Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спаска Тарандова: Библиотеките работят за повишаване на цифровите умения и медийната грамотност

| Интервю
Спаска Тарандова
Снимка: Пламена Бачийска

"Любителите на традиционната хартиена книга на някакво ниво намаляват, но си има едно твърдо ядро от 25%, което наистина има тези навици и чете. Ние трябва да отговаряме и на новите тенденции. Все повече се чете от екран. Все още сме длъжници на българското общество, тъй като библиотеките не предлагат електронни и аудиокниги".

Това заяви пред БНР Спаска Тарандова - изпълнителен директор на фондация "Глобални библиотеки – България".

"Все още сме длъжници по отношение на финансирането на библиотеките. Непрекъснато се работи с Министерството на културата и финансовото министерство за увеличаване на средствата за закупуване на книги. Все още един от основните инструменти продължава да бъде програмата на МК "Библиотеките - съвременни центрове за четене и информираност", по която могат да кандидатстват всички обществени библиотеки в страната. Но 2 млн. лв. за 3000 обществени библиотеки в страната е крайно недостатъчно. А от самите бюджети могат да отделят по-големите библиотеки, тъй като имат по-добро финансиране", обясни тя.

Тарандова се надява в бъдеще да се въведе стандарта за библиотечно-информационно обслужване, който да бъде обезпечен с нужните средства. 

В предаването "Преди всички" тя посочи и друг проблем - че желаещите да работят като библиотекари намаляват

Спаска Тарандова разказа и за националния форум "Библиотеките днес", който ще се проведе днес и утре в Топлоцентрала. Темата на събитието тази година е свързана с грамотността, достъпа и гражданското участие
"Тази година ще имаме 3 сесии по важни за библиотеките и обществото ни теми. Едната е свързана с четенето и грамотността и как през годините различни заинтересовани страни, като библиотеки, издатели, училища си взаимодействат, така че да намерим онези подходи, с които да работим с децата и учениците, за да формираме навици за четене, които са ключови в съвременното общество. 
Другата тема, която ще бъде засегната, е достъпът до технологии. Най-важното, за което ще говорим, е как изкуственият интелект на едно ниво ще повлиява промяната на медийната среда. Затова библиотеките работят много в посока на повишаване на цифровите умения на гражданите и медийната им грамотност, за да бъдат защитени доколкото се може в електронна среда". 

На събитието ще се говори също за медийната грамотност на възрастните хора и тяхното поведение в дигитална среда. Според Тарандова по-възрастните стават уязвими на пропаганда и дезинформация. По думите ѝ младото поколение е малко по-подготвено да се ориентира в различните канали, докато възрастният човек се отнася по-доверчиво към тази информация. 

Проведени са и обучения в 20 малки населени места. Има доста села в страната, където читалището е единственото място за събиране на хората и за възможност да обсъждат различни теми, поясни Тарандова. По думите ѝ чрез тези обучения е повишена медийната грамотност на възрастни хора между 60 и 80-годишни. 

Цялото интервю на Веселина Миланова със Спаска Тарандова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Магистрати в Италия протестираха срещу съдебна реформа

В Италия магистратите напуснаха съдебните зали в знак на протест срещу правителствена реформа в съдебната власт. Много съдии и прокурори в Рим, Милано, Болоня, Палермо и други градове, както и прокурори от окръжните централи на Апелативния съд, излязоха от залите. Това стана в момент, когато представители на правосъдното министерство започнаха..

публикувано на 26.01.25 в 01:58

Слушателите за празника на БНР: Все така упорито и безпристрастно да информирате!

Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 25.01.25 в 16:12

платена публикация
Свети Валентин: Кои са най-популярните подаръци за жена?

По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..

публикувано на 24.01.25 в 15:34

Филип Кирилов: България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет

На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

КЗП ще обжалва съдебното решение за увеличените такси на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори.  Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите.  Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..

публикувано на 22.01.25 в 11:25

През 2024-та пловдивчани прекарали в колите си 107 часа, софиянци - 104

"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..

публикувано на 22.01.25 в 10:53