Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в Наредбата за отработените масла и отпадъчните нефтопродукти са поставени за обществено обсъждане

Екоминистерството иска по-голям дял от отработеното моторно масло да бъде рециклирано

Преработватели на масла отклониха поканата да коментират темата за БНР

Снимка: Ани Петрова

Екоминистерството иска по-голям дял от отработеното моторно масло да бъде рециклирано и оползотворявано. Това става ясно от публикувана за публично обсъждане промяна в специалната наредба. Срокът за това е 25 октомври.

Като държава-членка на Европейския съюз България е задължена да въведе европейското законодателство. А с проекта за промените в Наредбата за отработените масла и отпадъчните нефтопродукти, се поставят конкретни норми за изпълнението на целите по събиране и оползотворяване. 

До края на тази година не по-малко от 40 на сто от количеството масла, пуснати на пазара у нас, трябва да се събират. Това е всъщност и актуалната квота в момента по закон. 

До края на 2025-а г. обаче този процент се вдига на не по-малко от 50 на сто от количеството в тонове масла, пуснати през текущата година. 

До 2026 г. не по-малко от 60 процента, а до края на 2027 г. и всяка следваща година - не по-малко от 70 на сто от количеството. 

Без осъществяване на промяната, се създава се риск от увреждане на околната среда и човешкото здраве, поради потенциално нерегламентирано третиране на големи количества отработени масла, без този процес да бъде контролиран, пише в мотивите на екоминистерството, което е предложило промяната. 

За сега вносителите на масла в България, която обединява 18 фирми, дистрибутори на големи марки, подготвят своето становище в рамките на течащото обществено обсъждане. Затова и според Емил Георгиев повечето въпроси, като този за промяна на цената след влизане новите условия, нямат отговор.

Емил Георгиев от Асоциацията на вносителите на масла в България припомня, че колкото повече отработено моторно масло се събира, толкова повече ресурс има за създаването на т.нар. базово масло, което служи за производството на нови.

"Не съвсем точно“ - около 10 - 15 процента от маслата на пазара сега са от т.нар. базово масло, обяснява Емил Георгиев:

От 1 литър отработено масло се произвеждат 0.7 литра „ново“ базово масло за двигатели, скоростни кутии и за хидравликата. Качеството е много по-високо от това на базовите масла, произведени от нефт, посочват на сайтовете си специализирани у нас в преработката на масло фирми. За сега на сайта за обществено обсъждане Асоциацията на вносителите на масла не е направила коментар за предложения. 

Преработватели на масла отклониха поканата ни да коментират предложенията за промени в наредбата. 

Неофициално представител на един от големите преработватели у нас каза, че повишаването на процентите за събиране и оползотворяване на отпадъчни масла ще ги затрудни. И сега трудно преработвателите на отпадъчни масла спазвали изискването за събиране и на 40 процента от отпадните продукти. На въпрос защо – отговорът беше, че част от суровината отивала за горене. Това по принцип било възможно в системите за отопление, защото със съвременните филтри, горенето не било замърсяващо околната среда. 

Въпреки наличието на фирми за рециклиране, в различни сайтове има актуални обяви за покупка и продажба на моторно и трансформаторно отработено масло - между 80 стотинки и лев за литър вървят продажбите. Фирмите пък изкупуват използвано моторно масло, за да извличат нефта, припомнят от специализираните компании за преработка. 

Всяка година в Европейския съюз се събират около 3 милиона тона отработени масла, въпреки това в момента над половината от събраното количество все още се изгаря, вместо да се рециклира. Над 7 000 тона отработени масла ежегодно се събират в България. В света само ¼ от произведените горива и смазочни материали се рециклират, пишат в сайтовете си компании, занимаващи се с транспортирането или преработването на моторни масла. Отработеното моторно масло съдържа окислителни продукти, които са опасни за природата, предупреждават те.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40