Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За дългия процес на личното търсене като "съюз между време и упоритост"

Петър Георгиев Рей: Човек никога не трябва да предава себе си и това, което носи!

4
Снимка: Личен архив

"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей.

"Човек не бива никога да се предава, независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да търси себе си.

Човек никога не трябва да предава себе си, най-вече, и това, което носи, и което иска да изрази! Трябва да продължаваме напред,  да преодолеем това, което ни пречи или иска да ни спре, убеден е Петър Георгиев Рей.

Повод за гостуването на Петър Георгиев Рей в "Нощен хоризонт" беше издаването на неговата стихосбирка "Гвоздеи кръстни" – второ, допълнено издание, публикувано от издателство "Български писател" на Съюза на българските писатели.

Петър Георгиев Рей

Многопластов творец – актьор, художник, поет и белетрист – Петър Георгиев Рей вече десетилетия оставя своя отпечатък както в България, така и на световната арт сцена. Неговият път на търсене и изява преминава през различни континенти и жанрове, но винаги се завръща към философските въпроси на живота. 

През последните десетилетия Петър живее и твори в Канада, където намира вдъхновение за своя космически абстракционизъм – уникален стил, в който образи и цветове се преплитат, за да разкрият скритите пластове на подсъзнанието.

В разговора ни Петър сподели размисли за дълбоките философски и общочовешки теми, които изпълват неговото творчество – от цената, която всеки творец заплаща в пътя към осъществяването на мечтите си, до ролята на усещанията в общуването и вдъхновението. Той описа и дългия процес на личното търсене, който самият той нарича "съюз между време и упоритост".


Споделихме и неговите стихове и картини, които се раждат от болка, любов и дълбока мисловност, и разбрахме как писането и живописта – тези два основни изразни средства за Петър, му помагат да разкаже онова, което думите не винаги могат да изрекат.

Петър Георгиев Рей е роден през 1963 г. в Перник. Завършил актьорско майсторство във Висшия институт за театрално изкуство, той работи във Врачанския театър и през 1989 г. печели втора награда на Националния преглед за драма и театър за ролята на Лило в пиесата "Суматоха" на Йордан Радичков.


През 1991 г. емигрира със съпругата си Милена в Канада, където започва да пише поезия и проза. Автор е на стихосбирката "Гвоздеи кръстни", романите "Мислителят или Насаме с един живял", "Пътят" и "Планината", както и на пиесата "Светлината, която мами". 

През 1999 г. се насочва към живописта и участва в над 50 самостоятелни и групови изложби в САЩ, Канада, България и Франция. Американският критик д-р Кенуърд Мофет го нарича "един от най-оригиналните съвременни художници".


Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Петър Георгиев Рей за предаването "Нощен Хоризонт".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30