Младия и обещаващ музиковед Калина Томова ни води в света на ранната музика – един от най-загадъчните и вълнуващи периоди в музикалната история.
Калина сподели своите проучвания в областта на полифоничната музика от XV век и разказа за важността на този период за развитието на европейската музикална традиция. Като изследовател, Калина Томова е особено фокусирана върху английския "carol" и неговата роля в полифоничния репертоар. Нейната докторска дисертация, посветена на тези музикални форми, разкрива как тези произведения са повлияли на по-късната музика, като същевременно подчерта уникалността на този жанр.
Освен това, Калина подчерта значимостта на музикалната нотация, разработена от Гуидо д’Арецо, като важен етап за съхранението и предаването на музикалното наследство. Томова разказа също за международните си участия и срещи с водещи музиковеди на световната сцена. Тя е имала вълнуващи моменти от конференциите в Лисабон и Гранада, както и вдъхновяваща среща с прочутия лютнист Найджъл Норт. Тези събития обогатяват нейните изследвания и ѝ дават възможност да сътрудничи с водещи специалисти в областта на музикознанието.
Още едно ключово постижение в кариерата на Калина е разработената от нея клавирна транскрипция на Първа симфония в сол-минор от Никола Атанасов – първата българска симфония. Това е принос към българската музикална култура, който ще улесни бъдещи изпълнения и ще популяризира творчеството на Атанасов.
Наскоро Калина Томова беше отличена с престижни награди от БАН за своите научни постижения. През 2025 г. тя ще стане част от Университета на Кеймбридж, където ще продължи своите изследвания в рамките на международния проект „Benedicamus Domino“. В този контекст тя ще задълбочи своето изучаване на музикалната и поетична креативност в западната християнска литургия.
В предаването с Калина Томова остави слушателите с вдъхновение и задълбочено разбиране за значимостта на ранната музика и нейното влияние върху съвременната музикална култура. Нейният поглед към музикалната история и страстта ѝ към откриването на забравени звуци на миналото правят гостуването ѝ незабравимо събитие за всички почитатели на музикалната история.
Калина Томова завършва Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" с класическо пеене и музикознание. През май тази година защитава докторската си дисертация в Института за изследване на изкуствата, БАН, с тема "Английският carol в контекста на полифоничния певчески репертоар от XV век: жанрови особености, техники, взаимодействия" с научен ръководител доц. д-р Явор Генов.
През 2023 г. БАН ѝ присъжда две научни награди: наградата "Иван Евстратиев Гешов" за най- млади учени до 30 години в научното направление "Културно-историческо наследство и национална идентичност" и Награда за най-добра статия на млад учен в хуманитаристиката.
Изследвания на Калина Томова са били публикувани или са приети за публикация в престижни издания като Early Music (Oxford University Press), "Българско музикознание", Академичен форум "Интегрална музикална теория" и книга, която предстои да бъде публикувана от белгийското научно издателство Brepols.
От януари 2025 г. Калина ще бъде научен сътрудник към Университета на Кеймбридж, където ще бъде част от проекта "BENEDICAMUS: музикална и поетична креативност за уникален момент в западната християнска литургия", който се ръководи от доц. д-р Катрин Брадли.
Между 2022 г. и 2024 г. Калина беше автор и водещ на радиопредаването "Музика хисторика" по Програма "Христо Ботев" на БНР, което е единственото предаване в българския ефир, посветено изцяло на ранната музика.
Още по темата в интервюто на Станислава Пирчева с Калина Томова в "Нощен Хоризонт".
„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..