Българските и румънските ветеринарни власти не допускат бедстващи животни на българо-турската граница да се върнат обратно в Румъния през българска територия, по здравни причини. Това каза за БНР главният ветеринарен санитарен инспектор на България д-р Илиян Костов.
От 10 дни камион, превозващ 50 крави от Румъния към Турция, не може да премине границата. Към момента е известно, че вече две от тях са мъртви.
По силата на европейско законодателство животни от Турция не могат да влязат в Съюза предвид здравната или епидемиологичната ситуация, подчерта доктор Илиян Костов:
"На първо място е опазване на територията на държавите-членки, респективно на Европейския съюз, от проникване на заболявания. Хуманното отношение е ок, но водещо е здравеопазването на животните".
По думите на главния ветеринарен санитарен инспектор, от началото на тази година досега на територията на Турция са обявени три много опасни заболявания по двукопитните животни.
"Шап от двукопитните - общо имат повече от 88-89 огнища, чума по овцете и козите - 13 огнища, шарка по овцете и козите - 68 огнища. Тези три заболявания са в групата на най-опасните заболявания".
Костов отхвърли твърдението на румънски оператор, че животните не са преглеждани от турски официален граничен инспектор като каза, че на граничния пункт "Капъкуле" е извършена физическа и документална проверка, която установила съмнително болни животни от чума.
"Вчера беше поканен заместник-главният ветеринарен лекар на Република Румъния. Излязохме с единно становище да настояват турските власти да разтоварят тези животни в пункта за почивка, който се намира на "Капъкуле", докато завършат съдебните процедури между румънския оператор и турският получател на стоката".
Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" се събират на национален протест пред Народното събрание, като призовават за подкрепа от всички съсловия в здравната система. Днес изтича срокът, който беше даден от управляващата коалиция за решаване на проблема със заплащането на работещите в здравната система. Протестиращите се събират на..
Заради вятъра пожарът в Пирин отново е станал върхов. Най-мащабната към момента стихия в страната е обхванала около 12 хиляди декара гора. Три военни хеликоптера - два български и един от Унгария - които по-рано се включиха в гасенето, от 17 ч. са спрели да летят. Пожарът в Пирин отново е върхов, гасят го с три хеликоптера В Струмяни пристигна..
Битката с големи горски пожари продължава на целия Балкански полуостров. Докато в Турция за пореден ден продължава борбата с пламъците край Бурса и Карабюк, вътрешният министър обяви започващи разследвания заради разпространяване на дезинформация относно пожарите. Според Али Йерликая засечените публикации създават недоверие в..
Избухна пожар в жилищна кооперация в столичния квартал "Лагера". Пламъците са обхванали покрива и горните етажи на кооперацията на ул. "Смолянска" близо до кръстовището на булевардите "Aкад. Иван Евстратиев Гешов" и "Цар Борис III", предаде БНТ. На мястото на тежкия инцидент се намират пет пожарни автомобила и екипи на полицията...
В две основни огнища днес са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област. В землището на село Лесово, в близост до българо-турската граница, пожарът към момента е под контрол, информира по-рано областният управител Николай Костадинов. В местността Бакаджика край Ямбол се гаси от снощи. Труднодостъпен терен с..
Висшият съдебен съвет даде сградата на бившата централа на "Движението за права и свободи" на столичния булевард "Александър Стамболийски" 45 за безвъзмездно ползване от европрокуратурата. Членът на ВСС Стефан Гроздев посочи, че сега сградата е в много добро състояние, но ще са необходими допълнителни строително- ремонтни дейности...
Пожарът в Пирин отново е станал върхов заради вятъра. Три военни хеликоптера участват в гасенето. Два от тях са на българските ВВС и един от Унгария, осигурен по механизма за гражданска защита на ЕС. Очаква се пристигането и на самолетите от Швеция, които най-вероятно също ще бъдат насочени към този пожар. Той остава най-мащабният в страната,..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..