Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

Тодор Велков, Дениз Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова
Снимка: Мая Данчева

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация". 

В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях. 

Способността ни да се смеем на себе си все още е част от нашето чувство за хумор, затова произведението на Добри Войников не слиза от театралните сцени и продължава да провокира публиката да търси аналози с времето, в което живее

Емблематичен образец в телевизионния театър е създаден през 1974 година с музиката на Дечо Таралежков и играта на Георги Парцалев.

На сцената на Държавния музикален театър "Стефан Македонски" "Криворазбраната цивилизация" ще има премиера в Деня на народните будители - 1 ноември.

Произведението на Войников ще срещне публиката чрез модерен, иновативен, абсолютно актуален прочит на историята, в която всеки ще открие по малко от себе си и онези народности характеристики, които си ходят с нас през годините. 

Гости в "Нощен Хоризонт" са солистите на Музикалния театър и едни от главните действащи лица в постановката - Тодор Велков, Дениз Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова.


Тодор Велков е асистент - режисьор и също влиза в ролята на Митьо

Александър Мутафчийски – в ролята на Хаджи Коста

Денис Бояджиев – в ролята на Маргариди

Антонио Дачовски – е бодигард

Илона Иванова – е Анка

Режисьор на спектакъла е – Николай Гундеров, той е и сценарист

Диригент – постановчик е Юли Дамянов

Актьорите разказаха за БНР, че тази постановка на Музикалния театър по творбата - "Криворазбраната цивилизация" е нещо много различно. Това е един спектакъл, който не е характерен за репертоара на Муизкалния театър.

А Музикалният театър винаги се опитва да изненадва публиката с нещо ново, така е и този път. 

Визията, режисурата, начинът на игра на актьорите, всички те са поставени пред сериозни предизвикателства, провокирани от режисьора и сценарист Николай Гундеров. Той е преработил изцяло текста, а самите актьори нямат търпение да се срещнат с публиката, за да усетят вече как тече изцяло спектакълът.

Героите в постановката не са осмяни, няма негативни герои, има пълнокръвни герои, които показват и добрите, и лошите качества на човека, споделят актьорите.


По темата слушайте в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

"Полетът на Щуреца" - един спомен за Кирил Маричков

Тази вечер - 30.10, от 21 часа БНТ ще излъчи филма "Полетът на Щуреца". Той е дело на режисьора Николай Василев. Лентата разказва за рок легендата Кирил Маричков, който днес трябваше да стане на 80 години.  Василев се среща с Маричков по повод друг филм.  "Тогава си помечтах да направим нещо повече за него.  Минаха няколко месеца и му..

публикувано на 30.10.24 в 19:13
Антони Вит

Полска музика от ХХ в. в сезона на Софийската филхармония

Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...

публикувано на 30.10.24 в 15:40

Кларинетистът Росен Идеалов - 45 години отдаденост на музиката

Росен Идеалов - един от най-уважаваните български кларинетисти и педагози - ще отпразнува 45 години на сцената на 30 октомври 2024 г.  Концертът ще бъде в столичната зала "БИАД" на улица "Георги С. Раковски" №108 от 19:00 ч. Ще му партнира пианистката Надежда Цанова, с която са творчески тандем от няколко години.   Росен Идеалов ще съчетае в тази..

публикувано на 30.10.24 в 12:03
Симеон Стоилов

Художникът Симеон Стоилов: Природата е най-искреното, което ни заобикаля

"Природата, отношението към заобикалящата ни среда винаги ме е вълнувало под различни форми, не само като живопис, но и по-мащабните проекти. Това са моите посоки, които следвам. Природата винаги ще остане като най-искреното , което ни заобикаля." Това отбеляза в интервю за БНР художникът Симеон Стоилов, който открива своя изложба в..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
Ива Димитрова

"С аромат на печени чушки" - не просто роман, а пътуване през детството

С аромат на печени чушки – новата книга на Ийва, която ще докосне сърцето ви и ще ви накара да се замислите за силата на корените и важността на семейството. "С аромат на печени чушки" не е просто роман, а пътуване през детството , семейните връзки и намирането на себе си. Новата книга "С аромат на печени чушки" ни връща към детството..

публикувано на 30.10.24 в 09:31
Служебният министър на културата Найден Тодоров  връчи днес на музикантите Светлин Русев и Лия Петрова цигулките

Министър Тодоров връчи на Светлин Русев и Лия Петрова цигулки "Страдивариус" и "Гуарнери дел Джезу"

Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи на музикантите Светлин Русев и Лия Петрова цигулките "Страдивариус" от 1716 година и "Гуарнери дел Джезу" от 1733 г. Те ще ги ползват в следващите 5 години. Инструментите са собственост на българската държава, а церемония беше в Националната галерия. Проф. Минчо Минчев дълги години..

публикувано на 29.10.24 в 11:50

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В третото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Сътрудничката на “Каста дива“ в Италия Силвия Проданова разказва за изявата на Красимира Стоянова в “Кавалерът на розата“ на сцената на Миланската Скала  - В рубриката на “Каста дива“ за културен туризъм..

обновено на 28.10.24 в 17:51