85-милионна Турция отбелязва днес националния си празник, предава БТА.
Точно преди 101 години, на 29 октомври 1923 година, основателят на турската република и пръв президент на Турция Мустафа Кемал Ататюрк обявява официално страната за република пред депутатите от Великото национално събрание, учредено на 20 април 1920 година.
Две години по-късно, през 1925 г., 29 октомври за пръв път се чества като национален празник и така е и до днес.
Миналата година Турция встъпи във второто си столетие, което президентът Реджеп Тайип Ердоган нарече “Векът на Турция".
Националният празник се чества с различни инициативи в цялата страна, в дипломатическите представителства зад граница и в признатата само от Анкара Севернокипърска турска република.
Безплатен обществен транспорт по случай празника
Метролиниите в големите градове като Истанбул, Анкара, Бурса, Измир, както и влаковата линия Мармарай, която минава по дъното на Босфора и свързва европейската и азиатската част на Истанбул, ще превозват пътници безплатно през целия ден с указ на президента, съобщи министърът на съобщенията и инфраструктурата Абдулкадир Уралъоглу.
Безплатен ще бъде общественият транспорт в Истанбул - автобуси, метробуси, метролнии, градските кораби, които превозват между двата бряга на Босфора.
В Истанбул обществените сгради, жилища, улици, площади са украсени с националните знамена със звездата и полумесеца, както и с постери с лика на Ататюрк.
Мостовете на Босфора ще бъдат осветени в червени светлини.
Без входна такса за военните музеи
Военните музеи в Истанбул ще може да се посещават без входна такса, се съобщава на сайта на Министерството на националната отбрана. Това са Музеят на авиацията, Военноморският музей, Военният музей Харбие и Военният музей "Флорънс Найтингейл".
Достъпни за посещение на гражданите ще бъдат и катерите за охрана на морските граници в Алания, Каш и Финике.
Също така бъдат достъпни за посещение за гражданите турските военни кораби, които се намират в пристанищата на признатата само от Турция Севернокипърска турска република, информира ТРТ Хабер.
Поклонение пред Мавзолея гробница на Ататюрк
Официалната част на празника ще започне сутринта с поклонение и полагане на венец в Мавзолея гробница на Ататюрк в столицата Анкара от представителна делегация начело с президента Ердоган.
А след това Мавзолеят гробница на Ататюрк ще приема посетители от цялата страна. Стотици граждани в градове и села, ученици, студенти, хора от различни прослойки и възрасти изразяват признателност и почит към бащата на републиката Ататюрк.
По данни на турските медии за стогодишнината на Републиката през 2023 година мавзолеят е бил посетен от 1 182 425 души от цялата страна.
Военен парад в Истанбул
По информация на областното управление (валийството) на Истанбул в мегаполиса ще се състои военен парад на булевард "Ватан". Съобщава се, че част от пътните артерии ще бъдат затворени за движение на моторни превозни средства.
Дворецът Долмабахче, където Ататюрк склопява очи на 10 ноември 1938 година, също ще бъде отворен за посетителите, които по традиция масово се стичат на този ден.
Кулминация в културните програми е филмът "Една републиканска песен" (Бир джумхуриет шаркъсъ), в който участват цяло съзвездие от популярни турски актьори от киното и сериалите.
Сюжетът разказва историята на група млади, талантливи и решителни хора, които правят революция в изкуството на Турция през 30-те години на миналия век, вдъхновени от идеите на Ататюрк.
Ролята на Ататюрк се изпълнява от Ертан Сабан, който е актьор от турски произход от Северна Македония.
По информация на сайта на истанбулската голяма община в много райони на мегаполиса ще се изнасят концерти на открито, а вечерта ще се състоят шествия на Принцовите острови, в редица райони на мегаполиса, както и лазерно шоу на брега на Босфора.
Върху обществени сгради, жилища, улици, площади са веят червени знамена със звездата и полумесеца и постери с лика на Ататюрк.
По повод началото на учебната година от Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация" извършват проверки на автобусите, които ще превозват деца и ученици. Първоначално проверките бяха в гаражните помещения на превозните средства, а след 15 септември съвместно с МВР и по пътищата, информира Владимир Колев от "Автомобилна администрация". "По време..
Подписка за създаването на временна комисия към ОбС заради водната криза, започнаха брезничани на проведения тази вечер протест. Целта е да бъде проучено детайлно състоянието на водопроводната мрежа и ако се потвърдят данните за екстремно увеличаване на потреблението, да бъдат установени причините за това. Предложението направи..
Апелативният съд във Велико Търново промени от задържане под стража в домашен арест мерките на трима от четиримата младежи, които са обвинени за побоя над директора на полицията в Русе старши комисар Николай Кожухаров. Гледат мерките на арестуваните за побоя над директора на ОДМВР - Русе Предстои апелативните магистрати да се произнесат по..
Заподозреният за убийството на американския консервативен активист Чарли Кърк - Тайлър Робинсън, е 22-годишен, родом от щата Юта. Според властите Робинсън е критикувал Кърк в скорошен разговор, а местоживеенето му към момента на стрелбата е било на адреса на семейството му. Робинсън беше арестуван късно снощи, след като семеен приятел се обадил на..
Научно-практическа конференция "Русенски интервенционални дни" започна работа днес. Във форума участват повече от 300 лекари, сред които гости от 7 държави. Научно-практическата конференция се провежда за шеста поредна година и нейни организатори са лечебните заведения "Медика", Русенският университет и Българското дружество по интервенционална..
Според вицепрезидента Илияна Йотова ролята на България и Румъния за сигурността и развитието на Европейския съюз ще нараства. В интервю за Националната телевизия на Румъния Йотова подчерта, че Европа трябва да върне лидерските си позиции на световната сцена и да диктува решенията. В коментар за трудностите пред сигурността в контекста на..
Гръцките фермери заявиха готовност за протести и блокади следващата седмица. Земеделци и животновъди от област Тесалия, в Централна Гърция, решиха да преминат към протести следващата седмица. Те са недоволни от политиката на аграрното министерство. Искат незабавно да получат обезщетения и евросубсидии. Според тях високите цени на електроенергия,..
"Опасявам се, че за случая в Полша повече става въпрос не за военнотехнически аргументи, а за политико-пропагандни аргументи , така че ще се опитам да..
И след протеста утре ще се борим за падането на това правителство до последно, заяви в интервю пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин..
"Успешно сме защитени. Това е и една от констатациите, които прави генералният секретар - че НАТО е демонстрирало способност и готовност за отбрана и..