към употребата, предупреди тя

| Интервю
Снимка: pixabay.com

Днес Фондация "За един чист живот" съвместно с Министерството на образованието стартират национална кампания "Родителите - липсващото звено в работата с тинейджъри, когато експериментират с наркотици".

Децата имат нужда от своите родители тогава, когато влизат в рисково поведение, свързано с употребата на наркотични вещества, подчерта пред БНР Светлана Йорданова - управител на Фондация "За един чист живот". 

По думите ѝ по-голямата част от причините, заради които децата започват да употребяват или да експериментират, е липсата на добра комуникация

"Това е фокусът на нашата работа и поредица от срещи, които започват днес в Плевен, а след това ще продължат в София, Русе и Бургас. Това ще е нашият акцент - начините, по които структурирано да можем да привлечем семейството в работа с деца, които вече имат рисково поведение". 

Трябва да се обърне вниманието на семейството - че нещо се случва, категорична бе Йорданова и добави, че това трябва да стане по един добронамерен начин, за да не се предизвика съпротива, а желание на родителите да станат част от процеса

По думите ѝ качествената терапия задължително върви заедно със семейната терапия при проблеми с употреба или вече развито заболяване. Децата не винаги споделят истината относно своето експериментиране или употребата, за да не притесняват семействата си или да не предизвикат гняв, посочи тя и напомни какво искат децата: 

"Децата искат да се чувстват обичани, да се чувстват нужни и разбрани".

По думите ѝ сегашната синтетична дрога, която се разпространява масово, пристрастява за първите няколко пъти. Децата описват симптоми, които са характерни за човек, който употребява години наред, подчерта Светлана Йорданова. 

Според нея освен трафикантите е тревожно, че децата масово се включват в продажбата и разпространението на наркотиците - те създават вътре мрежите. Не винаги това са деца с лошо поведение или лоши оценки в училище, изтъкна тя. И обясни:

"Много често биват зарибявани деца да станат част от разпространението, които са лидери и авторитети в един клас, деца с добри оценки и от добри семейства. Но получавайки такава свобода, която те получават разпространявайки дрогата и изкарвайки някакви пари, те се чувстват по-големи, по-възрастни. Когато родителите последни разбират за проблемите, с които живее тяхното дете, нещата стават брутални". 

Средно 12-13 години е възрастта за първата употреба на наркотици. По думите ѝ обаче фрапантните случаи започват от 10-годишна възраст. Тя разказа за симптомите, за които родителите трябва да внимават. 

"Фактът, че детето не желае да контактува, не споделя в семейството, няма добра комуникация с родителите, започва да прави всичко на инат, е възможно да се дължи на неговата промяна в характера, защото той израства и започва да става възрастен човек. Но проблемите в семейството могат да започнат оттук. При недобра комуникация и когато родителите не знаят как да реагират в подобни състояния, те могат без да искат да го подтикнат към тази употреба. Детето в стремежа си да покаже колко голяма нужда има от тях, може да бъде грубо, брутално, може да ги отблъсква. Това е начинът на едно дете да покаже, че има нужда от своите родители. Когато родителят не разбира потребностите и нуждите на едно дете, то може много лесно да се обърне към употребата, защото там ще намери това, което му липсва - чувство на обич, на щастие, защото ще получи този допамин, който му липсва от прегръдката на майката. Получавайки го веднъж, той започва много бързо да се пристрастява към това усещане. Мозъкът се пристрастява към това чувство". 

Контролът не решава проблема, а кара децата да стават още по-изобретателни, да действат манипулативно, да лъжат и да се крият, предупреди Светлана Йорданова. По думите ѝ ролята на родителите е да дадат баланса между добро и лошо. Функциите на родителите са да бъдат до децата си, когато имат нужда, категорична бе тя.   

Цялото интервю на Диана Дончева със Светлана Йорданова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20