Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гърция е изразила готовност да участва във възстановяването на Украйна след приключване на военните действия

Министърът на външните работи на Гърция Георгиос Герапетридис
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гръцкият външен министър Георгиос Герапетридис изрази готовност за пълна подкрепа към Украйна.

Опозицията обаче настоява да се прекратят военните доставки и да се изпраща само хуманитарна помощ.

Гърция ще продължи да подкрепя Киев за запазване на териториалната цялост на Украйна е декларирал гръцкият външен министър Герапетридис в телефонен разговор с украинския му колега, съобщават от правителството.

Гърция е изразила готовност да участва във възстановяването на Украйна след приключване на военните действия. Атина се интересува от района на Одеса, където живеят хиляди етнически гърци и очаква да участва активно в следвоенния период на Одеса, заяви и премиерът Мицотакис.

Отношенията между двете страни се задълбочават след подписване на споразумението за сътрудничество в областта на сигурността. Част от опозиционните партии настояват да се прекрати изпращането на оръжия в Киев, но подкрепят активизиране на хуманитарната помощ. Националистите обвиниха в парламента правителството, че с изпращане на военна техника за Киев отслабна отбраната на островите в Егейско море.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерът на ИТН Слави Трифонов.

Слави Трифонов: Да направим всичко възможно да задържим младите лекари в България

"Разбира се, че младите лекари са прави и не само, защото са млади, а защото държавата трябва да направи всичко възможно, за да ги задържи да работят и да живеят в България". Това написа във "Фейсбук" Слави Трифонов.   Работна група ще готви доклад за възможни промени в наредбата за лекарските специализации Д-р Белослава Томова: Не сме..

публикувано на 04.07.25 в 10:30

Скандал в парламента доведе до прекъсване на заседанието

Вицепремиерът Атанас Зафиров обяви в парламента, че до края на месеца ще бъдат приети законодателни промени, с които да се гарантира достойно заплащане в сектор здравеопазване. Така той отговори на съпредседателя на ПП-ДБ Асен Василев по повод протестите на младите медици. Блиц контролът, в който на актуални въпроси отговарят..

публикувано на 04.07.25 в 10:28

ПП-ДБ ще внесат вот на недоверие към правителството през септември

От "Продължаваме промяната - Демократична България" ще внесат вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" през септември, за да не се пречи на влизането в еврозоната. Това заяви депутатът от коалицията Ивайло Мирчев. "Ние сме подготвили букет от аргументи за вота на недоверие. Само че той ще бъде през септември. В това управление вече има по..

публикувано на 04.07.25 в 10:16

Рекорден студ скова Аржентина, Чили и Уругвай

Полярна въздушна маса от Антарктида е донесла рекордно ниски температури в трите южноамерикански държави и взе най-малко 15 жертви. Правителствата наредиха отварянето на кризисни центрове за подслон. В Аржентина най-малко девет бездомници са загинали от студ през настоящата зима, според местна неправителствена организация. В сряда столицата..

публикувано на 04.07.25 в 10:07
Пожар на о-в Крит.

Обявиха бедствено положение на остров Крит в района на големия пожар

Овладян е пожарът на остров Крит до град Йерапетра, но вятърът разпалва нови огнища. Огнеборците остават на място. По въздух и днес гасят самолети и хеликоптери. Властите обявиха извънредно положение в целия район, засегнат от огъня. Полицията съобщава, че пет хиляди туристи са били евакуирани с лодки. Настанени са в други хотели и квартири...

публикувано на 04.07.25 в 09:57

Васил Стефанов от ПП-ДБ положи клетва като народен представител

Васил Стефанов от ПП-ДБ положи клетва като народен представител.  Той влиза в 51-ия парламент на мястото на подалия оставка като депутат Кирил Петков, който преди това се оттегли и като съпредседател на "Продължаваме промяната". НС прие оставката на Кирил Петков като депутат Депутатите промениха и днешния си работен план, като с..

публикувано на 04.07.25 в 09:46
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Заплащането на младите лекари ще се нормализира демографски

Поколенията на Априлския пленум все още са на основните позиции в здравеопазването, въздействат и държат системата. Тези поколения ще излизат от активна трудова възраст и с оглед на демографската пирамида заплащането на младите лекари ще се нормализира . Това мнение изрази пред БНР Аркади Шарков, здравен икономист от Експертния клуб за..

публикувано на 04.07.25 в 09:12