Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българи след наводненията във Валенсия: Невероятно е да се види солидарността на хората!

| Репортаж
Снимка: REUTERS

След наводненията в района на Валенсия хората се опитват да разчистят улиците и домовете си, да издирят изчезналите и да превозят телата на загиналите. Все още има труднодостъпни места в засегнатия район, където се разчита предимно на взаимопомощ. В района живеят десетки българи, които солидарно ежедневно се включват в необходимите дейности.  Репортерът на БНР Мила Младенова се свърза с българи, които живеят в наводнените южни предградия на Валенсия.

Българско семейство, което живее от 17 години в Испания в "Алфафар" – предградие на Валенсия - успява да се спаси от бързо нахлуващата вода, която достига на 30 см от тавана на жилището им, но губи цялото си имущество. Кристина Крумова е майка на 12 - годишно момиче и близнаци на 9 месеца:

"Живея на приземен етаж. На нивото на улицата съм. Започна да се пълни като море, да плуват колите. Звъни ми съседката и казва: "Да се качваме нагоре, защото ще ни залее". Нищо не взех - само телефона и бебета. Приятели приютиха дъщеря ми, която беше на курс по английски. Остана да спи там първата нощ. Беше ужасяващо! Нищо не ни остана. Всичко вече е история, но поне сме живи и здрави. Ако ни беше хванало през нощта, вратата не можеше да се отваря и нямаше да има откъде да излезем". 

След като водата спада, магазините са разграбени, включително и детските.

"Вече идват много доброволци"

Те раздават памперси и пюрета, консерви и пакетирани храни за пострадалите, каза Кристина Крумова:

"Има много помощ, но трябва много работна ръка. Има улици, които са затапени и непроходими, не може да се мине". 

Има голяма сплотеност между българите и останалите общности, живеещи в Испания, подчертава Кристина Крумова. Асоциацията "Св. София де Леванте"  и българското училище "Христо Ботев" в градчето Торент публикуват на страницата си във Фейсбук историята на семейството и банкова сметка за набиране на средства в тяхна помощ. 

Кристина получава предложение от добри хора да се премести в свободно жилище, но отказва тази помощ:

"Трябва да сме си тук и да се работи. Ако всеки зачезне, това няма да се оправи никога". 

Борислав Веселинов е собственик на високопроходим автомобил и е един от десетките доброволци, които превозват медицински специалисти и медикаменти, участват и в дейностите за освобождаването на пътищата:

"Водата ни изненада. Много хора загинаха, защото тръгнаха да си вадят колите от гаражите, понеже мислеха, че е леко наводнение". 

Ето как става организацията на доброволците:

"Ние сме клуб на хора с машини 4x4, които са високопроходими. Свързваме се със специалните части и с кметства, с отговорници, които имат нужда от нашата помощ. Правим това, което ни кажат. Имаше нужда доста по-рано да влязат военните и специалните служби, за да помогнат на хората. Има необходимост от медицински лица. Опитваме се да закараме всички, които имат тежки заболявания, в болниците. Работата не се дали на това дали са българи, или испанци. Тук се помага на абсолютно всички". 

Хората още не могат да осмислят случилото се и са в пълен шок, каза медицинската сестра Елеонора Стефанова, която живее в южното предградие "Масанаса":

"В момента положението е доста сериозно, защото всички шахти са задръстени. Има много кал по улиците. Ако има проливни дъждове, всичко това ще остане на повърхността. Това означава, че има отново опасност от наводнение. Все още сме в абсолютен шок. Невероятно е да се види солидарността на хората. Децата ми са на 15 и 16 години. Прекарват целия ден на улиците с лопати. Хиляди млади хора тръгват с лопати, с раници на гърба. Носят храна и туби с вода. На ръка! Положението е катастрофално! В момента има нужда от добри сърца. Материални неща като вода, храна, лопати. Има нужда и от емоционална подкрепа за хората". 
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31

Катерина Преда: Джорджеску използва методи от времената на комустическия режим на Чаушеску

Облъчени от пропаганда или търсещи нов спасител, оплетени в социалните си трудности и обществена изолация или пък дело на външна намеса. Различни са теориите за това какво се случи в Румъния след първия тур на президентските избори на 24 ноември, спечелени неочаквано от един кандидат, за който по-голямата част от обществото не беше чувало...

публикувано на 15.12.24 в 21:37

Йозгюр Юнлюхисарчъклъ: Сътрудничеството между Русия и Турция прогресивно намалява, но няма да има раздор

Президентът на Турция Реджеп Ердоган спечели гражданската война в Сирия. Загубиха я руският президент Владимир Путин и Иран - поне така изглежда към момента. Тази война винаги е била и част от битката на Ердоган за оцеляване във властта. Той инвестира в нея от самото начало, заставайки на страната на сирийската опозиция и обтягайки спорадично..

публикувано на 14.12.24 в 11:47
Негово Светейшество патриарх Даниил

Патриарх Даниил: Безродници ли сме, та да преименуваме храма "Св. Ал. Невски"?

Илия Вълков : Ваше светейшество, първо искам да Ви благодаря за това, че ще направим този разговор. Вашите послания са много важни в смутното време, в което живеем, и смятам, че ще бъдат морален ориентир за нашите православни слушатели. Вече минаха почти 6 месеца от Вашата интронизация, какво успяхте да промените за това кратко време?..

публикувано на 13.12.24 в 18:55