Две от трите власти, които имат отношение към обновяването на Конституционния съд, определиха своите нови представители в най-висшия съдебен орган в държавата.
От президентската квота това са професорът по финансово право Сашо Пенов и правната съветничка на Румен Радев - Невин Фети, а от квотата на върховните съдии - наказателният съдия Галина Тонева.
Въпреки че очакванията бяха първо съдиите да изберат своя представител, а след това президентът да назначи двамата свои, първо излязоха указите на Румен Радев.
На 12 ноември на мястото на назначените от Росен Плевнелиев проф. Марияна Карагьозова и Филип Димитров, клетва ще положат професорът по финансово право Сашо Пенов и правната съветничка на държавния глава Невин Фети.
Пенов е бил съветник на президента Георги Първанов. Тогава името му беше замесено в т.нар. скандал "Мишо Бирата". Беше и образователен министър в последното назначавано от Румен Радев служебно правителство.
Невин Фети е част от президентския екип от началото на първия му мандат.
Имената на двамата нови конституционни съдии бяха обявени, докато 180 съдии от Върховния касационен и Върховния административен съд гласуваха за магистрата, който на 12 ноември ще смени досегашния им представител в Конституционния съд - Таня Райковска.
След балотаж те избраха наказателния съдия Галина Тонева. Другите двама номинирани бяха Евгени Стайков и Светлана Калинова.
В дългогодишната съдийска кариера на Галина Тонева има и прокурорски период. Тя е заместник-главен прокурор в мандата на Борис Велчев и като такава е защитник на позицията, че прокуратурата трябва да бъде децентрализирана. През 2013 г. се кандидатира за Обвинител номер едно, заедно със Сотир Цацаров и Борислав Сарафов. Първият е избран, вторият му става заместник, а днес се бори за поста като единствен кандидат.
След избора си днес тя коментира критиките към Конституционния съд, че се превръща в политически орган:
"Не случайно и не еднократно ние, в нашите становища от Върховния съд, сме казвали, че политиката е въпрос на решения на изпълнителната и законодателната власт. Ние можем само да следим за точното прилагане на законите и това ще бъде моята задача в Конституционния съд. Квотата на съдебната власт има точно тая цел - да защитава правото, то да стои над всичко и да можем с чиста съвест да гледа хората в очите".
В деня, в който Фети, Тонева и Пенов ще положат клетва, от Конституционният съд трябва да си тръгне и избраният преди 9 години от Народното събрание Константин Пенчев. Мястото му ще остане празно докато Парламентът не попълни своята квота.
Обновяването на КС съвпада със законовия срок, в който именно пред този най-висш държавен орган могат да бъдат обжалвани изборите за 51-вото Народно събрание. С влизането на нови хора, особено от президентската квота, се свързва и очакването съдът да преосмисли отношението си към оцелялата част от Шестата поправка в Конституцията - за служебното правителство.
Регионалната екологична инспекция във Велико Търново отново задължи общините от Великотърновска и Габровска област да установят и почистят нерегламентираните замърсявания с отпадъци на тяхна територия. Четиринадесетте общини в двете области до 17 февруари трябва да направят графици за почистване на незаконните сметища в населените места, по..
От 11 до 15 февруари ще се проведе 75-ият фестивал на италианската песен "Санремо". Специален гост ще бъде феноменалният 6- годишен пианист от Сицилия Алесандро Джервази. Той ще е най-младият музикант, който ще излезе на сцената на театър "Аристон", което е предвидено на 12 февруари. Джервази е от Бузето Палицоло. Свири на пиано до..
Хиляди хора участваха в шествие в английскя град Шефийлд в знак на почит към 15-годишния Харви Уилгуус, който почина, след като беше намушкан с нож в училище в града и като протест срещу високата престъпност с ножове във Великобритания. Харви Уилгуус почина от прободни рани в гърдите в католическата гимназия „Вси светии“ в Шефийлд в понеделник...
Тайван изпрати делегация във Вашингтон, за да обсъди евентуалните американски мита, които президентът Доналд Тръмп може да наложи. Министърът на икономиката Куо Джих-хуей заяви, че властите на едноименния остров са се подготвили в случай, че такива бъдат наложени. Технологичните компании в Тайван, където се намира най-големият производител на..
Акциите на компанията за електромобили "Тесла" поевтиняха с 11 процента тази седмица. Пазарното отражение последва някои изяви на собственикът и най-богат човек в света Илон Мъск, който е приближен на американския президент Доналд Тръмп. Причината за срива в стойността на акциите от "Блуумбърг" отдават на шокиращия спад в продажбите на "Тесла" през..
Парламентарни избори ще се проведат утре в Косово. Това е и завършекът на първия пълен управленски мандат в балканската страна, след обявяването на независимост от Сърбия през 2008 година. Той беше изпълнен от премиерът Албин Курти и лявото националистическо движение "Самоопределение". В заключителния си митинг снощи Курти акцентира..
Тази вечер се проведоха станалите традиционни шествия срещу крайната десница в редица градове в германия. В Мюнхен са участвали 250 000 души според властите, а според организаторите - 320 000, пише Франс прес. В подобен протест в Хановер са се включили 24 000 души. Тази вечер слоган на шествията беше "Демокрацията има нужда от теб", с който се..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..