Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Опасността на момента, в който живеем, произлиза не само от агресивни политици, а и от натягането на идеологически и културни конфликти"

Явор Сидеров: Има пропадане в подредбата на международните отношения

"В сегашния си вид ООН няма бъдеще"

| Интервю
Явор Сидеров
Снимка: Добрина Карамболова

В сегашния си вид ООН няма бъдеще. Това заяви пред БНР Явор Сидеров, историк, политолог, преводач и журналист.

"Организацията е в голяма криза и не може да реши никакви конфликти. Трябва да се реформира според актуалното разположение на силите в света, за да служи като терен на международните отношения.

Моментът ми се струва по-опасен, отколкото каквото и да било от времената на Кубинската криза насам. По много причини. Виждаме как ерозират международната система за сигурност, международното право и идеята за многостранна дипломация. Също така няма голям разказ, който да заплени хората и да структурира мислите им.

Това, което има сега, е една изключително опасна международна среда. Съществува пропадане в подредбата на международните отношения и то позволява на редица амбициозни регионални лидери да правят това, което смятат, че трябва.

Опасността на момента, в който живеем, произлиза не само от агресивни политици, а и от натягането на идеологически и културни конфликти, които пряко засягат хората по света". 

Обявяването на Нобелова награда за мир е още по-необходимо в условията на бушуващи войни, коментира още Сидеров в предаването "Събота 150". 
Вчера беше обявена тазгодишната. Тя се присъжда на японската организация "Нихон Хиданкьо", бореща се за свят без ядрени оръжия. От Норвежкия нобелов комитет отбелязват, че наградата е послание както към руския президент Владимир Путин, така и към останалите ядрени сили.
"Ядрените оръжия далеч не са казали последната си дума – надявам се не във военно отношение, а по-скоро като инструмент на дипломацията на сигурността. На този етап е утопия свят без ядрени оръжия".

Явор Сидеров посочи, че през последните 19 години три пъти е присъждана Нобелова награда за мир за борбата срещу разпространението на ядрените оръжия. 

"Но както виждате това по никакъв начин не е повлияло на разпространението и на важността им в международните отношения". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Заседание на Народното събрание на 23.07.2025 г.

Мария Илиева беше избрана за член на Сметната палата

Попълнен беше съставът на Сметната палата. Избраната за 7 години Мария Илиева беше издигната от Института на вътрешните одитори в България. Подкрепиха я депутати от ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, ИТН и 1 независим.  "Възраждане" гласува против, а останалите четири парламентарни групи не участваха в гласуването.  Илиева е също така бивш..

публикувано на 24.07.25 в 01:14

Ройтерс: ЕС и САЩ вървят съм споразумение за мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в САЩ

Европейският съюз и Съединените щати вървят постигането на търговско споразумение, което би довело до прилагането на широкообхватно мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в Съединените щати. Това са заявили двама неназовани дипломати пред агенция Ройтерс.  Ставката, която може да обхване и автомобилите, ще отразява рамковото споразумение, което..

публикувано на 23.07.25 в 21:12

С два големи пожара се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско

С два големи пожара продължават да се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско. Към момента няма опасност пожарите да навлязат в населени места, но овладяването на огъня е изключително трудно заради силния вятър и пресечения терен.  Продължава борбата с огъня в селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница Пожарът между..

публикувано на 23.07.25 в 21:05

Ремонтът на водопровод край местността Омуртагов мост в Шумен трябва да приключи до часове

Очаква се в късните часове днес да приключи ремонтът на магистралния водопровод край местността Омуртагов мост в Шумен. Аварията остави без вода жителите на Шумен, квартал „Макак“, и селата Панайот Волов и Белокопитово. Девет месеца след като новото съоръжение беше пуснато в експлоатация, една от заварките е дефектирала. Магистралният водопровод..

публикувано на 23.07.25 в 20:35

Голям пожар до ямболското село Окоп

Голям пожар в пламнал в следобедните часове до Ямболското село Окоп. Огънят е достигнал до първите къщи на селото, но вятърът е обърнал посоката и сега гори в гората край населеното място, няма пряка опасност за населението.  На място са три противопожарни екипа, земеделска техника и огнеборци. Според местните огънят е тръгнал от..

публикувано на 23.07.25 в 20:19

Окончателно: Общинските камери също ще следят за нарушения по пътищата

Камерите на тол-системата ще отчитат средна скорост и ще засичат движението в аварийните ленти на автомагистралите, приеха окончателно народните представители с гласуваните промени в Закона за движение по пътищата. Увеличават се и глобите при превишаване на скоростта на движение и се въвежда регулация за електрическите тротинетки...

публикувано на 23.07.25 в 20:13

Гръцкият първи дипломат припомни на колегата си в Скопие задължението да използва името РСМ

Министърът на външните работи на Република Северна Македония Тимчо Муцунски се срещна с гръцкия си колега в Атина. Двамата обсъдиха бъдещето на двустранните отношения с акцент стабилността и сигурността на Балканите. Гърция изцяло подкрепя стремежа на Скопие за членство в Евросъюза, подчерта министър Йоргос Герапетридис. Двамата дипломати..

публикувано на 23.07.25 в 19:09