"Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев, началник на Спешно отделение в гр. Шумен.
"Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно тъканно ниво.
Тоест това е съчатание на всичко, което знаем за функциите на централната нервна система, на вегетативната нервна система, на ендокринната нервна система, на имунната система - събрани в едно кристално ниво на взаимодействие.
Ние се опитваме да разделим в медицината функциите на организма в отделни специалности. Така е в съвременната медицина. Но на практика това са функции, които протичат в един и същи организъм, те не са разделени една от друга, а са взамимно свързани, поясни д-р Загорчев.
По думите му всичко, което става в кората на главния мозък като емоции, като интелектуална дейност, преминаваща на по-ниско ниво на вегетативната нервна система, на подкорово ниво в дълбоките слоеве, където се формират медиаторите, с които кората на главния мозък и центалната нервна система влияят върху ендокринната система, с повлияването на функциите на целият ораганизъм до ниво на кръвни клетки, това са взаимовръзки, които следват логично в човешкия организъм една след друга, изтъкна д-р Загорчев.
"Ние се опитваме да ги разглеждаме поотделно, знаейки много добре, че те са взаимносвързани. Това определя ендобиогенната медицина като една интегративна физиология, тоест физиология на нормалните и патологични връзки в живия организъм.
Тоест - великият диригент на човешкия организъм не е централната нервна система, която ни позволява да водим своята висша интелектуална дейност в живота, ендокринната система е диригентът, който поддържа равновесието в човешкия организъм, допълни д-р Петко Загорчев.
На 2 ноември 2024 г. от 10 до 13 часа онлайн у нас ще се проведе семинар по темата за ендобиогенната медицина и за начините на лечение. Вече е изграден и Комитет от лекари за съдебна регистрация на Сдружение на българските лекари по ендобиогенната медицина и интегративна физиология.
Д-р Петко Загорчев е специалист по Анестезиология, Интензивно лечение, Токсикология, Клинична токсикология и Спешна медицина. Завършва Медицински университет Варна през 1973 г., след което и Мениджмънт в МУ Варна –ФОЗ. Получава допълнителна квалификация по клинична хомеопатия-CEDH-Франция, преминава обучение по Спешна медицина в Университетска болница - Амиен Франция и по Ендобиогенна медицина - Белгийски институт по ендобиогенна медицина. От 1973г. е началник на спешното отделение при МБАЛ Шумен. Трикратно избиран за лекар на годината от Регионалната фармацевтична колегия на Шумен и Българския лекарски съюз. Лечебно-диагностичната му дейност се свежда от въвеждането на модерна ИБВ (изкуствена белодробна вентилация) в областните болници, нови методи в съременното обезболяване, нови методи за детоксикация в спешната токсикология. Към днешна дата, освен началник на Спешно отделение в гр. Шумен, преподава на лекари и СИД студенти по клинична хомеопатия, членува в научните дружества по клинична токсикология и клинична хомеопатия и практукува като ендобиогенен специалист.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Наскоро представи и първата си книга "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. „Следвам път, пълен с хубави неща. Когато излъчваш хубаво, хубаво те..
"За мен един от съвременните истински будители на България беше генералният консул на България в Истанбул Ангел Ангелов, защото на него дължим реставрацията на българската Желязна църква край Босфора и възстановяването на дейността на Българското неделно училище в Истанбул , каза за БНР режисьорът Стилиян Иванов . "Възстановяването на..
Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Земеделски стопани и пчелари сигнализират за зачестили нападения от мечки и се чувстват безсилни да се защитят, защото кафявата мечка е защитен вид..
За първи път в историята националната ни светиня " История славянобългарска" от Паисий Хилендарски излиза на украински език . Преводът,..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..