Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Превенцията и възстановяването след лечение ще спести разходи на здравната система, смятат специалисти от сектора

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване.

Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя Кондева и заместник министъра на туризма Ирена Георгиева.  

47 медикъл и СПА центрове, 106 СПА центрове и 35 уелнес центрове в България покриват изискванията на наредбата, която регламентира тази дейност.

В момента няма разработени програми за превенция на здравето, финансирани от държавата. Само около 60 хиляди души годишно могат да правят профилактика по програмите на НОИ, обясни Сийка Кацарова председател на Българския съюз по балнеология и спа туризъм. Според нея в момента възможностите за възстановяване след боледуване обхващат ограничен брой хора.

Снимка: Венета Николова

Три организации обединяват усилия за развитие на здравния туризъм в България. Това са Асоциацията по физикална медицина и рехабилитация, Българският съюз по балнеология и спа туризъм и Българската болнична асоциация. 

Разширяването на възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани ще спести разходи за здравеопазване, категорични са експертите в сектора.

Снимка: БГНЕС

В момента е скъсана връзката между лекарите от болничната и лечебната амбулаторна помощ и рехабилитатори и физиотерапевти, посочи в рамките на дискусията професорът пулмолог Коста Костов.

Минимум 150 хиляди български граждани имат постковид оплаквания, но в България диагнозата дълъг ковид не се поставя. Няма и такъв код в информационната система. Някои заболявания в България изчезнаха, защото за тях няма клинична пътека, изтъкна още Костов.


Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Хаджидимитров

Димитър Хаджидимитров: По въпроса с горивата топката в момента е изцяло в правителството

"Силно се надявам да нямаме проблем с горивата" . Това коментира пред БНР Димитър Хаджидимитров , заместник-председател на Асоциацията на българските търговци, производители и вносители на горива: "При проблема с горивата топката в момента е изцяло в правителството и не само на нашето, но и на европейско ниво, мисля, че трябва да се водят..

публикувано на 28.10.25 в 14:51
Национален политехнически музей - София

"Пътувай с "Хоризонт" из най-забавните места в столицата ни за малките туристи

Куклите са не просто играчки, а част от културата и историята на човечеството . Това се случва в Музея на куклите в столицата . Те разказват за начина, по който различните народи възприемат детството, красотата, традицията и театъра. С времето куклите променят формата и предназначението си - от ритуални и обредни предмети до детски спътници и герои..

публикувано на 28.10.25 в 13:47
д-р Стефан Дечев

Историкът Стефан Дечев представя книгата “Съединението срещу Задкулисието”

"Съединението  срещу  Задкулисието ” е новата книга на историка Стефан Дечев, който з авършва "История" в Софийския университет, специализира в Амстердамския университет и в Централноевропейксия университет, преподава в Нов български университет. Излиза книгата "Съединението срещу Задкулисието" "Както първите читатели на книгата,..

публикувано на 28.10.25 в 13:23

Таня Желязкова: Разширихме полето на ученическото самоуправление на всяка паралелка

"Нашата организация тази година навърши 15 години и каузата за ученическото самоуправление развиваме от самото начало" . Това заяви пред БНР  Таня Желязкова-Теа , председател на Настоятелството на Фондация "Институт за информални иновации": "Ние имаме участие в създаването на новия Закон за предучилищно и училищно образование, където..

публикувано на 28.10.25 в 10:24
Боян Рашев

Боян Рашев: Спирането на работа на "Лукойл" хич не е добра опция за България

 "Държавата трябва да съумее да подсигури работа на "Лукойл" , като спазва обаче гаранциите, защото стигането до спиране на работа на рафинерията, хич не е добра опция за България". Това каза пред БНР Боян Рашев , енергиен експерт: "Твърде неприятно ще стане тогава, така че решение трябва да се намери . Аз мисля, че това, което Германия прави..

публикувано на 27.10.25 в 17:33
Ивана Радомирова

Как работи депозитната система за опаковки и кога ще влезе в сила?

Преди 2 седмици по време на годишната среща на местните власти, организирана от Националното сдружение на общините в България, министърът на околната среда и водите Манол Генов е обявил, че въвеждането на Национална депозитна система за опаковки в България ще се осъществи през 2027 годината. Идеята на правителството е системата да се управлява от..

публикувано на 27.10.25 в 15:39
Преслав Райков

Преслав Райков: Бюджетът на държавата отдавна е недисциплиниран

"1 милиард лева повече за пенсии и 2 милиарда лева повече за заплати, без увеличение на данъците е един морален риск и купуване на политическо време ". Това заяви пред БНР финансистът Преслав Райков : " Бюджетът отдавна е недисциплиниран. Последните четири години водим тотално недисциплинарана политика на едни разходи, които обаче не са..

публикувано на 27.10.25 в 14:29