Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анализ на проф. д-р Божидар Иванов за периода 2005 до 2020 г.:

75% от земеделските стопанства у нас са изчезнали за 15 години

Не повече от 50% от месото, което ядем, го произвеждаме у нас, отбеляза той

| Интервю
Снимка: БГНЕС

За 15 години - от 2005 до 2020 г., 75% от земеделските стопанства у нас са изчезнали - те са намалели от 500 хил. през 2005 г. до 132 хил. към 2020 г. Статистическите данни бяха представени в анализ на проф. д-р Божидар Иванов - директор на Института по аграрна икономика, в рамките на международна научна конференция "Аграрната икономика в подкрепа на земеделието". 

В интервю за БНР проф. Иванов подчерта, че българското земеделие не изглежда еднозначно. По думите му в определени сектори има видими постижения и посочи като пример зърнените и маслодайни култури

"В последните поне 15-20 години България се представя много добре, има много добри позиции на пазара. Въпреки колебанията, които се дължат повече на климатични, природни фактори, представянето на земеделието в тази област е много силно и мисля, че това ще продължи поне в следващите години. При стопанства, които са добре структурирани и позиционирани, поне в следващите 5-10 и повече години мисля, че ще продължи. Тук ще зависи от външните условия, които до голяма степен могат да повлияят", коментира той в предаването "Преди всички". 

Проф. Иванов наблегна обаче и на чувствителните сектори, които до голяма степен касаят пряко и потребителите, и хората, които осигуряват главната част от храната за населението - мляко, месо, зеленчуци, плодове. Според него в тези сектори нещата са на другия полюс - където повече от 20 години се изпитват трудности и те продължават. Там пазарният дял на местното производство не се увеличава, а на места и намалява, подчерта той. 

"В тези сектори се оказа, че самото производство, фермите, които го правят, начинът, по който функционира пазарната организация, са толкова сложни и са свързани с прекалено големи изисквания и за инвестиции, и за добри управленски умения, и за добра организация на пазара. Конкуренцията и в ЕС, и местоположението на България в съседство със страни, които са много силни специално при плодовете и зеленчуците, е изпитание за нашите производители. А и самата обща селскостопанска политика след 2007 г. не допринесе това тези сектори да се представят на нивото, на което ни се иска". 

По думите му субсидиите са откъснати от производството. След 2007 г. те са свързани с едно общо единно плащане, което не зависи от производството, а е на площ, обясни той и подчерта, че субсидията е еднаква на единица площ за всички производители. Според него това води до изкривяване. 

Проф. Иванов смята, че тези стопанства - мляко, месо, плодове и зеленчуци, трябва да търсят други възможности и натам трябва да бъде подпомагането. По думите му трябва да се търсят възможности да се подобри тяхната производителност. 

"Има добри стопанства и ферми, които се справят много добре. Има и такива, които разглеждат земеделието като начин за получаване на по-висок доход и в които се предпазват от това да реинвестират, да търсят възможности и да подобряват своето производство.

Експертът обяви също, че не повече от 50% от месото, което ядем, го произвеждаме у нас. При старите страни-членки този процент е над 90, сравни той. Според него това означава, че имаме резерви за това да подобряваме пазарната ориентация. Трябва да се инвестира диференцирано - трябва да има подбор, препоръча проф. Иванов.

Цялото интервю на Веселина Миланова с проф. д-р Божидар Иванов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дмитрий Песков

Среща Путин - Зеленски е възможна само като последна стъпка за сключване на мирно споразумение

"Среща на върха може и трябва да постави окончателна точка в споразумението и да регистрира модалностите и споразуменията, които трябва да бъдат разработени в хода на експертната работа. Невъзможно е да се направи обратното, каза Песков пред журналисти, добавяйки, че е "малко вероятно" подобна среща да се състои до края на август, тъй като..

публикувано на 25.07.25 в 15:11

Германия няма планове да признае палестинска държава в краткосрочен план

Германия заяви, че "няма планове да признае палестинска държава в краткосрочен план", предаде Франс прес като цитира говорителят на правителството в Берлин Щефан Корнелиус. "Правителството продължава да разглежда признаването на палестинска държава като една от последните стъпки по пътя към постигането на решение за две държави“, заяви..

публикувано на 25.07.25 в 15:08
Румяна Ченалова

Сдружение "Дойран 2025" започва процедура за провеждане на референдум за еврозоната с 8 въпроса

Сдружение "Дойран 2025" започва процедура   за провеждане на референдум за еврозоната с 8 въпроса. Това съобщи неговият председател Румяна Ченалова. Допитването трябва да установи дали хората желаят България да прекрати членството си в Европейския съюз в еврозоната. Третият въпрос се отнася до предоговаряне на условията за членство на..

публикувано на 25.07.25 в 14:55
Калин Калпакчиев

ВКС определи Калин Калпакчиев за член на Номинационната комисия, оценяваща избора на нова КПК

Ясен е първият член на Номинационната комисия, която ще оценява кандидатите за членове на Комисията за противодействие на корупцията. Това е съдията от Наказателната колегия на Върховния касационен съд Калин Калпакчиев.  От ВКС уточниха, че той избран чрез жребий измежду титулярните съдии, дали съгласие за участие в подбора.  Свои..

публикувано на 25.07.25 в 14:23

АПС: Продажбите на държавни имоти да стават само след тайни търгове и при прозрачни процедури

От парламентарната група "Алианс за права и свободи" настояха очакваната продажба на държавни имоти да става само след тайни търгове при прозрачни процедури и дълъг срок, в който да могат да се явят повече кандидат купувачи.  Държавата ще продава имоти с отпаднала необходимост От "Възраждане" поискаха мораториум на Програмата за..

публикувано на 25.07.25 в 14:02

Приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман

Със 112 гласа "за", 45 "против" и 8 въздържали се депутатите приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман. Законовото изискване е омбудсманът да номинира заместника си в едномесечен срок, след като е избран на поста. Парламентът избра Велислава Делчева на 18 юли.  Велислава Делчева е новият омбудсман на България..

публикувано на 25.07.25 в 13:51
Пожарът в костинбродските села

Трайко Младенов: Как се подава SMS от BG-ALERT към хората е по-сложен въпрос

Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез BG-ALERT, обясни в интервю пред БНР кметът на община Костинброд Трайко Младенов. "Едва ли в ситуацията, която се развива за половин час, може да се конструира съобщението, пуснато и изпратено до..

публикувано на 25.07.25 в 13:50