Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

4
Тодор Велков, Денис Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова
Снимка: Мая Данчева

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация". 

В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях. 

Способността ни да се смеем на себе си все още е част от нашето чувство за хумор, затова произведението на Добри Войников не слиза от театралните сцени и продължава да провокира публиката да търси аналози с времето, в което живее

Емблематичен образец в телевизионния театър е създаден през 1974 година с музиката на Дечо Таралежков и играта на Георги Парцалев.

На сцената на Държавния музикален театър "Стефан Македонски" "Криворазбраната цивилизация" ще има премиера в Деня на народните будители - 1 ноември.

Националният музикален театър поставя “Криворазбраната цивилизация“

Произведението на Войников ще срещне публиката чрез модерен, иновативен, абсолютно актуален прочит на историята, в която всеки ще открие по малко от себе си и онези народности характеристики, които си ходят с нас през годините. 

Гости в "Нощен Хоризонт" са солистите на Музикалния театър и едни от главните действащи лица в постановката - Тодор Велков, Денис Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова.


Тодор Велков е асистент - режисьор и също влиза в ролята на Митьо

Александър Мутафчийски – в ролята на Хаджи Коста

Денис Бояджиев – в ролята на Маргариди

Антонио Дачовски – е бодигард

Илона Иванова – е Анка

Режисьор на спектакъла е – Николай Гундеров, той е и сценарист

Диригент – постановчик е Юли Дамянов

Актьорите разказаха за БНР, че тази постановка на Музикалния театър по творбата - "Криворазбраната цивилизация" е нещо много различно. Това е един спектакъл, който не е характерен за репертоара на Музикалния театър. Защото героите не само пеят, но и играят. 

А това е така, по думите на гостите, защото Музикалният театър винаги се опитва да изненадва публиката с нещо ново, което и този път се е получило блестящо.  

Визията, режисурата, начинът на игра на актьорите, всички те са поставени пред сериозни предизвикателства, провокирани от режисьора и сценарист Николай Гундеров. 

Той е преработил изцяло текста, а самите актьори нямат търпение да се срещнат с публиката, за да усетят как "тече" изцяло спектакълът.

Героите в постановката не са осмяни, няма негативни герои, има пълнокръвни герои, които показват и добрите, и лошите качества на човека, споделят актьорите пред БНР.

Втората премиера е на 2 ноември 2024 г.  Билетите вече са в продажба на касата на Музикалния театър, в сайта на театъра и могат да бъдат закупени от всяка каса на easypay в страната.


По темата слушайте в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15

Шопенова гала във виенския Концертхаус с българско участие

На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Между светлото и тъмното - Марина Александрова показва свои творби в Полша

Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша.  Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..

публикувано на 11.04.25 в 10:03

Детският хор на БНР отпразнува 65-годишнината от създаването си с великолепен пролетен концерт

Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..

публикувано на 10.04.25 в 19:26