Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Стефанов за ПВУ: Този омагьосан кръг трябва да бъде затворен

| Интервю
ТЕЦ "Марица Изток - 2"
Снимка: БГНЕС

Има какво да направим, за да не загубим толкова много пари по Плана за възстановяване и устойчивост. И то е да се възползваме от нашата Конституция към момента, която позволява свикване на извънредно заседание на НС, което да отпуши официалните преговори и тяхното финализиране. 

Това заяви пред БНР експертът по въпросите на климата и енергията Георги Стефанов. Тази седмица се очаква такова извънредно заседание на парламента.

Той напомни, че в последните 2 години сме в непрекъснат процес на предоговаряне на реформите и инвестициите, свързани с Плана. По думите му България е последната държава, която не е предала своя план за ускорена декарбонизация, свързана с войната в Украйна. Регламентът задължава държавите-членки да станат още по-амбициозни в посоката на декарбонизация и заместването на изкопаемите горива и конкретно тези, които са внос от Русия, обясни Стефанов в интервю за предаването "Преди всички".

"Това в България го направихме, но това, което все още не сме направили, е да установим ясен план и ясни стъпки, които са България да бъде част от един политически блок, какъвто е ЕС. Това е големият проблем на България - че от 17 години като пълноправна държава-членка ние не успяваме да поставим на масата конкретни стратегически цели, обвързани със законодателни реформи и да се възползваме от финансовите инструменти, като това да придвижи българската икономика напред", коментира експертът.

Той изтъкна, че България е въглеродно най-интензивната - 4 пъти над средноевропейските нива. Според него това е големият проблем и с конкурентоспособността, и със заплатите. 

Георги Стефанов смята, че нямаме технически инструментариум за това отказването от въглищните мощности да стане рязко, отведнъж и много бързо, защото все още много голям дял от електричеството идва от там. Въпросът е как променяме тази технология на повече от век, отбеляза той. 
"Това е големият дефицит у нас за последните 15 години - че не сме се възползвали и от финансовите инструменти, и от технологичните възможности, за да вървим стъпка по стъпка напред. Сега се опитваме в рамките на 1-2-3 години да наваксаме едни близо 2 десетилетия лежерно бездействие, което ни води до тези социални, политически и икономически стресове в нашата държава. Това в крайна сметка е за добро на България и българската икономика. Това ще доведе до икономическо развитие и догонване на стандартите в ЕС. Това е шанс за страната. Тук идват рисковете от това да не се възползваме от тези близо 3 млрд. средства само по ПВУ, допълнително има още от оперативните програми".

Експертът потвърди, че България е направила най-малко разплащания по ПВУ сред страните-членки - само 6%. Според него ставаме жертва на политическия популизъм и на необясняването защо това е необходимо. По думите му загубите могат да бъдат от няколко стотин милиона до 3 млрд. 

"ЕС знае какви са слабостите на България и затова настоява всичко да минава през решения на НС, защото най-често там през годините е бил популизмът, който води до неспазване на ангажиментите и непреодоляване на предизвикателствата, които са основно икономически".

Според него ако задържим по изкуствен начин въглищните централи, това означава България да субсидира това губещо производство, което означава дефицит в бюджета и което означава, че няма да можем да си позволим стандартните други разходи в бюджета

"Имаме по-малко от година да преодолеем това нещо. Омагьосан е кръгът. Възможно най-глупавото решение е България да продължава да се инати. Този омагьосан кръг трябва да бъде затворен и да се върви напред", категоричен бе Стефанов.

Цялото интервю на Веселина Миланова с Георги Стефанов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фондовите пазари отбелязаха пореден спад, след като Тръмп обяви митата

Фондовите пазари в САЩ, а и по света отбелязаха пореден ден на спад, след като президентът Доналд Тръмп обяви новите широкообхватни мита. Ден след като Доналд Тръмп обяви новите всеобхватни мита основните борсови индекси в САЩ Доу Джоунс, Насдак и Стандарт енд Пууърс 500 регистрираха спад. Най-голям спад регистрираха "Насдак", с почти 6% и..

публикувано на 04.04.25 в 07:53

4-дневна акция за контрол на движението по пътищата ни

Министърът на регионалното развитие Иван Иванов разпореди до седмица да бъдат проверени всички пътни участъци в страната, в които стават най-много катастрофи. Междувременно изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов разпореди катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна край Телиш - да бъде разследвана от Националната..

публикувано на 04.04.25 в 07:50

Съдът решава ще лежи ли в затвора бившия полицай Румен Тонев за убийството на Иван Владимиров

Софийският градски съд обявява присъдата си по делото за убийството на психолога Иван Владимиров - Нав. Той беше застрелян преди две години пред входната врата на дома си на столичната улица "Черковна" от своя съсед - бившият полицаи Румен Тонев. Във финалната си пледоария прокурорът по делото Кристиян Александров поиска Тонев да лежи в..

публикувано на 04.04.25 в 07:49

21 години от трагедията, при която12 български деца загинаха във водите на Лим

В Свищов днес ще бъде почетена паметта на 12-е деца, които загинаха преди 21 години във водите на река Лим на границата между Сърбия и Черна гора на връщане от екскурзия в Дубровник.  Поклонението и панихидата в параклиса "Свети Дух" са от 10 часа на гробищния парк в Свищов. "Дори смъртта не може да изкупи смъртта на едно дете. В случая ние..

публикувано на 04.04.25 в 07:44

Радев и кралят на Йордания са домакини на международен форум

Президентът Румен Радев и кралят на Йордания Абдула II са домакини на международен форум, който ще обсъжда  сътрудничеството на държавите от Близкия изток и Балканите в борбата с тероризма и радикализма.  Срещата на високо равнище от "Процеса Акаба" ще събере в София президенти на държави от Балканите, представителите на правителства, институции и..

публикувано на 04.04.25 в 07:34
Руски дрон, свален в Украйна

Руски удари по Харков, украински атаки с дронове в две области

Продължава размяната на удари между Русия и Украйна. Украинският президент Володимир Зеленски определи офанзивата в руската Курска област като "успех", въпреки отстъплението там на украинските военни. Руски дронове атакуваха снощи втория по големина град в Украйна, Харков. Убити са най-малко двама души, а 32 са ранени, сред които две деца...

публикувано на 04.04.25 в 07:15
Архитект Богдана Панайотова

Арх. Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София

Архитект Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София, съобщава пресцентърът на Столичната община. Протоколът с окончателните резултати на кандидатите и оценките на членовете на комисията от всички етапи на конкурса са публикувани на сайта на общината.  Панайотова е получила над 4,3 точки..

публикувано на 03.04.25 в 22:09