Олимпийските шампиони Арманд Дуплантис (Швеция) на овчарски скок и Ярослава Магучих (Украйна) на скок височина бяха обявени за Атлет и Атлетка на Европа на традиционната церемония на Европейската атлетика "Golden Tracks", която се състоя в Скопие (Република Северна Македония). И двамата атлети спечелиха олимпийска и европейска титла през 2024-а и поставиха световни рекорди.
И двамата са били победители за наградата "Изгряващи звезди" в предишните години на същата церемония. В тази категория този път бяха избрани Нилс Ларос (Нидерландия) при младежите и Адриана Вилагош (Сърбия) при девойките. Ларос се класира шести на 1500 метра на Олимпийските игри в Париж, а Вилагос е втора на копие на Европейското първенство за жени.
Магучих, която за първи път получава отличието "Атлетка на Европа", пребори конкуренцията на Фемке Бол (Нидерландия, Атлетка на Европа за 2022-а и 2023-а) и специалистката на 800 метра Кели Ходжкинсън (Великобритания).
Наградата на Магучих беше връчена от президента на Европейската атлетика Добромир Карамаринов. Само на 22-години Магучих вече има всички титли в кариерата си, а на 7 юли подобри световния рекорд на скок височина до 2.10 метра, с което счупи 37-годишното постижение на Стефка Костадинова от 2.09, поставено на световния шампионат в Рим 1987.
Дуплантис също за първи път е индивидуален победител в "Атлет на Европа", след като през 2022-а беше номер едно заедно с Якоб Ингебригтсен (Норвегия). През 2024-а шведът надви конкуренция на Ингебригтсен (олимпийски шампион на 5000 метра) и на Милтиадис Тентоглу (Гърция), който спечели всички възможни титли на скок дължина през 2024-а.
Шведът, който живее в САЩ, направи един от най-великите сезони в историята на атлетиката с титли на Световното в зала, Европейско първенство и Олимпийските игри, както и три поправки на собствения си световен рекорд - 6.24, 6.25 и 6.26 метра. Той се включи в церемонията по видео връзка със САЩ, а наградата му получиха от шведската атлетическа федерация.
Специален приз за отборен дух беше присъден на отбора на Италия, а европейската шампионка на 100 метра за девойки до 18 години Радина Величкова присъстваше в клиповете, които представяха дейността на Европейската атлетика през тази година.
Българска федерация лека атлетика беше представена на церемонията в Скопие от президента Иван Колев.
Тимът на България изпадна от Втора в Трета дивизия на европейския отборен шампионат по лека атлетика. Българските спортисти завършиха на предпоследното 15-о място на първенството във Втора дивизия в словенския град Марибор. Те събраха с 240,5 точки, като 12,5 точки не им стигнаха, за да достигнат актива на Сърбия от 253, който бе най-ниският..
Шампионът на Европа Пари Сен Жермен се класира по впечатляващ начин за четвъртфиналите на Световното клубно първенство в САЩ след победа с 4:0 над американския Интер Маями. Двубоят, който се игра в Атланта, щата Джорджия, бе лишен от всякаква интрига още през първото полувреме, в което френският гранд вкара всичките си четири гола. Парижани поведоха с..
Фабио Лима, Патрик Мислович и Радослав Кирилов вкараха голове през второто полувреме и футболния Левски спечели с 3:0 срещу Монтана контролна среща, играна по време на лагера на "сините" в Правец. Вицешампионите са с три победи от три мача в подготовката, след като преди дни спечелиха с 5:1 срещу Спартак Плевен и с 1:0 срещу сръбския Радник Сурдулица...
Националният отбор на България допусна загуба с 1:3 (25:20, 19:25, 24:26, 22:25) гейма от Украйна в мач от Волейболната лига на нациите. Срещата бе последна от турнира в Бургас, на който България бе домакин и в който националите записаха две победи - над Япония и Словения, и две загуби - от Турция и Украйна. Така в класирането селекцията на старши..
Лъчезар Вълчев записа най-предното класиране за България във втория ден на Европейското отборно първенство по лека атлетика от втора лига, което се провежда в Марибор, Словения. Носителят на европейска титла в тройния скок при юношите постигна 16.11 метра (0.9 м/сек) в най-добрия си опит в състезанието. Надпреварата обаче тръгна по кошмарен начин за..
Владимир Георгиев излиза в мач за световната титла на UBO на MAX FIGHT 62! "Българският Бик" влиза в най-важната битка в кариерата си – за вакантния трофей в суперсредна категория! След историческата победа над Здравко Попов за титлата „Шампион на България", Владимир влезе в голямата игра – срещу непобедения Шакийл Томсън за IBF European и..
България ще има шестима кандидати за управленските структури на Европейската федерация по гимнастика. 50-е федерации, членки на организацията, ще изберат новите ръководни органи по време на 31-ия Конгрес в Прага (Чехия) на 29 ноември. Олимпийският вицешампион на халки от Игрите в Атина 2004 и генерален секретар на Българска федерация гимнастика..
Шумът в ушите е често срещано състояния, свързано с неприятно усещане. Причините за шума в ушите могат да бъдат най-различни. За да бъде..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има..
Когато политическа сила като ПП, която излиза с идеята за борба с корупцията, попада под ударите на компромати, това е проблем. Българите..