Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гиа Нодиа: Гражданското общество в Грузия малко или много ще запази европейската ни идентичност

| Интервю
Проф. Гиа Нодиа
Снимка: faculty.iliauni.edu.ge

Конституционният съд на Молдова потвърди завчера резултата от проведения преди две седмици референдум за бъдещето на страната в Европейския съюз. Вотът "за" беше само с 35 стотни от процента над половината гласували.

Същия ден - в условията на мощна руска дезинформационна кампания и мащабна операция от проруски олигарх за подкупване на близо 300 000 избиратели, президентът Мая Санду не успя да спечели втори мандат още на първи тур на изборите. И утре тя ще се изправи на балотаж срещу противник, който увещава електората, че има огромен риск Молдова да бъде въвлечена във война и да се превърне във втора Украйна.

Със същото послание, но да не се "украинизира" Грузия, миналата събота управляващата партия "Грузинска мечта" с почетен председател забогателия в Русия милиардер Бидзина Иванишвили, спечели четвърти мандат на власт в Тбилиси. А проевропейската опозиция обяви, че започва всекидневни протести заради "сериозни доказателства" за мащабно манипулиране на резултатите от парламентарните избори.

Ето какво сподели професорът политолог от държавния университет "Иля" в Тбилиси Гиа Нодиа в интервю за предаването "Събота 150".

- Очаквате ли, професор Нодиа, повторни преброявания, протести срещу манипулирания вот, бойкот на парламента от опозицията и критиките от Запада да накарат "Грузинска мечта" да пусне властта в Тбилиси?

- За съжаление съм песимист в това отношение. "Грузинска мечта" изглеждат решени да бранят обявената им победа. Очевидно е, че нищо, което се случва в момента, не ги изненадва - нито протестите, нито критиките от международната общност. И съответно нито гражданското общество в Грузия, нито Западът са в състояние да ги вразумят.

- Как се получи така, че една параноична халюцинация на бащицата олигарх за някаква "глобална партия на войната" или преднамерено негово заиграване със закономерния страх от нова руска агресия, надви здравия разум? И насади колективен Стокхолмски синдром...

- И аз мисля, че това е основната причина за получения резултат. Освен, разбира се, множеството изборни нарушения. Грузинците виждат във войната в Украйна битка между Русия и Запада. И повече от две и половина години след избухването на тази война изглежда, че руснаците постигат поне частично това, което целят. А Западът така и не успява да защити украинците. На това заложиха от "Грузинска мечта" още от самото начало. Малка и уязвима държава сме, покорявана в миналото си от различни империи. Затова доста грузинци явно решиха, че сега е по-безопасно да подкрепят правителство, което не им харесва, но поне гарантира мира.
- Веднага след изборите миналата събота публикувахте анализ, в който критикувате опозицията, че е отказала да бъде въвлечена от управляващите в дебат "война или мир" и че вместо това е решила просто да смени темата на "Европа или Русия". Защо наистина, подобно на Иванишвили с неговите непрестанни твърдения, че изборът на прозападната опозиция ще разгневи Русия и тя ще накаже Грузия също като Украйна, опозицията не направи достатъчно, за да убеди хората, кой всъщност е въплъщението на войната?

- Ако се беше случил реален и задълбочен политически дебат между властта и опозицията, аргументите на "Грузинска мечта" нямаше да издържат. Това е ясно. Обикновеният избирател обаче търси просто и ясно послание и демагогията на Иванишвили свърши тази работа. Неутрализирането й се оказа трудно. Опозиционните лидери в момента са подложени на критики, че не са атакували по-активно мантрата на управляващите за войната и за мира, представяйки на избирателите своята версия за този избор и за това кое би било най-добрата гаранция за мир.  Направиха го до известна степен - с посланието, че в изолация Грузия ще бъде по-застрашена от Русия. Но, поне според мен, грешката беше, че опозицията разчиташе прекалено много на това, че огромното мнозинство от грузинците по принцип предпочитат Европа пред Русия. Страхът от война надделя!

- Истинската грузинска мечта, ми казахте преди половин година по време на неуспелите протести срещу идентичния с руския закон за чуждестранните агенти - която се споделя дори от част от гласуващите за "Грузинска мечта", е мирна и просперираща Грузия, призната за европейска държава и реална част от Европа. Мечта, датираща от края на XIX век. Е, свърши ли се с нея? Възможно ли е наистина Иванишвили да превърне Грузия във втора Беларус?

- Ще се опита, но няма да му е лесно. Дано не се заблуждавам, но според мен е невъзможно Грузия да стане като Беларус. Най-малкото защото в беларуското общество прозападният сантимент никога не е бил толкова силен, колкото при нас. Там властта никога не е отхвърляла руската агресия и не е смятала Москва за враг и за заплаха. Същото важи и за друг наш съсед - Азербайджан. Ценностите ни са други. Така че - ще му е много, много трудно на Иванишвили да ни превърне в нещо такова. Съпротивата няма да секне. Гражданското общество в Грузия малко или много ще запази европейската ни идентичност. Пък кой знае? Иванишвили демонстрира известна прагматичност. Той никога досега не е оспорвал публично тези обществени нагласи и поведението му никога не е било открито проруско като на Лукашенко. Може и геополитическите и регионалните условия да се променят благоприятно с времето. Големият въпрос обаче е, доколко ще успеем да съхраним демократическите си постижения от последните 30 години.

- Нека поне ние двамата влезем за малко във "военната" реторика на "Грузинска мечта", макар и метафорично. Никога не се знае коя битка е последната за един воин - затова всяка битка му е като последна. Ще има ли още битки за истинската мечта на грузинците?

- Не зная дали ще се стигне до решителна за Иванишвили битка - негово Ватерло. Но поне в обозримо бъдеще според мен ще има поредица от малки битки с различен изход. Всички те ще са част от продължителна окопна война, в която надмощие ще имат ту управляващите, ту гражданското общество. Победата в края на краищата ще е за този, който прояви повече решимост и издържи повече.

- Върху какво трябва да концентрира усилията си опозицията сега? Вижда ли се на хоризонта някоя обединяваща водеща фигура?
- Не смятам, че ще има такава обединяваща фигура. И се опасявам, че единството на опозицията няма да оцелее дълго. Към настоящия момент обаче е много важно да бъде доказано, че "Грузинска мечта" спечели с множество крещящи нарушения на изборния процес - толкова много, че бяха решаващи за победата. По обективни причини ще е трудно да бъде доказано в абсолютни стойности. Но Иванишвили заслужава това, поне да остане в съзнанието на обществото тук и на Запад. Няма да е достатъчно, за да се смени властта сега. Но когато, както несъмнено ще стане, Иванишвили започне да атакува институциите на гражданското общество - неправителствени организации, медии, университети - дефицитът на легитимност на тази власт ще е важен фактор в битките, които ни предстоят. Всичко останало е трудно да се прогнозира от сега. Но без съмнение през повечето време опозицията ще бъде принудена да се брани от опитите на властта да я погуби.

- Очаквате ли повторение в Тбилиси на киевския евромайдан отпреди 10 години - нещо, за което по време на предизборната кампания Москва "загрижено" алармираше, че лошият Запад планира?

- Това беше част от пропагандата на Русия и на "Грузинска мечта" от самото начало - или нещо, на което са се надявали, или от което разбираемо са се страхуват. Протести ще има още, но едва ли ще са толкова мощни като Евромайдана. Времената вече са други. Русия може и да не излезе победител в дългосрочен план, но към момента Западът е в неизгодна позиция.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: ИАРА- Монтана

Река Огоста заля пътя край "Попов мост" в община Георги Дамяново

Река Огоста излезе от коритото си в района на "Попов мост". Залят е пътят. Близо 50 литра на квадратен метър е падналият дъжд през последното денонощие в района на село Говежда, община Георги Дамяново. Река Огоста покачи нивото си и заля пътя в района на "Попов мост" и разклона за село Еловица.  "В Говежда има подаден сигнал за..

публикувано на 02.04.25 в 11:25

Прокуратурата разследва опозицията в Турция за призивите им за бойкот на бизнеси

Истанбулската прокуратура започна разследване на призиви на опозицията в Турция за бойкот на проправителствени бизнеси след ареста на кмета на града Екрем Имамоглу, предаде Асошиейтед прес. Според прокуратурата тази "разделяща реторика" представлява "омраза и дискриминация" и "подбуждане към омраза и враждебност", предаде държавната Анадолска..

публикувано на 02.04.25 в 11:21

Илияна Йотова: Вотът на недоверие е нормална парламентарна практика

Вотът на недоверие към кабинета на Росен Желязков е нормална парламентарна практика, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея управляващата коалиция е още по-стабилна, отколкото преди. Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане" Вицепрезидентът заяви, че очаква да се проведат дискусии, свързани с външната..

публикувано на 02.04.25 в 11:00

В Гърция препоръчват: Ограничете пътуванията в засегнатите от пороите райони

Властите в Гърция препоръчват да се ограничат пътуванията в засегнатите от дъждове и наводнения райони. Бедствено положение обявиха властите на островите Миконос и Парос. Проливният дъжд нанесе огромни щети с наводнени пътища, приземни етажи на сгради, унищожена реколта, заяви кметът на Миконос. Затворени са пътищата на Халкидики, очакват се..

публикувано на 02.04.25 в 10:59

Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане"

Депутатите промениха работната си програма и с 228 гласа "за" и 3-ма въздържали се от ПП-ДБ решиха дебатът по вота на недоверие да е точка първа в дневния им ред. Вотът е иницииран от "Възраждане" и подкрепен от "Величие" и МЕЧ за провал във външната политика. От парламентарната трибуна лидерът на "Възраждане"  Костадин Костадинов изложи..

публикувано на 02.04.25 в 10:27

Владислава Цолова: Деца и възрастни с аутизъм се нуждаят от приемане и разбиране

Предизвикателство за семействата на деца с аутизъм е да променят очакванията си и да не търсят "вълшебно хапче" за излекуване от това състояние. Това разказа пред БНР създателят на сдружение "Аутизъм днес" Владислава Цолова, която е майка на 21-годишно момче с аутизъм.  Аутизмът – проблеми и положителни тенденции у нас По повод..

публикувано на 02.04.25 в 10:27

Шофьор на бус е в болница след катастрофа в Монтанско

Шофьор на бус е в болницата в Монтана след катастрофа край село Винище. Движението се регулира от пътна полиция в едната лента. Пътят е мокър от падналия дъжд. Бус с българска регистрация се е ударил в задната част на тир с чуждестранна регистрация, съобщиха от пресслужбата на полицията в Монтана. Катастрофата е станала тази сутрин..

публикувано на 02.04.25 в 10:13