Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора, съобщи Даниела Савеклиева

Трафик на хора: Робството съществува и днес!

България - от основните източници на трафик на хора в ЕС

| Интервю
Снимка: Архив

Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора, сигнализира пред БНР Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора.

"Трафикът на хора е съвременен проблем, който за съжаление остава непознат за мнозина. Днес, в XXI век, робството все още съществува и се случва пред очите ни. България е една от държавите, които са основен източник на трафик на хора в ЕС. Статистиките са стряскащи", отбеляза тя.

По думите ѝ към края на 2023 г. общо 89 души са формално идентифицирани като жертви на трафик.

"За миналата година са подадени общо 72 сигнала, от които 60 наистина касаят случаи на трафик на хора. Общият брой лица по всички сигнали за трафик, формално или неформално идентифицирани, включително и деца, е 63. За периода тази година – от януари до 15 октомври, са подадени общо 51 сигнала, като общият брой по всички сигнали за трафик е 55. От тях 41 са жени, 14 са мъже".

В предаването "Преди всички" Савеклиева отчете, че се увеличава броят на мъжете най-вече за трудова експлоатация, но и за сексуална. Според официалната статистика на Върховната прокуратура за 2023 г. жените, жертва на трафик, са 64, като от тях 12 са непълнолетни, а мъжете са 25.

Тя отново напомни основният проблем – че трафикантите поставят жертвата в пълна изолация:

"Отнемат им се телефони, документи, трудно имат досег с външни хора, подложени са на експлоатация под една или друга форма и много трудно се откъсват, за да могат да подадат сигнал или да стигнат до някоя от институциите, която би могла да им помогне. В последните години все повече нарастват случаите, в които това става директно през интернет и много трудно човек се усеща, че вече е потенциална жертва на трафик, докато не попадне в ситуация, в която е напълно изолиран, без никакви възможности да потърси помощ".

По думите ѝ в последните години България, освен като страна на произход на жертвите, става и страна на дестинация и страна на транзит.

Савеклиева подчерта, че жертва на трафик може да стане всеки. Много е трудно тези хора да се откъснат, коментира тя и добави, че много от тях са заплашвани, на тяхно име се отварят фирми или се взимат кредити.

Изпълнителният директор на Фондация А21 – България Моника Николова потвърди, че всеки е уязвим да попадне в ситуация на трафик. Децата са много уязвими, предупреди тя и обясни причината за това – лесният достъп до социалните мрежи.

"Те са много рискови да попаднат в онлайн сексуална експлоатация. Има доста случаи през последните години на непълнолетни, които са станали жертви на трафик. Превенцията е ключова. Това е проблем, който е много близък до нас, не е нещо далечно. Ако не вземем мерки, децата ни са много застрашени от това да стават все по-често жертви на трафик".

Тя посочи, че все повече деца, независимо от икономическия статус на семейството, попадат в ситуация на сексуална експлоатация.  

Днес Националната комисия за борба с трафика на хора и Фондация А21 канят на брифинг-кафе по повод юбилейния поход за свобода, с който ще се отбележи Европейският ден за борба с трафика на хора и началото на съвместна информационна кампания. Походът ще започне в събота от 10.30 часа от Моста на влюбените в София. Под формата на мирно шествие ще премине през централната градска част и ще завърши пред Народния театър, където зад каузата ще застанат любимци на българската публика.

"Походът съществува вече 10 години. Това е най-мащабната информационна кампания, която има за цел да образова обществото за трафик на хора", обясни Николова. По думите ѝ информацията и превенцията са ключови за това хората да не попадат в ситуация на трафик.

Трябва да изградим чувствителност в обществото за проблема, категорична бе Даниела Савеклиева.

Цялото интервю на Спас Крайнин с Даниела Савеклиева и Моника Николова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41