Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Автокрациите искат връщане към времената на геополитически сфери на интереси"

Евгений Кънев: Няма как ЕС да бъде конкурентен на САЩ и Китай без силни институции

"За съжаление европейците са далече от идеята за федерация"

| Интервю
Евгений Кънев
Снимка: Личен архив

Трима американски професори - Дарон Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън - бяха отличени с Нобеловата награда за икономика заради изследванията си върху връзката между политическите режими и благосъстоянието на народите. Изводите им са, че в авторитарните държави и в тези с високо ниво на корупция хората живеят бедно и нямат шанс за развитие.

Аджемоглу, Джонсън и Робинсън въвеждат термина "екстрактни институции" - такива, които работят за облагодетелстване на режима и отнемат ресурс от обществото. В либералните демокрации се развиват друг вид институции - "инклузивните" - които позволяват на всеки да участва в демократичните процеси.

Аджемоглу и Робинсън са автори на книгата "Защо се провалят нациите", но изследванията им заедно с Джонсън се простират отвъд изводите в нея.

С присъдената миналата седмица Награда за мир Нобеловият комитет отправи ясно послание към политиците да не се заиграват с най-страшното оръжие - ядреното. Но дали с наградата за икономика посланието е и срещу друг страшен бич на нашето време - авторитаризма? 

"Посланието тук е, че в световния конфликт между автокрация и демокрация хората биха се чувствали по-добре в рамките на демокрацията.

Темата за ядреното оръжие е изключително важна и лесно може да бъде преплетена в този дискурс. Зеленски казва: "Ние или трябва да влезем в НАТО, т.е. демократичния свят, или трябва да вървим към ядрено оръжие". 

Една нация може да се развива в независимост от автокрациите, само ако има възможност да се защитава", обясни Евгений Кънев пред БНР. 

Автокрациите винаги са били под голям стрес от примери, които са край тях на успешни демокрации. Често е трябвало чрез много силен репресивен апарат да потискат естественото желание на хората да бъдат свободни и да творят. 

Много ясно се вижда как автокрациите, които имат проблем с примера за друг начин на подредба на държавата, влизат в съюз помежду си. Искат връщане към времената на геополитически сфери на интереси, където правото на силата е определящо, т.е. връщане към имперския период на развитие на света". 

Не е достатъчно просто да има свобода и да няма репресии, трябва да има достатъчна степен на централизация на функциите, за да може държавата да работи по правилата, обясни още Кънев в предаването "Събота 150". 

"Няма как ЕС да бъде конкурентен на САЩ и Китай - огромни държави с централна власт, която успява да провежда политики на отбрана, на сигурност, на иновации. Но за съжаление, европейците са далече от идеята за федерация". 

Кънев обясни и механизмите за употребата на пропаганда.

"Мусолини и Хитлер използват радиото - в домовете влиза пропаганда, която  е лъжа. Смятало се е, че това е краят на демокрацията. След това идва телевизията. А сега сме в третия етап – със социалните мрежи, където кандидат диктатори като Тръмп използват интересно социалните медии – със същите думи, каквито е казвал на времето Хитлер. Демократичният свят още не е намерил начин как да се справи без да наруши свещения си принцип на свобода на словото. 

Диктаторите използват тази слабост. В момента има същият казус с Украйна – ако решително не й се помогне, за да спре агресора, тя може да рухне и последствията за света да са много големи". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отложено е делото срещу пиян шофьор, причинил смъртта на 3-ма души на пътя Плевен - Ловеч

Неявили се адвокати на подсъдимия отложи делото във Великотърновския апелативен съд за катастрофата от юли 2023 година, при която 30-годишният тогава Габриел Тачев – без шофьорска книжка и пиян, уби на пътя Плевен - Ловеч двама мъже и една жена. Пред съдебната палата близки на загиналите излязоха на протест с искане за максимална присъда...

публикувано на 19.05.25 в 12:38

Великобритания и ЕС са близо до споразумение за "рестарт" на отношенията след Брекзит

Срещата на високо равнище между Обединеното кралство и ЕС за "рестартиране" на отношенията след Брекзит още не е започнала, но след цяла нощ на преговори, заради неуточнени подробности, някои медии съобщават, че в крайна сметка е постигната сделка. По-рано британският министърът на бизнеса Джонатан Рейнолдс заяви, че сделката още не е..

публикувано на 19.05.25 в 12:25

ЕК прогнозира забавяне на икономическия растеж на България до 2% и ускоряване на инфлацията до 3,6%

Реалният растеж на БВП в България ще се забави or 2,8% през 2024 г. до 2% през тази и до 2,1 на сто през следващата година поради външни и вътрешни фактори. Инфлацията ще се ускори през 2025 г. до 3,6% от 2,6% през миналата година, след което обаче ще се забави до 1,8 на сто през 2026 г. Това сочи пролетната икономическа прогноза на Европейската..

публикувано на 19.05.25 в 12:02
Световна здравна организация

В Женева започва годишната среща на СЗО, очаква се приемането на международен договор за пандемиите

Годишната среща на Световната здравна организация започва в Женева. Основният акцент ще бъде поставен върху официалното приемане на   международен договор за пандемиите, което е предвидено за утре, предаде ДПА. Няколко спорни детайла обаче остават нерешени и се очаква да бъдат договорени отделно следващата година като част от приложение към..

публикувано на 19.05.25 в 11:40

Поредна стачка в Белгия през настоящата седмица

Белгийските синдикати организират нова стачка срещу намеренията на правителството да ограничи социалните разходи и да въведе   промени, свързани с условията за пенсиониране, съобщава БТА. От миналия октомври, когато започнаха протестните действия, досега бяха организирани шест стачки. Поредният протест ще бъде двудневен - утре и в четвъртък,..

публикувано на 19.05.25 в 11:28
Кметът на София Васил Терзиев и вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов (вдясно).

Блокадата на градския транспорт в София остава, събират се подписи за безсрочна стачка и спиране на метрото

Блокадата на градския транспорт в София остава, а протестиращите събират и подписка за безсрочна ефективна стачка, включително в метрото.  Това обявиха синдикалисти, след срещата си с кмета Васил Терзиев. И двете преговарящи страни не отстъпват от исканията си. "Три часа водихме разговори, но не и преговори. Това е причината, поради която..

публикувано на 19.05.25 в 11:22

Германия: Засилените гранични проверки няма да могат да се извършват дълго, персоналът е претоварен

Синдикатът на федералната полиция в Германия предупреди, че засилените гранични проверки няма да могат да се извършват дълго, понеже персоналът е претоварен, предаде ДПА, цитирана от БТА. Полицията работи в режим на корекции в списъците с дежурства, отменят се планирани обучения и са прекратявани отпуски за извънреден труд. Профсъюзът обаче..

публикувано на 19.05.25 в 11:20